Kılıçdaroğlu: Demirtaş, Önder neden içeride-ler?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu,

© AA
Kılıçdaroğlu: Demirtaş, Önder neden içeride-ler?

CHP lideri Kılıçdaroğlu, partisinin Meclis grubundaki konuşmasında adalet vurgusu yaptı ve siyasiler, gazeteciler ve aydınların haksız yere hapiste tutulduğunu anlattı. Kılıçdaroğlu, "Sırrı Süreyya Önder, bırakın siyaset adamını, önemli bir entelektüel, niye içeride? Ahmet Altan, Nazlı Ilıcak, Selahattin Demirtaş hangi gerekçeyle içeride? Bu kişi cumhurbaşkanı olabiliyorsa hapiste ne işi var?" diye sordu.

 CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Meclis grubu toplantısında ‘adalet’ vurgusu yaptığı konuşmasında haksız yere cezaevine konulanları sayarken,  Edirne Cezaevi’nde tutulan HDP’nin eski eş genel başkanı Selahattin Demirtaş ve Kandıra Cezaevi’ndeki eski HDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder’i de andı. Kılıçdaroğlu, Önder için, “Bırakın siyaset adamını, önemli bir entelektüel niye içeride?”  diye sordu.
 
‘MADIMAK’TA İNSANLIK KATLİAMI YAŞANDI’

CHP lideri, grup toplantısında, Sivas katliamını anarak başladı. “Bugün 2 Temmuz. Madımak olaylarına gelmek istiyorum” ifadesini kullanan Kılıçdaroğlu şöyle devam etti: “İnsanlar sazlarıyla sözleriyle panelde bir şeyler anlatmak istediler. 2 Temmuz’da Madımak’ta insanlık katliamı yaşandı. Bunu unutmayacağız, unutturmayacağız. Şunun bilinmesi çok önemli. Bir insanı, düşüncesini, siyasi görüşünü beğenmeyebilirsiniz. Ama bir insanı yakamaz, öldüremezsiniz. Ama kini ve öfkeyi de asla yüreğimizde tutmamalıyız. Kini ve öfkeyi bir tarafa bırakacağız. Geçmişteki hataları bir kenara bırakacağız.”

ERDOĞAN’A ERGENEKON SORUSU: HİCAP DUYUYOR MUSUN?

Kılıçdaroğlu, Ergenekon davasının beraatla bittiğine dikkat çekerek, “2007’de Ümraniye’nin çatısında bulunan el bombaları ile Ergenekon ve Balyoz davası başladı. Ne oluyordu Türkiye’de? Bulunan el bombasından orduya, aydınlara, gazetecilere operasyon yapılıyordu. 12 yıllık üretilen yalan 2019’da çöktü” dedi. Kılıçdaroğlu şöyle konuştu: “Tamamının yalan olduğu mahkeme ile doğrulandı. 3 bin kişi hakkınd atakip yapıldı, 588 kişi hapse atıldı, 7 kişi ifadesini vermeden öldü, 7 kişi kanser oldu, Genelkurmay Başkanı terörist diye hapse atıldı. Toplumun belleği unutmasın diye anlatıyorum bunları. 12 yıl sonra ‘Pardon’ diyoruz. 12 yılda bu ailelerin çektiklerinin hesabını kim verecek? Ali Tatar’ın, Erhan Göksel’in, Kuddisi Okkır’ın, Türkan Saylan’ın hakkını kim verecek? 82 milyon için hak, hukuk ve adalet istiyoruz. Mehmet Haberal dünyanın en önemli doktorlarından biri. Hapiste tutuldu. Tuncay Özkan 6 yıl hapiste tutuldu. Ben sık sık tekrar ederim, Türkiye’de kimsenin can ve mal güvenliği yok. Genelkurmay Başkanı’nı terörden alıyorsan vatandaşı da alır. Bütün bu süreç yaşanırken arkasında siyasi güç vardı. O davaların savcıların olmasından memnun musun yoksa hicap mı duyuyorsun? Ya da geriye dönüp ‘Bizi kandırdılar’ mı diyeceksin?”

‘AVUKAT BAYKAL HAKLI ÇIKTI’

“Burada aydınlar, gazeteciler, askerler var. Bunların tek özelliği bayraklarına bağlı olmasıydı. Bu açıklamanın ardından savcı hakkımda fezleke düzenledi. Ne olacak o fezleke? Sayın Baykal, ‘Ben bu davanın avukatıyım’ demişti. Avukat haklı çıktı. Şimdi yargı reformundan söz ediyorlar. Bu bu ülkede adalet olmadığını gösteriyor. Sayın bakan, ‘Yargılamaların makul sürede tamamlanmasıdır amacımız’ diyor. 12 yıl sonra ‘Pardon’ dediniz, bir daha benzeri olmasın.”

‘CUMHURBAŞKANI OLABİLİYORSA HAPİSTE NE İŞİ VAR’

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu konuşmasının devamında adaletin önemine vurgu yaparak şu anda cezaevinde bulunan sayasiler, gazeteciler ve aydınları gündeme getirdi: “Eren Erdem, Osman Kavala neden içeride? Sırrı Süreyya Önder siyasette önemli bir entelektüel. Bırakın siyaset adamını önemli bir entelektüel niye içeride? Ahmet Altan, Nazlı Ilıcak, Selahattin Demirtaş hangi gerekçeyle içeride? ‘Cumhurbaşkanı adayı olacağım’ diyor. Olabilirsin diyorlar. Seçime giriyor ama hapishanede kalacaksın diyorlar. Vicdan sahibi, adaleti isteyen her kişiye sormak istiyorum. Bu kişi cumhurbaşkanı olabiliyorsa hapiste ne işi var. Adalet sadece bizim için değil herkes için, insan için, evren için adalet istiyoruz. Barış bildirisine imza atan akademisyenler fikrini beğenin beğenmeyin neden içeride? Cumhuriyet yazarları neden içeride?” (HABER MERKEZİ)

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2019, 13:35
SIRADAKİ HABER