Kılıçdaroğlu: Havuz medyasına teşekkür ediyorum

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türk-İş'e yaptığı ziyaretin ardından açıklamalarda bulundu.

© AA
Kılıçdaroğlu: Havuz medyasına teşekkür ediyorum

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türk-İş'e yaptığı ziyaretin ardından açıklamalarda bulundu. Sendikacılığın artırılması gerektiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, belediyelerdeki akraba atamalarına ilişkin konuşurken 'havuz medyasına' teşekkür etti.

 CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türk-İş’e gerçekleştirdiği ziyaretin ardından açıklamalarda bulundu. Sendikalaşmayla ilgili konuşan Kılıçdaroğlu, “Sayın başkan sözlerini tamamlarken işçilerin örgütlenmesi gerektiğini söyledi. ‘Sendikalarda örgütlensinler’ dedi. Elbette, Biz kimseye dokunmuyoruz. İsteyen istediği şekilde örgütlenir, örgütlenmeleri, hak talebinde bulunmaları bizi mutlu eder. Siyasi görüşleri farklı olabilir, farklı şeyleri savunabilirler. Önemli olan orada çalışan işçinin hakkını savunan bir sendikacılık anlayışının geliştirilmesi, bu kültürün yerleşmesi; ücret sendikacılığına karşıyız, buna paralel davranılmalı. Türkiye’nin içinde olduğu koşulları biliyorum” ifadelerini kullandı.
 
Kılıçdaroğlu görüşmede dört farklı konuya değindiklerini belirtirken şöyle konuştu:

“Konulardan birisi toplu sözleşmeydi. Toplu sözleşmede, ücret sendikacılığı yapılmasın ama şunun da göz ardı edilmemesi lazım; yaşanan ekonomik krizin faturası işçinin sırtına yıkılmasın. Kalkıyorlar parlamentodan yasa çıkararak bir avuç şirketin borcunu ödemek için 400 milyar lira para ayırıyorlar, işçinin ücretine gelince, ekonomik kriz var. Niçin? Bu kişi alın teri döküyor, helal para kazanıyor. Bunu doğru bulmuyoruz, makul rakamlar isteniyor. İşçinin aldığı ücret belli, asgari ücret belli, zamlar belli, elektriğe yapılan zamlar kadar versinler. Hani soğanı, biberi almadık.”

‘İŞ KAZALARI KONUSU FELAKET DURUMDA’

“CHP olarak kıdem tazminatı konusundaki düşüncemiz şu; sendikalar kendi aralarında uzlaşırsa bizim için sorun yok. Sendikaya rağmen parlamentoya kıdem tazminatıyla ilgili bir düzenleme gelirse karşı çıkacağımızı söyledik. İş kazaları konusu felaket durumda. Avrupa’da birinci, dünyada üçüncüyüz. Her gün 5 kişi hayatını kaybediyorsa hepimizin oturup düşünmesi gerek. Üzülerek ifade edeyim, iş kazasında ölenlerin çoğunun sigortası yok ya da öldükleri gün sigorta yapılıyor. Bu da hayatın bir başka gerçeği. 7 ay geçti sözleşme hâlâ imzalanmadı, bir an önce sonuçlanmasını isteriz. Bizim isteğimiz çalışan, üreten, emek harcayan insanların hak ettikleri ücretleri almasıdır. Türk-İş bulunduğu bölge için önemlidir Sorunu olanların oluşturduğu çözüm daha iyi olur.”

ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPIYORUZ

Belediyelerdeki akraba atamalarına dair konuşan Kılıçdaroğlu, “Bunların hepsi düzelecek. Belediye başkanlarının akrabalarını, yakınlarını bir yerlere yerleştirmelerini doğru bulmuyoruz zaten. Arkadaşlarımız da gerekli girişimlerde bulundular. Büyük kısmı çözüldü zaten. Burada sorun şu; yönetici yakınları sadece CHP’li belediyelerde mi var? Bakın biz üzerimize düşeni süratla yapıyoruz. CHP, beyaz bir kâğıt gibi üzerinde siyah olunca fark edersiniz. Ağırlıklı olarak siyah olsaydı o siyahlığı fark edemeyecektiniz. O nedenle biz bu sorunun kökten ve kalıcı olarak çözülmesini istiyoruz. Parlamentoya gelsin, siyasi ahlak konunu çıksın. Avukatın, doktorun, esnafın etik kuralları var. Hayatın her kanalının etik kuralları var. Siyasilerin neden yok? Sayın Davutoğlu getirdi, geri çektiler. Biz getirdik kabul etmediler” dedi.
 
Kılıçdaroğlu, TBMM Başkanı Mustafa Şentop’a seslendi. Siyasi ahlak yasası çıkarılması için çağrıda bulunan Kılıçdaroğlu, “Toplum, kayırmacılıktan rahatsız. O zaman siyasi ahlak yasası çıkaralım, kurallar belli olsun. O kuralların dışına çıkmamalı. Bu TBMM’nin bir armağanı olsun. Şimdi sizin huzurunuzda ben TBMM Başkanı’ndan yanıt bekliyorum” ifadelerini kullandı.

HAVUZ MEDYASINA TEŞEKKÜR EDİYORUM’

Belediyelere ilişkin konuşmasını devam ettiren Kılıçdaroğlu şunları kaydetti:

“Bazı belediyelerle ilgili verilen bilgiler doğru değil. Örneğin; Selçuk Belediye Başkanımızın yakını o seçilmeden çok önceden orada çalışıyordu. Orada eskiden çalışan insanı belediye başkanı olduktan sonra atalım demek doğru olmaz. Biz hepsine dikkat ediyoruz, o çerçevede hareket ediyoruz.

CHP ile ilgili havuz medyasında da yazıyorlar. Havuz medyasına da teşekkür ediyoruz. Aynı şeyleri AK Partili belediye başkanları yapınca neden yazmıyorsunuz? Havuz medyasının yazınca biz de buradan gördük ve müdahale ettik. Ama siz gerçekten gazetecilik yapıyorsanız diğer belediyeler de olanları da yazın. Varlık Fonu’nun başında kayınpeder, yönetim kurulunda damat duruyor. Devleti teslim etmişsiniz buraya, etik mi? Etik ve ahlaki değil. Herkes için uygulanan kurallar olursa hiç kimse rahatsız olmaz. Kuralı sübjektif alana yayar ve sadece CHP’yi suçlayıp diğerlerine hiçbir şey demezseniz buna vatandaş samimi bakmaz.”

‘ÇİFT MAAŞ DOĞRU DEĞİL’

“Bu kadar işsizin olduğu bir yerde bürokratların çift maaş alması doğru değil. 4-5 yerden aylık alanlar var. Bir bürokrat bir şirkette görev alıyor ve o şirketin denetiminde de sorumlu. Garabet buradan başlıyor. STK, sendikalar da dahil olsunlar. Sayın başkan her Cuma olan vaazlardan bahsetti, din insanın belirli kurallarından bahsetti. Bunlardan birisi ahlaktır. Objektif kıstaslara bağladığınızda sorun olmaz.”
 
“Öteden beri biz Orta Doğu’da barışı savunduk, savunmaya da devam ediyoruz. Türkiye, Orta Doğu politikasında kendi güvenliğine sağlamalıdır. Bu bağlamda barış koridoru da özel bölge de olabilir. Türkiye’nin içinde bulunduğu coğrafyada kendi güvenliğini sağlayacak bütün adımları atmak zorundadır.”

“Eylül ayında düzenlenecek çalıştaydaki isimler henüz belirlenmedi. Türkiye’de bütün tarafların olduğu bir Suriye sorununu masaya yatırmak istiyoruz. Bütün taraflar olmalı orada. Yurt dışından da BM’den de yetkililerin gelip hep birlikte yapmalıyız. Bütün boyutları ile değerlendirmek zorundayız. O tartışmada bir görüş ortaya çıkar, onu da açıklarsınız. Yanlış hatırlamıyorsam ben bunu 2013 yılında dönemin başbakanı Erdoğan’a Türkiye’de bir Suriye çalıştayı yapın ve Suriye’ye barışı getirin diye teklif etmiştim. Her seferinde de söyledim, Türkiye’nin Orta Doğu’da ne işi var diye. Buyrun, bakın insanlar birbirini öldürüyor. Sorumlu kim?” (HABER MERKEZİ)

Güncelleme Tarihi: 31 Temmuz 2019, 15:35
SIRADAKİ HABER