Kılıçdaroğlu: Helalleşme sıradan bir çağrı değildir

İstanbul'daki helalleşme programında konuşan CHP Lideri, "helalleşme, barışmadır" dedi ve siyasetçilerin kaşıdığı yaraların kapanması gerektiğini söyledi.

© AA
Kılıçdaroğlu: Helalleşme sıradan bir çağrı değildir

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP İstanbul İl Başkanlığı'nın Düzenlediği Helalleşme Buluşması'nda konuştu.

Helalleşmenin sıradan bir çağrı olmadığını belirten CHP Lideri, siyasilerin açılan yaraları kanattığını, helalleşme ile bu yaraların kapanması gerektiğini söyledi: 

"Helalleşme sıradan bir çağrı değildir. Helalleşme aynı zamanda oturup düşünmek demektir. Oturup düşüneceğiz, neden kavga ediyoruz? Haydi kavga ettik, bari barışmasını bilelim. Eğer biz bunu yapabilirsek bu memlekete huzur getirmiş oluruz. Kusur, evet kusurumuz var. Defalarca söyledim. Yanlışımız var. Hata insana mahsus bir kavramdır zaten. Bütün mesele aynı hatayı tekrar etmemektir. Bunu yaptığımız zaman sorun büyük ölçüde çözülmüş olur. Helalleşmek aynı zamanda barışmak demektir. Oturup konuşmak demektir. Aynı yemeğe kaşık sallamak demektir. Helalleşme aynı zamanda geçmişteki yaraları sarmak demektir. Siyasiler o yaraları kaşıyorlar, nasıl kanatırız diye. O yaraların kapanması lazım. Aynı acıların bir daha yaşanmaması demektir. Bu olmalı zaten. Bu olmadığı takdirde dirliği, birliği, birlikteliği sağlayamayız." 

"Ben samimi bir insanım arkadaşlar. Siyasetin de bu zeminde yürümesini isterim. Her evde huzurun, bereketin olmasını, tanımadığımız bir insana bile selam vermeyi, 'Nasılsın?' diyebilmeliyiz. Yetiştiğim Anadolu böyle bir Anadoluydu. Ortaokul öğrencisiyken köylere giderdik. Ortaokul öğrencilerine sofra kurulurdu arkadaşlar. Şimdi öyle yabancılaştık ki, birbirimizle neredeyse hiç konuşmayacağız"

'EKMEK KAVGASINI BİTİREMİYORSAM NİYE SİYASET YAPIYORUM?'

Kılıçdaroğlu kucaklaşma çağrısı yaparken, "ekmek kavgasını bitiremiyorsam niye siyaset yapıyorum?" dedi:

"Vatanımızı seviyoruz, insanımızı seviyoruz, peki bu kavga neden o zaman? Helalleşme aynı zamanda sevgiyi büyütmektir. Kucaklaşmalıyız. Hiç tanımadığımız insan... Kapı komşumuz hiç selamlaşmadık diyelim. Ama bir acı olduğunu onun acısını paylaşmalıyız. Sevincimizi de paylaşmalıyız. Ben bu ülkede eğer kuru ekmek kavgasını bitiremiyorsam niye siyaset yapıyorum?"

'HAKKIMI HELAL EDİYORUM'

CHP Lideri, sözlerini, toplantıya katılanlara hakkını helal ettiğini söyleyerek yamamladı:

"Eğer düşüncelerinden ötürü insanlar hapse atılıyorsa bu doğru değildir arkadaşlar. Bunların dışına çıkmalıyız artık. Gönlümü sizlere açtığımı bilmenizi isterim. Yüreğimi sizlere açtığımı bilmenizi isterim. Helallik, evet hakkım sizlere helal olsun. Kin ve kibir benim kitabımda yoktur. Beni beğenmeyene de ben saygı duymak zorundayım. Bilmenizi isterim, bizim helalleşmeye ihtiyacımız var. Helalleşme oy isteği değildir. Bunu inşallah yapacağız. Karşı çıkanlara rağmen yapacağız. Hepiniz hoş geldiniz, şeref verdiniz. Dediğim gibi benim hakkım sizlere helal olsun." 

Güncelleme Tarihi: 14 Ağustos 2022, 16:04
SIRADAKİ HABER