Kılıçdaroğlu, Kaftancıoğlu'nun istifasını istedi iddiası

CHP'de sular durulmuyor. CHP lideri Kılaçdaroğlu'nun bugün biraraya geleceği İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'nun istifasını istediği öne sürüldü. Kadıköy adayının da tekrar oylanmasının gündemde olduğu belirtiliyor.

© CHP
Kılıçdaroğlu, Kaftancıoğlu'nun istifasını istedi iddiası

CHP’de yeterli oyu alamadığı için geri çekilen bazı belediye başkan adaylarının, gelecek Parti Meclisi (PM) toplantısında aday listesinde tekrar yer alacağı belirtiliyor. Bu kapsamda İstanbul’un Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar, Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon ve İzmir Bayraklı Belediye başkan adayı Cevat Durak’ın tekrar PM’ye getirileceği iddialar arasında.
Cumhuriyet’ten Mahmut Lıcalı’nın haberine göre son PM toplantısında geri çekilen İstanbul’un ilçelerinden Şişli ve Silivri, İzmir’in ilçelerinden Buca ve Bayraklı adayları tekrar ele alınacak. PM’de geri çekilen Muğla’nın Bodrum ve Antalya’nın Akseki ilçelerinin de gündeme geleceği ifade ediliyor. Geri çekilen ilçelerin yanı sıra İstanbul’un Beyoğlu, Küçükçekmece, Maltepe adaylarının da belirlenmesi bekleniyor.

Kadıköy Belediye Başkan adayının da tekrar oylanmasını gündemde olduğu ifade ediliyor. Son PM toplantısında Kadıköy adayı Şerdil Dara Odabaşı’nın 29 ret, 1 çekimser oya karşın 30 oyla kabul edilmesiyle ilgili bazı üyelerin ise PM Çalışma Yönetmeliği kapsamında itirazları bulunuyordu. PM’deki bazı üyelerle ilgili yönetmelikteki “Kararlar aksi bir kural yoksa toplantıya katılanların salt çoğunluğu ile alınır” hükmü kapsamında Kadıköy adayının aldığı 30 oyun 60 kişinin bulunduğu PM’de salt çoğunluk olmadığını, salt çoğunluğun 31 oy olduğunu iddia ediyor. CHP’de bu konuda farklı görüşler dile getirilirken, CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun tartışmaları sonlandırmak için gelecek PM toplantısında Kadıköy adayını tekrar oylamaya sunma eğiliminde olduğu belirtiliyor.

KAFTANCIOĞLU ANKARA’DA

Öte yandan Kılıçdaroğlu’nun dünkü MYK toplantısında 27 Ocak’ta yapılan ve parti içinde tartışmalara neden olan PM toplantısı devam ederken İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun sosyal medya üzerinden istifa ettiğini duyurmasıyla başlayan tartışma üzerine kurmaylarına talimat verdiği ileri sürüldü. İddiaya göre Kılıçdaroğlu, Örgütten Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı’ya Kaftancıoğlu’nu görevden alma talimatı verirken, “Ya sen görevden al ya da istifa etsin” dediği ileri sürüldü. Kılıçdaroğlu’nun söz konusu talimatı üzerine Kaftancıoğlu’nun bugün Genel Merkez’e gelerek bir görüşme yapacağı da iddia ediliyor.

SIRADAKİ HABER