Kılıçdaroğlu'ndan ABD'ye 'Ermeni soykırımı' tepkisi

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada ABD'de Temsilciler Meclisi'nin “Ermeni Soykırımı’nı resmi olarak tanıyan” yasa tasarısını kabul etmesini değerlendirerek "Tarihte yaşanan acı olayları günümüze taşıyıp onu siyaseten intikam alma aracı haline getirirseniz bu olmaz" dedi. Türkiye ekonomisindeki sorunlara da değinen Kılıçdaroğlu konuşmasında, "Açlık sınırı 2 bin 58 lira. Asgari ücret 2 bin 20 lira. İşsizlik 8 milyonu aştı" diyerek "Yeni bütçe Erdoğan'ın maaşını 81 bin liraya çıkarıyor. 7 bin lira artırıyorlar" ifadelerini kullandı.

© AA
Kılıçdaroğlu'ndan ABD'ye 'Ermeni soykırımı' tepkisi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında ABD Temsilciler Meclisi’nin Türkiye kararı sonrası gündemle ilgili değerlendirmelerde bulundu. ABD’de kabul edilen Ermeni soykırımına yönelik tasarı hakkında tepki gösteren Kılıçdaroğlu, “Benim dediğimi yapmadın, ben egemen gücüm intikam alırım, Ermeni olaylarını gündeme getiririm derseniz bu doğru değildir. Bunu kabul etmiyorum ve doğru bulmuyorum” dedi.

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından satır başları şöyle:

SEÇİMLE GELEN DEĞİL ATAMAYLA GELENLER ÜLKEYİ YÖNETİYOR: Cumhuriyet’i kurduk ama onu demokrasiyle taçlandırmamız gerekiyor. Anayasa değişikliğiyle rejim değişmiş, Cumhuriyet’te geri adımlar atılmıştır. TBMM’yi bugün atamayla gelen kişiler temsil etmektedir. Madem demokrasi diyoruz, o zaman neden bazı durumlarda Türkiye Cumhuriyeti’ni seçimle gelen değil de atamayla gelen birisi temsil eder?

ERMENİ OLAYLARINI GÜNDEME GETİRİRSENİZ BU DOĞRU DEĞİLDİR: Dış politikada Dışişleri Baklanlığı devre dışı bırakıp Saray tamamen dış politikayı yönlendirmeye kalkınca Türkiye’de farklı şeyler de olmaya başladı. Demokratik standartlarda geriye gidişler olmaya başladı. Amerikan Kongresi’nde sözde Ermeni soykırımı ile ilgili bir yasa tasarısı var. Önümüzdeki süreçte gelecek. Her ülkenin tarihinde acı olaylar vardır. Hiçbir ülke benim tarihimde acı olaylar olmamıştır diyemez. Ama tarih siyasetçilerden son tarihçilerin işidir. Tarihte yaşanan acı olayları günümüze taşıyıp onu siyaseten intikam alma aracı haline getirirseniz bu olmaz. Bu hiçbir ülkeye yakışmaz. Rahmetli Ecevit döneminde Ermenistan’a çağrı yaptı. Sizin tarihçilerinizle bizim tarihçilerimiz bir araya gelip bunu incelesinler. İntikam alırım bak Ermeni olaylarını tekrar gündeme getiririm’ derseniz bu doğru değildir. Bunu asla ve asla doğru bulmuyorum.

TASARI UMARIM SENATO’DAN GEÇMEZ: Tarih siyasetçilerin işi olmaktan çok tarihçilerin işidir. Hep beraber arşivlere bakıp olayı öğrenelim. Benim dediğimi yapmadın, ben egemen gücüm intikam alırım, Ermeni olaylarını gündeme getiririm derseniz bu doğru değildir. Bunu kabul etmiyorum ve doğru bulmuyorum. ABD’li poltikacıların Türkiye’ye düşman görüp belli tavırlar içine girmeleri bizim vicdanımızı rahatsız ediyor. Asla doğru değildir. Kabul edilen tasarının umuyorum Senato’da kabulü olmaz ve Türkiye-ABD ilişkileri çıkmaza sürüklenmez.

TÜRKİYE’YE YÖNELİK AMBARGO HİÇBİR SONUÇ DOĞURMAZ: Siz bütün dış politikanızı Trump eksenli yürütüyorsunuz. Temsilciler Meclisi, Senato devre dışı. Türkiye kaybeden ülke olarak ortaya çıktı. Türkiye’ye uygulanacak olan ambargonun hiçbir sonuç doğurmayacağını ifade etmek isterim. Herkes tarafından ambargo reddedilecektir. Kıbrıs Barış Harekatı’nda da ambargo uygulandı, reddettik.

EREN ERDEM 486 GÜNDÜR HAPİSTE: Türkiye’de adalet var mı, hayır. En somut örneği Eren Erdem. 486 gündür hapiste. Tahliye edildi, başka mahkeme tutuklanma kararı verdi. Gizli tanık beyanlarını inkar etti. Dosyası beş aydır İstinaf Mahkemesi’nde bekliyor. Beş aydır dosyanın kapağını açmıyorlar. Bu kadar vicdansızlık olur mu? Hangi gerekçeyle tutuyorsunuz içeride? Osman Kavala da 729 gündür içeride. İçeride avukatlar, masum insanlar, ifadesi alınmayan insanlar var.

İŞÇİLERE HAKLARI VERİLMELİ: Soma faciası sonrası herkes ortaya çıkıp bu işçiler haklı diye defalarca demeçler yapmadılar mı? Aradan yıllar geçti. Bu işlerin hakları niye verilmez. Hakları verilmedi.

HANGİ DEVLET BAŞKANININ 13 UÇAĞI VAR?: Ekonomide de ciddi sorunlar var. Bütçe ile ilgili rapor var. Bütün krizin sorumlusu olarak emeklilere yapılan bayram ödemesi, yaşlılık aylıkları, kamu görevlileri ve işçilere yapılan enflasyon zammı, ilave personel atamaları bütçe giderlerindeki artışın temel sebeplerindendir deniyor. Krizin sebebi faiz. 2019’un 8 ayında faiz giderleri yüzde 38 arttı. Sebep borçlanma. Tefecilerin eline Türkiye’yi düşürdün. Borç almadan memleketi yönetemiyorsun. 13 uçağın var. Hangi devlet başkanının 13 uçağı var? Açlık sınırı 2 bin 58 lira. Asgari ücret 2 bin 20 lira. Türk-İş rapor yayınladı, enflasyon düşüşünün faizle ilgisi yok diyor. Alım gücü geriledikçe faiz de düşüyor. İşsizlik 8 milyonu aştı. Yeni gelen vergiler de milletin sırtına binecek. Bu vergi kanunu çıkarılırken iş dünyasından hiç kimsenin görüşü alınmadı. Yeni bütçe Erdoğan’ın maaşını 81 bin liraya çıkarıyor. 7 bin lira artırıyorlar.

BÜTÜN DÜNYA IŞİD’DEN KURTULDUK MU DİYE DÜŞÜNÜYOR?: Türkiye terörden çok çekti. 40-45 yıldır terör örgütlerinin çok sayıda eylem gerçekleştirdiği bir alana dönüştü Türkiye. Bağdadi öldürüldü ve bütün dünya IŞİD terör örgütünden kurtulduk mu diye dönüşüyor. Türkiye’de 76 ilde örgütlendiğini biliyoruz. Tüm bunlar olurken iktidar kanadı büyük ölçüde görmezden geldi. (HABER MERKEZİ)

Güncelleme Tarihi: 30 Ekim 2019, 12:43
SIRADAKİ HABER