Kılıçdaroğlu'ndan BAK davası hakimine tepki

CHP lideri, grup toplantısındaki konuşmasında barış akademisyenlerine ve gazetecilere açılan davaları eleştirdi. Kılıçdaroğlu, "Bir grup akademisyen Barış Bildirgesi'ne imza attığı için tutsak. Bir sanığa mahkeme 30 ay verdi. Avukatı benzer davada beraat verildi, siz niye böyle yaptınız deyince hakim, o beraat kararı o mahkemenin ayıbıdır dedi. Bu hakimin ayıbıdır" dedi.

© AA
Kılıçdaroğlu'ndan BAK davası hakimine tepki

 CHP Genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Meclis grubu toplantısında Barış Akademisyenleri’nin davalarında yaşananlara dikkat çekti. Kılıçdaroğlu, bir hakimin, verilen bir beraat kararı için “O mahkemenin ayıbı” ifadesini kullanmasına tepki gösterdi. CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun grup toplantısındaku konuşmasından başlıklar şöyle:
 
‘MISIR’DA DARBEYE KARŞI ÇIKTIK’

“Muhammed Mursi, Mısır’da bir darbeyle devrildi. Darbeye karşı çıktık. Darbeyle yargılanırken 2 değerli milletvekilimi Mısır’a gönderdim. ‘Oradaki yetkililerle görüşün’ dedim. Siyasi idamlar bir toplumda büyük yaralar açıyor.”

‘AKADEMİSYENLER TUTSAK’

“Adaleti mahkemede yargıç dağıtır, onlar sıradan insanlar değillerdir. Her yerde oturup kalamazlar, karar verirken de üstlerine gölge düşmesini istemezler. O nedenle yargı, yargıç önemlidir. Bir grup akademisyen Barış Bildirgesine imza attığı için tutsak. Bir sanığa mahkeme 30 ay verdi. Avukatı benzer davada beraat verildi, siz niye böyle yaptınız deyince hakim, ‘O beraat kararı o mahkemenin ayıbıdır’ dedi. Bu hakimin ayıbıdır.”

‘KRİZ VAR DEMEK YASAK’

“Bu memlekette ‘kriz var’ demek yasak. En tepedekinden en aşağıdakine kadar herkes biliyor. Bir yabancı haber ajansının muhabiri de olmak üzere 50’den fazla kişi hakkında BDDK suç duyurusunda bulundu. İçlerinde Mehmet Sönmez, Merdan Yanardağ gibi insanlar var. Suç duyurusunda bulunacaksan memleketi bu hale getirenler hakkında suç duyurusunda bulun. Mutfaklarda yangın var.

’16 ADA ŞİMDİ YUNANİSTAN’A AİT’

“16 adayı göz göre göre kaybettik. Bu adalar şimdi Yunanistan’a ait. Ses çıkaramıyorlar. Süleyman Şah Türbesi’ni bizim topraklardan kaçırdılar. Üç tane çapulcunun baskısıyla kaçırdılar. Bir de kahramanlık edebiyatı yapıyorlar. 16 ada işgal edildi. Lozan’a göre silahsızlandırılması gereken adalar silahlandı. Nerede bu hükümet? Nerede Saray? Lale Devri’nde! Her gün bir şey kaybediliyor. Bakmayın havuz medyasının yazarlarına çizerlerine. Bu konuları yazmıyorlar asla. Uluslararası anlaşmaların bize verdiği hakları dahi kullanamıyoruz.”

‘BAZI İLLERDE SEÇİMİ SURİYELİLER KAZANIR’

“Eskiden iş adamlarımız Suriye’de fabrika kurardı. Bir gece birden bire Suriye düşman oldu. 3 milyon 600 bini aşkın Suriyeli var. Bazı vilayetlerde Suriyeli sayısı daha fazla. Belediye başkanlığı seçimi olsa Suriyeli kardeşlerimiz alacaklar. Bir de sen kalktın 35 milyar dolar para harcadığını söyledin. Benim gencecik filinta gibi evlatlarım Suriye’de şehit olacak, onların gençleri tatil yapacak eğlenecekler. Yahu vicdan var kardeşim. Ben bunu söylediğim zaman kızacaklar. ‘Vay efendim Suriyelilere düşman mısın?’ Hayır efendim. Ben Türkiye’yi bu hale kimler getirdi onu sorgulamak istiyorum. Ruslara söz verdiler. Teröristleri ve ağır silahlarını çıkaracağız dediler. Karadan Esat, havadan Rusya teröristleri vuruyor. Vurdukça oraya sıkışmış 3.5 milyon Suriyeli Türkiye’ye geliyor. 6 milyon yetmedi 3.5 milyon daha geliyor. ‘Putinle, Trump’la görüştüm’ diyor. Sana Suriye’ye gir diye kim dedi?” (HABER MERKEZİ)

SIRADAKİ HABER