Kılıçdaroğlu'ndan Gezi Davası açıklaması

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu TBMM'de partisinin grup toplantısında konuştu. Kılıçdaroğlu sarayın Türkiye'si ile halkın Türkiye'sini madde maddede kıyasladı. Erdoğan'a açtığı davayı hakkında da değerlendirmede bulunan Kılıçdaroğlu, "Adamına göre "5 paralık dava" açın dedim. Avukat arkadaş "5 para yok" dedi. Ne yapalım o zaman "5 kuruşluk olsun" dedim" diye konuştu.

© AA
Kılıçdaroğlu'ndan Gezi Davası açıklaması

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu TBMM'de partisinin grup toplantısında konuştu.

Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından satır başları şöyle:

Bu ülkede huzur bırakmadılar biliyorum. Ama umudunuz kaybetmeyin. Bu ülkeye baharı hepbirlikte getireceğiz.

GEZİ DAVASI
Bugün Gezi Davası görülüyor. Gezi eylemini bir baskının ortaya çıkardığı bir aydınlanma hareketi olarak görmek gerekiyor. Gençlerin eylemini saygıyla karşılamamız gerekiyor. Bir dönemin savcılarının hazırladığı iddianamelerle bizin akademisyenlerimiz, gençlerimiz yargılanıyor. Adaletin içini boşaltmamız lazım. Gezi eylemini darbe gibi yaftalamak doğru değildir. Osman Kavala, 840 gündür tutuklu. Osman Kavala'nın serbest bırakılması lazım.AİHM kararı çıktı, "Yanlış yapıyorsunuz" dedi. Bu kararı uygulayacak mahkeme bulunamadı. Üst mahkemenin verdiği kararı alt mahkeme uygulamıyorsa şu soruyu sormalıyız: Bu ülkede adalet var mı? Her şeye rağmen adalet olmalı. Her şeye rağmen birlikte yaşamalıyız.

İntikamla yargı olmaz. Onlar bizim evlatlarımız. Bize düşen gençleri anlayışla karşılamaktır. Bunu neden söylüyorum. Allah'ın bize verdiği en değerli hazine akıldır. Aklımızı kullandığımız zaman bunları aşabiliriz. 

Sorunlar çözmenin yolu akıldır. Herkes hayatı sorgulamalı. Her şeyi ben bilirim kulağa özgü bir kavram değildir. Herkesin eksiği hatası vardır. 21. yüzyılda ben her şeyi bilirim demek dünyanın en büyük yalanıdır. 

Bugünkü Türkiye'den söz edeceğim. Vatandaş neden perişan? Emekli neden geçinemiyor? Neden işsizlik var? Neden sırtını saraya dayayanlar hapse girmeyenler hapse girmiyor da garibanlar giriyor? Neden görüşünü açıkladı diye üniversiteden yüzlerce akademisyen atılır? Bir alimin, bir bilginin dünya için ne kadar faydalı olduğunu biliyor mu? 

Yüzbinlerce insan çöp konteynerlerinden geçinirken neden saraya yakın bazı kişiler ikişer üçer maaş alıyor? Gözün doymuyor, gidiyorsun 4-5 yerden aylık alıyorsun.

Yüzbinlerce insan çöp konteynerlerinden geçinirken neden saraya yakın bazı kişiler ikişer üçer maaş alıyor? Gözün doymuyor, gidiyorsun 4-5 yerden aylık alıyorsun.

SARAYIN TÜRKİYE'Sİ İLE HALKIN TÜRKİYE'SİNİ KIYASLADI
13 Madde ile sarayda yaşayanların Türkiye'si ile halkın Türkiye'sini kıyaslayacağım. 

Saray'da yaşayanların Türkiye'sinde işsizlik diye bir dert yok. Saray'da yoksulluk yok. 

50 bin dolarlık çanta ile yoksul evlerine ziyarete gidilir. Kusura bakma sen alay ediyorsun demektir. Halkın yaşadığı Türkiye ile sarayın Türkiye'si beyaz ile kara gibi ayrışmış durumda. 

Saray'da hayat pahalılığından eser yok. Saray'da yaşayan sosyetenin fatura derdi yoktur, eğitim masrafı yoktur, mutfak masrafı yoktur. 

Saray sosyetesinin çocuklarının gelecek kaygısı yoktur. 

Saray sosyetesi vatandaşa hesap vermeyi doğru bulmaz. Batandaşı ezilmesi gereken sinek gibi görür.

Saray sosyetesi TBMM'yi kendi çıkarlarına hizmet eden bir organ olarak görür. Vatandaşın beklediği TBMM'de kendi sorunlarının dile getirilmesi. Bununla saray sosyetesi arasında dünya kadar fark vardır.

Saray sosyeteisnde hak hukuk kavramları yoktur. Hep bana kavramı vardır. Halkın ise hak hukuk kavramı vardır.

Saray sosyetesinin gözünde devlet soyulacak bir organ olarak görülür. Devletten dolarla iş ve garanti alanlar saray sosyetesi gözünde makbul vatandaştır. Sen buradan beslen demiştir, ben de besleneyim demiştir. Milletin anasına küfredecek kadar makbul vatandaşlardır. 

Saray sosyetesi devleti bir çiftlik gibi görür. Ye yiyebildiğin kadar. Vergiler yetmez saray borç alır. O da büyük masraftır onu da vatandaşın sırtına yükler. Vatandaş çoğu zaman bunun farkında değil çünkü vatandaşın derdi ay sonunu nasıl getireceğim...

Saray sosyetesinde vergi vermek enayiliktir. Kendi yönettiği ülkede vergi vermemek için Man Adası üzerinden vergi kaçırılır. Belgelerini açıkladık. Mahkemeden yasak kararı getirdiler millet doğruları öğrenmesin diye.

Tank Palet Fabrikasını hiçbir bedel almadan Katar Ordusu'na peşkeş çekenler vatansever olamazlar. Saray sosyetesine Tank Palet bağlamında destek verenler ne milliyetçi ne de vatansever olamazlar.

15 Temmuz şehitleri için toplanan paralara da göz diktiler. Ya siz nasıl doymaz insanlarsınız? Siz de utanma yok mu? Dile getirmesek onu da götürecekler. Hiç değilse şehitlerin parasına dokunma.

"KEFEN BEZİ GİYMİŞ YANDAŞLARINI GÖNDER SURİYE'YE"
Suriye bataklığının bize maliyeti bir hayli ağır oldu. Bölgede vekalet savaşları yapılıyor, egemen güçlerin taşeronluğuna Saray sosyetesi soyunuyor. Sen (AKP Genel Başkanı Recpe Tayyip Erdoğan) gidiyordun mitinglere, senin kefen bezi giymiş yandaşların karşılıyordu seni. Kefen bezi giymiş yandaşları gönder Suriye'ye. Ver ellerine silahı gitsinler, gariban Mehmet'i neden gönderiyorsun?

"5 PARALIK ADAM"
Benimle ilgili olarak 500 bin liralık dava açmış. Avukatım geldi, "Biz de dava açalım mı?" dedi. "Açacağız" dedim. Biz de "500 bin liralık açalım mı?" dedi. "O kadar etmez" dedim. Adamına göre "5 paralık dava" açın dedim. Avukat arkadaş "5 para yok" dedi. Ne yapalım o zaman "5 kuruşluk olsun" dedim. O yüzden dava 5 kuruşluk açıldı. Değeri biraz yükseldi ama idare edeceğiz.

Güncelleme Tarihi: 18 Şubat 2020, 13:12
SIRADAKİ HABER