Kılıçdaroğlu: Türkiye'nin 5 temel sorunu var

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin 37. Olağan Ankara İl Kongresi'nde yaptığı konuşmada Türkiye'nin 5 temel sorunu olduğunu söyledi.

© AA
Kılıçdaroğlu: Türkiye'nin 5 temel sorunu var

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin Ankara il kongresinde konuşma yaptı. Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından satır başları şöyle:

"Çok sık kullandığımız bir deyim vardır. Cumhuriyet Halk Partisi, milli mücadeleden ve mücadelenin özünden doğan ve bugünlere gelen görkemli bir tarihi olan bir siyasal partidir. CHP'li olmak bir ayrıcalıktır. CHP'li olmak ülkeye ve dünyaya karşı sorumluluk taşımaktır.Eğer geçmişin bize bıraktığı mirası gelecek kuşaklara aktaracaksak sadece geçmişi değil, geleceği de inşa etmek üzerinde hep birlikte düşünmeliyiz. 

Ben bütün CHP'li kardeşlerime şunu söylemek isterim, nereye giderseniz gidin, nerede oturursanız oturun, sorunlardan söz ettiğinizde çözümünden de söz edeceksiniz.Şu eleştiriyi hep yaparlar, "Efendim CHP hep eleştirir hiç çözüm söylemez" Hayır söylüyorum, nerede bir sorun varsa o sorunun en sağlıklı, en tutarlı çözüm adresi CHP'dir.Hiç kimse şunu söyleyemez, efendim sorun var ama nasıl çözüleceğin bize söylemediniz. Sorumluluk üstlenen bütün arkadaşlarıma söylüyorum, sorunu dile getireceksiniz ardından çözümü de dile getireceksiniz. Sokağın da sorunu olabilir, kentin de sorunu olabilir. Türkiye'nin de sorunu olabilir Orta Doğu'nun da sorunu olabilir.

"TÜRKİYE'NİN BUGÜN 5 TEMEL SORUNU VAR"
"Türkiye'nin bugün 5 temel sorunu vardır. Birinci sorunumuz demokrasi. Ülkenin demokrasi sorunu vardır. İkinci sorunumuz eğitim. Eğitim, bir topluma sınıf atlatır. Bir bireye sınıf atlatır.Üçüncü temel sorunumuz dış politika. Ağır bedeller ödeyen bir sürecin içindeyiz şu anda.Toplumsal barış sorunumuz var. Bir arada huzur içinde yaşamak istiyoruz. Kimse kimliği, inancı, yaşam tarzı dolayısıyla ötekileştiremeyiz. Türkiye bugün derin bir kriz yaşıyorsa, ekonomide sosyal alanda, siyasetini inanç, yaşam tarzı ekseniyle politika yapmasıdır."

SIRADAKİ HABER