Kulis: Kürt seçmelerin oyunu kaybeden AKP ‘yeni atılım’ hedefliyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın milletvekilleriyle gerçekleştirdiği kahvaltılı toplantının gündeminde, Kürt bölgesinde AKP’nin oy kaybetmesi ve Kürt seçmenler için ‘yeni atılımlar’ yer aldı.

© AA
Kulis: Kürt seçmelerin oyunu kaybeden AKP ‘yeni atılım’ hedefliyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın milletvekilleriyle yaptığı kahvaltıda Kürt seçmenlerin ‘oy’u gündemdeydi. Kürt bölgesinde ‘oy kaybeden’ AKP, Kürt seçmeler için ‘yeni atılım’ hedefliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, “Bölgedeki muhafazakâr Kürt seçmenin Millet İttifakı’na ‘soğuk yaklaşmadığını’” aktaran AKP’li milletvekillerinin “CHP bölgede yoğun çalışıyor. Diğer partiler de ziyaretlere başladı. Partimiz bölge insanıyla daha fazla kucaklaşmalı. Ziyaretlerimizi sıklaştıralım” önerisini getirdiği Erdoğan’ın ise “Gereğini yaptık, daha fazlasını yapacağız” yanıtını verdiği belirtiliyor.

‘SEÇMEN MİLLET İTTİFAKINA SOĞUK BAKMIYOR’

Cumhuriyet’ten Selda Güneysu’nun kulis haberine göre, Ankara kulislerinde uzun zamandır Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki muhafazakâr Kürt seçmenin “AKP’den uzaklaştığı, bölgede başta Gelecek ve DEVA partileri olmak üzere muhalefetin güçlendiği” konuşuluyordu. 20 yıllık AKP iktidarının bölgedeki konumunun “giderek zayıfladığı, bununla birlikte muhafazakâr Kürt seçmenin artık Millet İttifakı’na ‘soğuk’ bakmadığı, bölgedeki aşiretlerin de AKP’den uzaklaştığı” dillendiriliyordu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın partisinden bir grup milletvekiliyle gerçekleştirdiği kahvaltılı toplantıda da gündeme geldi. Bazı vekiller, “AKP’nin son dönemde bölgede başlattığı ‘FETÖ, PKK/KCK’ operasyonlarının başarılı olduğunu, bölge halkının huzura kavuştuğunu” Erdoğan’a anlattı.

‘ZİYARETLERİMİZİ SIKILAŞTIRALIM’

Güneysu’nun kulis haberinde, bazı milletvekillerinin, Diyarbakır annelerinin başta HDP Diyarbakır İl Başkanlığı binası olmak üzere bölgede başlattığı ve sonuç aldığı eylemlere de değinerek, “AKP bölgeyi 'terör'den temizledi. Daha önceki seçimlerde CHP’nin bölgedeki oyu düşüktü. Ancak CHP son dönemde bölgede yoğun çalışıyor. Diğer partilerin milletvekilleri de bölge ziyaretlerine başladı. Bu durumda AKP’li milletvekillerinin de bölge insanıyla daha fazla kucaklaşmasına ihtiyaç var. Ziyaretlerimizi sıklaştıralım. Batı illerindeki AKP’li milletvekilleri de bölgede yoğun çalışma yürütmeli” ifadelerini kullandığı belirtildi.

AKP’NİN, HDP’NİN ÖNÜNE GEÇMESİ GEREKİYOR’

Milletvekillerinin Erdoğan’a, “Bölge ‘terör’den temizlenince HDP yeniden güç kazanmaya çalışıyor. Bu nedenle bölge insanıyla daha fazla diyalog kurma yöntemi benimsiyor. HDP, bölgedeki yurttaşlar üzerinden ‘ayrıştırıcı’ siyaset anlayışını benimsiyor. AKP’nin, ‘HDP’nin önüne geçmesi gerekli.’ HDP’nin bölgede yeniden güçlenmesi, AKP iktidarı döneminde ‘terör örgütleri’ne yönelik yaptığı atılımları da ‘sekteye uğratabilir.’ HDP’nin güçlenmesi demek yeniden bölgenin ‘terörle anılmasına, bölgedeki Kürt kökenli kardeşlerimizin ‘terörle yan yana getirilmesine’ vesile olur. AKP, her koşulda bölge insanıyla yeniden kucaklaşmalı, dert ve sıkıntılarını takip edip, çözüm üretmeli. İktidarımıza yönelik tepkileri yerinde tespit edip, yaptığımız atılımları bire bir temasla bölge insanına anlatmalıyız. Doğu illerinin vekilleri bunu gerçekleştiriyor ancak Batı illerindeki milletvekilleri de taşın altına elini koymalı” dediği de kaydedildi.

‘GEREKİNİ YAPIYORUZ, YAPMAYA DEVAM EDECEĞİZ’

Milletvekillerinden gelen önerilere Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “onay verdiği” ileri sürülüyor. Erdoğan’ın, Batman ve Diyarbakır’a yaptığı ziyaretlere atıfta bulunduğu ve “AKP iktidarı bölge insanıyla her zaman yakın temasta oldu. Bundan sonra da olacak. Bizzat bölgeye ziyaretler düzenliyorum. Diyarbakır ve Batman buna örnek. Gerekeni yapıyoruz ve yapmaya da devam edeceğiz” dediği kaydedildi.

SIRADAKİ HABER