'Leyla Güven dün çıkarken güldü ama evinde ağladı'

Leyla Güven’in tahliyesini değerlendiren Pervin Buldan, 'Bize düşen arkadaşlarımıza sahip çıkmaktır' dedi.

© HDP
'Leyla Güven dün çıkarken güldü ama evinde ağladı'

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi, 31 Mart yerel seçimleri, Abdullah Öcalan üzerinde devam eden ağır tecridin kaldırılması ve bu taleple başlayan açlık grevleri gündemiyle Genel Merkez’de toplandı. 

Toplantının açılışında konuşan Eş Genel Başkan Pervin Buldan, açlık grevinin 80’inci gününde olan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in tahliyesini değerlendirdi. Buldan, “Dün cezaevinden çıkarken güldü ama evinde ağladı. ‘Bütün maneviyatımı cezaevinde bıraktım, yoldaşlarımızı bıraktım, çıktım. Yüreğim, beynim cezaevinde kaldı’ dedi. Arkadaşlarımızın büyük bir direniş içinde olduğunu söyledi. Bize düşen arkadaşlarımıza sahip çıkmaktır. Onların yanında olmak seslerini dışarı çıkartmaktır. Öncelikli işimiz seçimle birlikte elbette ki tecridi kırmaktır. Bedenlerini açlık grevine yatırmışsa bizim de yapacağımız şey onların direnişini yükseltmektir” diye belirtti.

‘YÖNETİM ŞEKLİ HALİNE GELDİ’

Öcalan üzerinde süren ağır tecridin kaldırılmasını talep ettiklerini vurgulayan Buldan, “Tecridin ne anlama geldiğini biliyoruz. Tecrit 20 yıldır devam etmektedir. Zaman zaman Sayın Öcalan'a yönelik tecrit kaldırılmış olsa bile heyetlerin geliş gidişiyle tecrit bir ‘yönetim şekli’ haline gelmiştir. Aile görüşlerinin avukat görüşlerinin bir insanın elinden alınması mutlak tecridin ifadesidir. Tecridin kaldırılması konusunda bundan sonra da bulunduğumuz her alanda bunu ifade edeceğiz. Sessiz kalmayacağız” diye konuştu. 

YÜKSEKDAĞ’A SORUŞTURMA

Kandıra Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski Eş Genel Başkan Figen Yüksekdağ’ın, 13 Ocak’ta Ankara’da düzenlenen Halkların Demokratik Kongresi (HDK) 9’uncu Genel Kurulu’na aile görüşmesi kapsamında telefonla bağlandığı için hakkında soruşturma açılmasına tepki gösteren Buldan, “Cezaevinde rehin olarak tutulan bir arkadaşımız. Sesinin bu şekilde kısılamayacağını belirtmek isterim mutlaka ve mutlaka konuşacağız” dedi. Buldan, bu tür soruşturmaların hukuki ve vicdani olmadığını, soruşturmayı kabul etmediklerini dile getirdi. 

‘EŞBAŞKANLARI BELİRLEYECEĞİZ’

Seçimlere dair de konuşan Buldan, şöyle devam etti: “Biz kadınlara çok büyük görev ve sorumluluk düşüyor. İki gün önce Diyarbakır da eş başkan tanıtımı yaptık. Çok güçlü ve moralli oldu. Dolayısıyla bundan sonraki dönemde de belirlenen tüm belediye eş başkanı arkadaşlarımızın yanında olacağız. Kazanma ve başarmanın yollarını hep birlikte arayacağız. Kadın eş başkan meselesi partimizin kırmızı çizgisidir. Tamamlanmamış olan yerlerde bu belirlemeleri yapıp arkadaşlarımızı belirleyeceğiz. Çok az yer kaldı. Bu süreci hızlıca tamamlayacağız.” 

Batı illerindeki adaylık sürecine ilişkin de değerlendirme yapan Buldan, “Türkiye'nin batısında da AKP-MHP ittifakını geriletecek her türlü taktik konuları gündeme alıp yarınki PM toplantımızda son kararımızı verip kamuoyuyla paylaşacağız” dedi. (Mezopotamya Ajansı)

SIRADAKİ HABER