Meclis'e yasa teklifi sunuldu: Binalar cemevlerine bedelsiz verilsin

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, AİHM'in 2014’te cemevlerine ilişkin kararını da hatırlatarak teklifi TBMM'ye sundu.

© AA
Meclis'e yasa teklifi sunuldu: Binalar cemevlerine bedelsiz verilsin

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, Büyükşehir Belediye Yasası kapsamında köylerin mahalleye dönüştürülmesi sonucu cemevlerinde yaşanan mülkiyet hakkı sorununun çözümü için TBMM’ye yasa teklifi sundu.

Teklifle, büyükşehirlerde mülkiyet hakkı köy muhtarlıklarından belediye başkanlıklarına geçen cemevi binalarının kullanım hakkının bedelsiz olarak cemevi derneklerine verilmesi öngörüldü. Cumhuriyet’ten Erdem Sevgi’nin haberine göre CHP’li vekil, yapıyı kira verme ‘keyfiyetinin’ ilçe belediyesinde bulunmasının hukuki sorunlara yol açabileceğini vurguladı.

‘AİHM KARARI VAR’
Ankara Milletvekili Emir, teklifin gerekçesinde şunları belirtti:

“Başta İzmir Büyükşehir Belediyesi olmak üzere CHP’li belediyeler üzerine düşeni yaparak, cemevlerinin imar planlarına ibadethane olarak işlenmesine karar verdi. AİHM de 2014’te, cemevlerinin ibadet yeri sayılması ve ibadet yerlerine tanınan haklardan yararlanması konusunda bir karar verdi. 6360 sayılı yasa çıktıktan sonra, köy muhtarlığında bulunan yapıların mülkiyet hakkı ilçe belediye başkanlıklarına geçti. İlgili dernekler, yapıyı kullanabilmeleri için ilçe belediyelerine başvurarak, kiralama yoluna gitmek zorunda kalıyor.”

SIRADAKİ HABER