Meral Akşener: Her taşın altından 5 firma çıkıyor

İYİ Parti lideri Meral Akşener'in gündeminde ekonomi vardı. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın “Ekonomide zor günleri atlattık” sözlerini eleştiren Akşener, "O damat efendi gelsin de ekonomiyi milletten öğrensin" dedi.

© DHA
Meral Akşener: Her taşın altından 5 firma çıkıyor

 İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin grup toplantısında konuştu. Yeni yıla dair beklentilerini dile getiren Akşener, “İktidar ülkeyi öyle bir yönetiyor ki bırakın geleceği konuşmayı, 2018’e nereden başladı neler yaşadık ve nereye geldik” açıklamalarında bulundu. Ekonomik krizin yeni yılda da devam edeceğinin altını çizen Akşener, “Emekliye bir huzur yok, çalışanlar mutsuz, esnaf siftahsız” değerlendirmesinde bulundu.
 
İktidarın ‘cumhurbaşkanlığı sisteminde kriz olmayacak’ sözlerini hatırlatan Akşener, “Hiçbir aksamayacak Türkiye uçacak dediler. Bütün kararları bir kişinin aldığı yargının tek bir beşere bağlandığı sistemi Türkiye’nin bekası olarak anlattılar. Sonuç tam tersi oldu” dedi.

Akşener açıklamalarına şöyle devam etti;

DÜŞMAN ETMEYE ÇALIŞIYORLAR: Türk milletinin huzura ihtiyacı var. Ülkenin yarısına düşman muamelesi yapıp yeni huzursuzluklar üretmek akıllı işi değildir. Hangi partiye oy vermiş olursa olsun Türk milletinin her ferdini kardeş biliyor ve bağrımıza basıyoruz.Bir cahil size laf attığında selam deyip geçin. Kimsenin onuruna şerefine dokunacak tek bir söz etmeyin. Kardeşi kardeşe düşürmeye çalışanlar var. Bunların fitnelerine uyup komşularınızla dostlarınızla akrabalarınızla tartışmayın. Bugün kendine hakim olamayan iktidar sahiplerinin sözlerine baktıkça mübarek rehberimize daha çok sarılacağız.

ŞEHİRLERE İHANET ETMEYECEĞİZ: Önümüzdeki seçim bir beka meselesi değildir. Aziz milletim sen insan sarrafısın seçeceğin insanı iyi anlarsın. Şundan emin olun ki İYİ Parti yalan söylemeyecek. ‘Umut fakirin ekmeğidir’ deyip boş umutlar vermeyecek, çalışacak ama çaldırmayacak. Şehirlere ihanet etmeyecek, ranta rüşvete haram kazanca müsaade etmeyecek, torpile kayırmaya ihale fesatçılığına fırsat vermeyecek. İYİ Parti çalışkan olacak ve milletimize sözümüz budur.

HEDEFİNİZ MİLLETİ EVSİZ BIRAKMAK MI? 2018 yoldan çıkmış bir zihniyetin hataları yüzünden yanlışlarla dolu bir yıl oldu. Milletin cebine giren üç-beş kuruş da eriyip gitti. İşsizlik rekor kırıyor, ekonomimiz yerinde bile sayamıyor. Krizi durdurmak için ciddi bir tedbir de yok. Ekonomiyi yürüten Damat efendiler atlattık diyorlar ama çarşıya pazara çıktığımızda durum böyle değil. 16 yıl aradan sonra enflasyon yine yüzde 20’lerin üzerine çıktı. Krizi durdurmak için ne yazık ki bir önlem alınmadı. Ekonomiyi yöneten Damat efendiler “ekonomiyi atlattık” diyor ama pazara çıkınca bunun böyle olmadığını görüyoruz. Emekliye bir huzur yok, çalışanlar mutsuz, esnaf siftahsız. Damat ekonomiden zerre kadar anlamıyor. O Damat efendi gelsin de ekonomiyi milletten öğrensin. Ama damat efendi iddialı yok efendim atlattık yok efendim tutturduk. Sen neyi tutturuyorsun efendi. Ambargo yok, Trump’tan tweet yok Putin’den tehdit yok demek ki sebep iktidarmış. Millet evini barkını satmaya başlamış hedefi tutturduk demeniz bu mu? Hedefiniz milleti evsiz bırak mı? Küçük bir azınlık ülke servetinin yüzde 77’sine sahip oldu. Yanlış dış politikayla Suriyeli sığınmacılar için 40 milyar dolarımızı harcadık. Bu para Türkiye’nin 2019 bütçesinin 4’te biridir. Suriye’nin 2018 yılı bütçesi ne kadar biliyor musunuz? 18 milyar dolar. 4 milyon Suriyeliye Esat 8 milyar dolar harcıyor. Ne zorumuz var da paramızı bu maceraya harcıyoruz?

TÜRKİYE’DEN BÜYÜK 5 FİRMA: Türkiye’de binlerce firma var ama nedense her taşın altından 5 firma çıkıyor. Dünya 5’ten büyük ama bu 5’li de Türkiye’den büyük. Bu firmalar geçen sene 30 milyar dolardan fazla iş aldılar. İktidar kriz yok diyerek galiba bu kodamanlardan bahsediyor. Size otoyol ücretlerini Türk Lirası’na çevirin dedik yapamadınız. Üzerine de yüzde 40 zam yaptılar. Zam döviz artışını karşılamıyor milletimiz geçmeyen araç başına da 238 lira ödüyor. Geçenden 135 geçmeyenden 238 lira alıyorlar. Kamu özel sektörü AKP’den önceki 15 yıllık dönemde 67 proje gerçekleşti 1,1 milyar dolar şirketlerin toplam kârı 545 milyar dolar. Kâr oranı yüzde 4 ve para kazandılar. 2003-2017 döneminde ise AKP iktidarı ile geçen 15 sende 58 proje yapıldı. 53 milyar dolar yüzde 4 kâr etseler 2 milyar dolar kâr etmeleri gerekirdi. Ancak bu projeyi yapan şirket 72 milyar dolar kâr edecekler. Kâr oranı yüzde 4’ten yüzde 43’e çıkmış. İşte bunlara haram olsun zıkkım olsun.

TÜRK TELEKOM BANKALARA BORÇ BIRAKTI: Özel sektör elbet de kar etsin ama simitçi kardeşime soruyorum sen 1,5’a sattığın simitten, 5 liraya sattığın soğandan 7 lira kâr edebiliyor musun? Yüzde 143 kâr etmek nedir? Milletin cebinden çıkan para 320 milyar dolar. Üstelik bunlar kazandıklarından vergi de vermiyorlar. Maliye Bakanlığı bu şirketin 424 milyonluk vergi borcunu bir kalemde sildi. Gidin bağlı bulunduğunuz vergi dairesine dilekçenize verin. Bu şirketlere yapılan vergi indiriminden ben de faydalanmak istiyorum deyin. Bu 5’li sizi tehdit mi ediyor. Varsa böyle bir şey gel bize anlat halden anlarız. Türk Telekom Türkiye’nin göz bebeğiydi. Yıllık 2,1 milyar dolar kâr ediyordu. Yıllık 1 milyar dolar vergi ödüyordu. Hince özelleştirdiler. Bugün Türk Telekom, Türk bankalarına 5 milyar dolar borç bıraktı. Telekom’u alan yabancı grup, şirketin içini boşalttı. Bu borç Türk milletinin sermayesidir. (HABER MERKEZİ)

SIRADAKİ HABER