MHP'li belde başkanı şikayet etti; eski AKP'li belediye başkanına 7 yıl 8 ay hapis cezası verildi

Adıyaman Besni'ye bağlı Çakırhöyük Beldesi’nin MHP’li Başkanı Miktad Çetin'in AKP’li eski Belediye Başkanı Hasan Özdemir hakkında suç duyurusunda bulundu. Özdemir, zimmet ve resmî belgede sahtecilik suçundan 7 yıl 8 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı.

© AA
MHP'li belde başkanı şikayet etti; eski AKP'li belediye başkanına 7 yıl 8 ay hapis cezası verildi

Adıyaman’ın Besni ilçesine bağlı Çakırhöyük Bedesi Belediyesi’nin MHP'li Başkanı Miktad Çetin'in 2015 yılında yaptığı suç duyurusu sonrası Adıyaman 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada, AKP'li eski Belediye Başkanı Hasan Özdemir hakkında zimmet suçundan 5 yıl ağır hapis cezası verdi.

Sözcü'nün haberine göre, mahkeme, AKP’li Özdemir’in eylemi birden çok sayıda gerçekleştiği için cezayı dörtte bir oranında arttırarak 6 yıl 3 ay olarak açıkladı. Eski Başkan Özdemir’e evrakta sahtecilikten ise 3 yıl hapis cezasına hükmeden Adıyaman 1. Ağır Ceza Mahkemesi, çeşitli indirimler uygulayarak toplam cezayı 7 yıl 8 ay 15 gün olarak ilan etti. Özdemir hakkında ayrıca çeşitli hak mahrumiyeti cezalarına da hükmedildi.

Zimmet iddiası
Mahkeme tutanaklarında, AKP'li eski Belediye Başkanı Hasan Özdemir'in gerçekte yapılmayan hizmetler için yapılmış gibi gösterilerek sahte ödeme belgeleri düzenlediği ve bu paraların tahsil edildiği iddialarının da aralarında bulunduğu çok sayıda zimmet iddiası yer aldı.

Davaların birleştirilmesi istendi
Hasan Özdemir'in, mahkumiyet aldığı davadan daha önce ceza aldığı, ancak Yargıtay'ın farklı iddialarla yargılandığı bir başka dosya ile bu davanın birleştirilmesi yolundaki kararı üzerine dosyanın gönderildiği Adıyaman 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yeniden yargılandığı belirtildi.

SIRADAKİ HABER