MHP lideri Devlet Bahçeli: Güvenli bölgenin kontrolü Türkiye'de olmalı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli,

© AA
MHP lideri Devlet Bahçeli: Güvenli bölgenin kontrolü Türkiye'de olmalı

MHP lideri Bahçeli, Fırat'ın doğusunda 35 kilometre derinliğinde güvenli bölge istedi, Barış Akademisyenleri'ne ilişkin hak ihlali kararı veren Anayasa Mahkemesi'ni eleştirdi.

MHP lideri Devlet Bahçeli bir basın toplantısı ile gündeme dair açıklamalar yaptı. ABD ile anlaşılan Fırat’ın doğusundaki güvenli bölgede kontrolün Türkiye’de olmasını isteyen Bahçeli, ilk kademe mahkemeyi Anayasa Mahkemesi’nin Barış Akademisyenleri davasında verdiği hak ihlali kararına uymamasını istedi. Devlet Bahçeli, İYİ Parti’deki eski MHP’lilere 1 Ağustos’ta yaptığı ‘geri dönün’ çağrısına İYİ Parti’nin sosyal medya hesabından Meral Akşener’in kahkaha attığı bir video ile yanıt verilmesine de, “Son gülen iyi güler” yorumunu yaptı.

Bahçeli gazetecilerin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la evinde yaptığı görüşmede masaya hangi konuların geldiği şeklindeki soruya, “Evde masa yoktu” yanıtını, Ali Babacan’ın kuracağı partiyle ilgili soruya ise, “104. parti olur” yanıtını verdi.
 
Bahçeli’nin açıklamalarından başlıklar şöyle:

BİR AYAK DOĞU’YA BİR AYAK BATI’YA BASMALI: Dışişleri Bakanı’nın açıkladığı yeniden Asya açılımını önemsemekle birlikte bir ayağımızla Doğu’ya bir ayağımızla Batı’ya basmak en iyi cevap olacaktır. Dünya üzerinde düşük ve yüksek yoğunluklu çatışma, anlaşmazlık yaşanan ülkelerin tamamı Türk coğrafyası ile yakınlığı vardır. 52 ülkede kriz ve çatışma devam etmektedir. Bir kısmında dönem dönem silahlı çatışmalar yaşanmaktadır. İsraf diz boyu, kontrolsüz tamahkârlık korkunç boyutlardadır. Yüz milyonlarca insanın boğazından bir lokma zorla geçerken, bir grup sefa sürmektedir. Müslüman nüfusun artışından korkan çürük Haçlı kafası, İslam’ın sorgulanması, tahribini projelendirmektedir. Kapanmamış hesaplar her fırsatta tedavüle sokulmaktadır. İslam toplumlarının adalet, huzur ve istikrar içinde nasıl yaşadığı, aklı, vicdanı ve basireti olan her insanın kabulüdür. Özellikle Roma Kulübü’nün 1972’de yayımlanan raporda Hıristiyan nüfusun Müslümanları geçeceği açıklanmıştır. Orta Doğu’ya müdahalenin nedenlerini uzaklarda aramaya gerek yoktur.

GÜVENLİ BÖLGE SADECE TÜRKİYE’Yİ KORUMAYACAK: İdlib mayın tarlası gibidir. Çevremiz zifiri karanlıktır. Ülkemizi terörizmle susturacağını sanan gafiller çok yakında anlayacaklardır. Terör örgütleri yaptırım baskıları, darbe girişimleri Türk milletini haklı davasından döndüremeyecektir. Türk milleti mazlumların umut ışığıdır. Türkiye bölgesinde parlayan yıldızdır, uyanmış bir devdir. Terör örgütlerine kim yardım ve yataklık yapanlar Türk milleti ile tanışacaktır. Dost ve müttefiklerin şaibesiz desteği çok önemlidir. Sınırlarımızı emniyete alacak şekilde yapılacak güvenli bölge zaruri ve önemlidir. Sadece Türkiye’yi değil bölgeyi de koruyacaktır. ABD, müttefiklik ahlakı ile çelişmemelidir. Ülkemizdeki Suriyeli sığınmacılar için yeni bir hayat hızla sağlanmalıdır. Buranın denetimi Türkiye tarafından sağlanmalıdır. ABD, Türkiye’yi anlamalı; sevmiyorsa da saygı duymalıdır. YPG’ye silah vermekten vazgeçmelidir. Güvenli bölge ABD’nin lütfu değildir. Türkiye güvenli bölge ile kardeşliğin, bütünlüğün yanında olduğunu göstermiştir.

Güncelleme Tarihi: 08 Ağustos 2019, 13:37
SIRADAKİ HABER