Muhafazakâr bir grup da CHP’den helallik istedi: "Biz de çok hatalar yaptık, lütfen siz de bize hakkınızı helal edin"

"Sizlerin de hayatları mahvoldu"

© ANKA
Muhafazakâr bir grup da CHP’den helallik istedi: "Biz de çok hatalar yaptık, lütfen siz de bize hakkınızı helal edin"

Aralarında Kuran Kursu öğretmenleri, ilahiyatçı akademisyenler, STK yöneticilerinin bulunduğu bir grup muhafazakâr, CHP İstanbul İl Başkanlığı’ndaki helalleşme buluşmasında CHP'den helallik istedi.   Toplantıya öncülük eden 2019’da Diyanet’ten, mart ayında İBB İnanç Masası’ndaki görevinden ihraç edilen eski Kuran Kursu öğretmeni Fatma Yavuz, “Helalleşmede biri sana ‘hakkını helal et’ derse ‘helal olsun kardeşim sen de et’ dersin. Biz de çok hatalar yaptık. Lütfen siz de bize hakkınızı helal edin” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da katıldığı toplantının açılış konuşmasını yapan CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, toplantıya katılanlara “Biz bugün ev sahibi olarak sizleri dinleyeceğiz. Kürsü ve mikrofon sizin” diye seslendi.

Fatma Yavuz 

"Maalesef ülkemizde siyasetçilerden bu sözleri dinlemeye hiç alışık değildi bu kulaklar"
Kaftancıoğlu’nun ardından kürsüye gelen Fatma Yavuz, toplantının ortaya çıkış fikrini şöyle anlattı:

“Kemal Bey, 28 Şubat’ta başörtüsü nedeniyle işinden atılmış Sultan Kara isimli bir öğretmenimize evine kahvaltıya gitmişti. Parti kurmaylarıyla, o başkanıyla, bu başkanıyla değil eşi Selvi Kılıçdaroğlu’yla birlikte bir aile ziyaretine gider gibi gitmişti. Dışarı çıktığında yaptığı açıklamadan çok etkilendim. ‘Biz hata yaptık. Sıradan bir hata değildi. İnsanların hayatları mahvoldu’ dedi. Maalesef ülkemizde siyasetçilerden bu sözleri dinlemeye hiç alışık değildi bu kulaklar. Çok samimi buldum.

Biraz da mahcup oldum. Çünkü bu insan aylardır kapı kapı dolaşıyor, kendisinin hiç dahli olmadığı hatalarla ilgili; ait olduğu mahallede yapılan hataları omuzlayarak bu kadar mütevazı bir şekilde ‘hakkınızı helal edin hata yaptık’ diye bir çaba içinde. Maalesef bizler ‘gel bakalım bize helal ettir hakkını’ diye üstenci bir bakışla, nezakete uymayan bir şekilde öyle duruyoruz. Helalleşmede biri sana ‘hakkını helal et’ derse ‘helal olsun kardeşim sen de et’ dersin. Peki ne oldu da biz bunu söyleyemedik. Çünkü bu kişisel bir helalleşme değil. Ne ben bir suç işledim ne o bir suç işledi. Ben de burada ait olduğum mahallede yapılanlarla ilgili konuşuyorum. O da kendi mahallesinde yapılan yanlışlarla ilgili konuşuyor. Kemal Bey atmadı o öğretmeni işten. Dostlarımla ‘Buna mutlaka karşılık vermemiz gerekiyor. Mutlaka siz de helal edin anlamında bir şey yapmak gerekiyor’ diye konuştum.

"Kemal Bey’in kendi mahallesinden itirazlar aldığını tahmin ediyorum"
Kemal Bey’in kendi mahallesinden itirazlar aldığını tahmin ediyorum. Hepsine kulaklarını tıkıyor, bütün o tabuları yara yara herkesin göreceği şekilde yapıyor. Öyleyse biz de herkesin göreceği şekilde, mahalleden yiyeceğimiz bütün zılgıtları göze alarak aynı şekilde karşılık vermemiz gerekiyor.

"Sizlerin de hayatları mahvoldu"
Adaletli olan bu, bugün bunun için buradayız. Sözlerimi şöyle tamamlamak istiyorum. Biz de çok hatalar yaptık. Bu hatalar sıradan hatalar değildi. Sizlerin de hayatları mahvoldu. Lütfen siz de bize hakkınızı helal edin.”

Yavuz’dan sonra kürsüye çıkan Üsküdar Müftülüğü’nde Kur’an Kursu öğretmeni olarak çalışan Özerk Diyanet Vakıf Çalışanları Birliği Sendikası (Din-Bir-Sen) Kadın Kolları Başkanı Meryem Altınkaynak kadın cinayetlerinden bahsederek, “Bir ülkede ayda 40 kadının öldürüldüğü, taciz edildiği bir ülkede yaşamak istemiyorum. Ben kadınların rahat bir şekilde hayatlarını sürdürebildikleri, eşinden ayrılabildikleri bir ülkede olmak istiyorum. Ben kadınım, yaşamak istiyorum.” diye konuştu. 

 “Halka doğru bir adım attınız biz de size doğru iki adım atacağız”
Toplantıda konuşan akademisyen ve yazar Şeref Yılmaz, Kılıçdaroğlu’na hitaben şunları söyledi:

“Bugün ‘helalleşme’ başlığı altında halka doğru tekrar bir adım attınız. Biz de size doğru iki adım atacağız. Helalleşme elbette karşılıklı olur.

Ancak siz bu halka yaşatılan geçmişteki mağduriyetlerin, mahkumiyetlerin, mazlumiyetlerin, insanlık dışı muamelelerin aslında hiçbir yerinde yoksunuz.

Bunun sorumlusu siz de değilsiniz. Siz o dönemin aktörü de değilsiniz esasen. Ancak bunları bu millete reva görenler sorumsuzca ve yüzsüzce kahvelerini yudumluyor olabilirler. Siz onlara da ders verircesine helalleşmek için yola çıktınız.”

“AK Parti, askerdeki devreciliğe benziyor: Alt devreler üst devre olunca eski üst devrelerin zulmünü aratırdı”

AKP’den Beykoz Belediye Başkan yardımcılığı ve iki dönem İBB Belediye Meclis üyeliği yapan 15 Temmuz Gazisi Muharrem Kaşıtoğlu, endişeli muhafazakâr seçmenin rahatlaması için Altılı Masa’daki muhafazakâr partilerden ayrı olarak Kılıçdaroğlu’nun da muhafazakârlara hitap eder bir dil kullanmasının gerektiğini belirtti.

Kaşıtoğlu şöyle konuştu

“AK Parti, 2002 seçimleri öncesi pek çok mağduriyetin yaşandığı ülkede mağduriyetleri, adaletsizlikleri ortadan kaldıracağız diye yola çıkmıştı. Adaletsizliklerin muhatabı olan Türkiye seçmeni de AK Parti’ye destek vermişti. Pek çok seçimde de bu desteğini yineledi. Bugün gelinen noktada AK Parti’yi neye benzetiyorum? Askerde devrecilik diye bir kavram vardır. Yeni askerler, üst devre askerler tarafından eziyet görür, baskı görürlerdi. Alt devre askerler kendi içlerinde bundan şikâyet eder ve “Biz üst devre olunca devreciliği, bu baskıyı, bu zulmü kaldıracağız” derlerdi. Ama bu alt devre askerler üst devre olunca maalesef eski üst devrelerinin zulmünü bile aratır hale gelirlerdi. İşte AK Parti budur.

AK Parti haksızlığı, hukuksuzluğu düzelteceğiz diye gelip; bizim mahalleye geçmişte yapılan haksızlıkların belli alanlarda yüz katını, bin katını yapan bir siyasi parti haline gelmiştir. Sayın Genel Başkan sizin yaptıklarınızın yapacaklarınızın teminatı olduğunu ben içselleştirdim. Üniversitede başörtüsü sorunu tam olarak çözülmediği zamanlarda ‘Bizim böyle bir sorunumuz yok. Getirin sonuna kadar destek veririz’ dedi. Karşı tarafın kimyası bozuldu. Çünkü buradan rant bekliyorlardı ama sayın Genel Başkan o rantı vermedi onlara. Yine somut adım… İki yıl önce Ayasofya’nın açılışının hemen öncesinde sayın Genel Başkan, ‘Bugüne kadar açmadığınız hata. Açın destek oluruz’ dedi. Karşı tarafı yine abandone etti. Burada bunu siyaseten değil samimiyetle söylediğini düşünüyorum.

İmam-Hatip’lerin varlığını daha da nitelikli hale getirerek sürdürülmesi konusunda ve Kuran eğitimlerinin de nitelikli hale getirilerek sürdürülmesi noktasında; Altılı Masa’daki muhafazakâr partilerden bağımsız olarak karşı mahallenin endişeli muhafazakâr seçmenini rahatlatacak somut açıklamaları daha vurguluyor olmanız gerektiğini düşünüyorum.”

"Alevilerin haklarına girdik, ben de bu konuyla ilgili helallik talep ediyorum"
Konuşmasının sonunda Kılıçdaroğlu’ndan helallik isteyen Kaşıtoğlu şunları söyle konuştu:

 “‘Alevilerin yaptığı yenmez’ dediler, ‘Alevilerden kız alınmaz’ dediler. Biz de aklımız belli bir noktaya gelene kadar bu saçma sapan söylemlerden etkilendik. Alevilerin haklarına girdik. Ben de bu konuyla ilgili helallik talep ediyorum.”

“Diyanet’ten kovuldu, İBB’den kovuldu, otoritelerin kovduğu insanlar baş tacımızdır”
Tarlabaşı Dayanışma platformundan Kadir Bal, toplantıya öncülük eden Fatma Yavuz için “Diyanet’ten kovuldu. Daha sonra İBB’den atıldı. Bu kızcağız nereye gitse kovuyorlar. Kovulmuş Şeytan’ın şerrinden Allah’a sığınıyoruz ama otoritelerin kovduğu, iktidarların kovduğu insanlar bizim başımızın tacıdır” dedi.

"Samimiyetinizi gördük ona bir karşılık vermeye geldik, ancak tabii ki yarın bunun hesabını sorma hakkımız bakidir"
Kapanış konuşmasını yapacak olan Kılıçdaroğlu’na söz vermeden önce tekrar kürsüye gelen Fatma Yavuz, şunları söyledi:

“Buraya güzelleme yapmak için gelmedik. Samimiyetinizi gördük ona bir karşılık vermeye geldik. Ancak tabii ki yarın bunun hesabını sorma hakkımız bakidir. Çok ümitler bağladığımız insanlar köprüleri geçince bizi yüzüstü bıraktılar. Yarın bunun siyaseten söylenmiş bir şey olduğunu hissederlerse başta ben olmak üzere buraya gelir sizinle kavga ederiz. Kendimi buradan da kovdururum hiç sorun değil o kavgayı da yaparız.”

Toplantıda son konuşmayı yapan Kılıçdaroğlu, "Helalleşme bir oy isteme değildir" diye konuştu
Konuşmaların ardından kürsüye çıkan Kılıçdaroğlu, helalleşme çağrısının bir oy isteme çağrısı olmadığının altını çizdi. Kılıçdaroğlu, hakkını helal ettiğini söyledi.

SIRADAKİ HABER