Muharrem İnce: İdlib'de saldırıyı kim yaptı? Rejim mi, Rusya mı? Kıvırmadan açıklayın!

Eski CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, 33 askerin şehit olmasıyla sonuçlanan İdlib'deki saldırıya ilişkin "Askerlerimize saldırıyı rejim mi yaptı, Rusya mı yaptı? Bunu hâlâ Rusya yaptı diyemiyorlar! Fakir fukaranın çocukları, çocuklarımız şehit olmuş, parçalanmışlar! Rejim mi bombaladı, Rusya mı bombaladı? Kıvırmadan cevap istiyorum, kıvırmadan, mertçe" dedi.

© AA
Muharrem İnce: İdlib'de saldırıyı kim yaptı? Rejim mi, Rusya mı? Kıvırmadan açıklayın!

Eski CHP Yalova Milletvekili İnce, CHP Yalova İl Kongresi'nde konuştu. 

İnce, "İyi Parti’ye, MHP’ye, BBP’ye bilgi veriyorsun ana muhalefet genel başkanına tenezzül etmiyorsun. Sevmeyebilirsin, kırgın olabilirsin, devlet yönetmek başka bir şeydir" diyerek Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'a tepki gösterdi. 

"Hem S-400 alacaksın hem NATO'dan yardım isteyeceksin"
Kongrede, söz alan İnce, Erdoğan’a, "NATO toplanmış, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu toplanmış, sen TBMM’yi neden toplamıyorsun? Neden Salı gününe sarkıtıyorsun” diye sordu.

İnce, "Hem S-400 alacaksın Rusya’dan, hem NATO’dan yardım isteyeceksin. Böyle bir mantık olabilir mi? Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde gece 03.00’te açıklandı resmi sonuçlar, ben 9 saat sonra açıklama yaptım. Kıyamet koptu 'Muharrem İnce nerede' diye. 36 şehit var, Cumhurbaşkanı 36 saat yok ortalıkta" ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin kritik günlerden geçtiğini kaydeden İnce, şöyle devam etti:

"CHP Genel Başkanı'na bilgi vereceksin"
"30 Ağustos 1922’den bu yana bu topraklarda ordumuz hiç mağlup olmadı. Kıbrıs’ta mağlup olmadı, teröre karşı mağlup olmadı, şimdi en kritik günlerden geçiriyoruz. Ordumuzun moralini bozmayacağız, gerçekleri söylemeye devam edeceğiz. Memleketi siz yönetiyor olabilirsiniz ama memleket sadece sizin değil. Hiçbir Mehmetçiğimin moralinin bozulmasını istemiyorum. Ben devleti yöneten siyasetçilere sesleniyorum, askerlere değil. Bu ülkede her 10 kişiden biri yabancı. Iraklı var, Afgan var, Pakistanlı, Suriyeli, Libyalı var. Suriye bizim komşumuz, orada bir problem olduğunda ben de Cumhurbaşkanı olsaydım gelecek olan kadınlara, çocuklara, yaşlılara Türkiye Cumhuriyeti devleti olarak yardım ederdim buna itirazım yok ama 500 bin savaşacak yaşta Suriyeli İstanbul, Yalova, İzmir sokaklarında gezerken 20 yaşındaki Mehmetimizin İdlip’te şehit olmasını kabul edemem. Cumhurbaşkanısın, kabul ediyoruz, millet seçti. İyi Parti’ye, MHP’ye, BBP’ye bilgi veriyorsun ana muhalefet genel başkanına tenezzül etmiyorsun. Sevmeyebilirsin, kırgın olabilirsin, devlet yönetmek başka bir şeydir. Bilgi vermeye mecbursun. Sorunları çözmek yerine sorunları çoğaltarak bu memleketin başını selamete kavuşturamayız. Biz askerlerimize saldırıyı rejim mi yaptı, Rusya mı yaptı kıvırmadan açıklayın? Hala bunu Rusya yaptı diyemiyoruz."

Vefa Salman: Hırsızlığı ortaya çıkarıyoruz, suçlu biz oluyoruz
Kongrede, zimmet soruşturma kapsamında Yalova Belediye başkanlığı görevinden uzaklaştırılan Vefa Salman da konuşma yaptı. Kendisinin görevden uzaklaştırılmasını siyasi olarak değerlendiren Vefa Salman, "Belediyede hırsızlık yapıyorlar, hırsızlığı ortaya çıkartıyoruz, suçlu biz oluyoruz. Hırsızı bulan, ortaya çıkartan biziz, bize toz kondurmaya kalkıyorlar" dedi.

Erkek: Vefa Salman, CHP Belediye Başkanı olduğu için görevden uzaklaştırıldı
CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek ise tüm belediye başkanlarından iki şey istediklerini belirterek, "Size oy versin vermesin tüm hemşehrilerinizi kucaklayın diyoruz. Çünkü CHP’liler için hiç kimse inancından, etniğinden yaşam tarzından dolayı ötekileştirilemez. Harcadığınız her kuruşun hesabını verin diyoruz. Bunu tüm belediye başkanlarımız yapıyor zaten. Yalova halkının seçtiği belediye başkanımız görevden uzaklaştırıldı. 20 yıl ceza avukatlığı yaptım, Yalova dosyasını çok iyi biliyorum, bütün ifadeleri de okudum. Soruşturma dosyasında Vefa Salman’ın V’si bile geçmiyor. Vefa Salman olduğu için değil, CHP Belediye Başkanı olduğu için görevden uzaklaştırıldı" açıklamalarında bulundu.

Konuşmaların ardından tek aday olarak girilen genel kurulda Mehmet Gürel, CHP Yalova İl Başkanı oldu.

SIRADAKİ HABER