Ömer Çelik: İdlib'de ateşkes ihlalleri 20 bini buldu

Türkiye'nin Soçi mutabakatına bağlılığını sürdürdüğünü belirten AK Parti Sözcüsü Çelik, "Türkiye'nin bu mutabakatı ihlal ettiğine dair bütün bilgiler yanlıştır. İdlib'de rejimin ateşkes ihlalleri 20 bin civarına ulaşmıştır" dedi.

© AA
Ömer Çelik: İdlib'de ateşkes ihlalleri 20 bini buldu

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. İdlib konusunu yakından takip ettiklerini ve bölgede insani bir felaketin önüne geçmek için gayretlerinin devam ettiğini söyleyen Çelik, tüm taraflara Rusya ile yapılan Soçi mutabakatını hatırlattıklarını ifade ederek “Birkaç gündür Rusya tarafından çok sayıda Türkiye’yi suçlayan, Türkiye’ye karşı önyargılarla dolu açıklamalar geldi. Bazıları resmi açıklamalar, bazıları ajans üzerinden yapılıyor. Şunu açık bir şekilde ifade edebiliriz ki Türkiye’nin bu mutabakatı ihlal ettiğine dair bütün bilgiler yanlıştır, doğru bilgiler değildir. Mutabakat rejim tarafından ihlal edilmektedir. Rejim İdlib’de saldırgan bir şekilde İdlib’i yutmak için oradaki insanlara büyük bir saldırganlık içerisindedir” dedi.

Çelik, Türkiye’nin Soçi mutabakatına bağlılığını sürdürdüğünü belirtip sözlerine şöyle devam etti: “2019 Mayıs ayından beri İdlib’de sivillere ve sivil alt yapıya dönük defalarca saldırı gerçekleştirmiştir, rejim hava saldırıları gerçekleştirmiştir. Dolayısıyla bu yapılan Soçi mutabakatının ihlali olduğu gibi aynı zamanda Rusya’nın verdiği sözlerin, Rusya’nın desteklediği rejim tarafından da ihlal edilmesi demektir. Rejimin bu saldırıları çerçevesinde 300’den fazla sivil alt yapı ve hedef vurulmuştur. 20 bine yaklaşan saldırıyla ateşkes ihlali yapmıştır. Rejimin ateşkes ihlalleri 20 bin civarına ulaşmıştır, 1500’ün üzerinde sivilin hayatını kaybettiği bilinmektedir.”
 
Suriyeli sivillerin korunması ve Türkiye sınırına yeni göç dalgalarının gelmesinin engellenmesinin de son derece önemli olduğunu vurgulayan Çelik, bu bakımdan Türkiye’nin oraya yaptığı takviye ve tahkimatın, yeni birliklerin gönderilmesinin esasında Rusya’yla varılan mutabakat çerçevesinde, Türk askerinin güvenliğini korumak, Türkiye’nin terörle mücadele konusundaki performansını ve etkinliğinin artırmak için gerekli olduğunu ifade etti. (AA)

SIRADAKİ HABER