Saray’da Saadet tartışması

Saadet Partisi, Saray’ı böldü. “Partideki bize yakın arkadaşlar parça parça gelsin, çözülüyor görüntüsü oluşur” önerisine Erdoğan sıcak bakmadı. Erdoğan, “Saadet’i bütün “istiyor.

© AA
Saray’da Saadet tartışması

İktidarın Saadet Partisi’ni Millet İttifakı’ndan koparma çalışmaları devam ediyor. Oğuzhan Asiltürk’ün şu ana kadarki çabaları istenen sonucu vermedi. Asiltürk başarısızlığı üzerine Saray’da bu konuda farklı iki görüşün oluştuğu ileri sürülüyor.

Cumhuriyet’ten Mustafa Balbay’ın yazısına göre bu konuda Saray’da farklı düşünen grup, öneriyi Erdoğan’a götürdü:

“Efendim SP’nin kadroları içinde bize yakın pek çok arkadaş var. Müsaade buyurursanız onlar gelsinler. Böylece SP’nin adım adım Cumhur İttifakı’na yöneldiği havası yerleşmiş olur...”

Ancak Erdoğan bu öneriye sıcak bakmıyor.  

Erdoğan’ın bakış açısı şöyle: “Öyle şey olmaz. Saadet bir bütün olarak bize gelmeli. Geride başka bir kök kalmamalı. Bunun dışındaki ihtimalleri öne çıkaracak bir çalışma yapmayın. Muhterem Asiltürk’ün tam hâkim olduğu bir temel katılım olsun!”

Balbay’ın yazısının konuyla ilgili bölümü şöyle:

"Geçen hafta Saray’ın Saadet Partisi ile ilgili hedeflerini, tavizlerini, tacizlerini sütuna yatırmıştık. Saray’ın hedefe yönelik çalışmalarını sektirmeden sürdürdüğü anlaşılıyor.

Öncelikle Oğuzhan Asiltürk’e geçmiş olsun diyoruz. Covid’in en sevdiği şey yakın temas! Oğuzhan Bey belki de yoğun çalışmaları, temasları arasında buna özen göstermekte zorlandı. Acil şifa diliyoruz.

Kamuoyunun da yakından bildiği gibi Saray’ın diliyle 'Muhterem Asiltürk' Cumhur İttifakı ile Saadet Partisi (SP) arasında milli köprü! SP’nin iktidarın bir parçası olması için bütün ağırlığını koyuyor. SP kadroları içinde buna ciddi bir direniş var. Yüzde 90’a varan oranda, 'Çökmekte olan bir iktidarla yan yana durulmaz' görüşü hâkim.

Ne var ki iktidar tutkalının çekiciliği herkesi etkileyebiliyor. Saray’a şu tür öneriler de gidiyor:

'Efendim SP’nin kadroları içinde bize yakın pek çok arkadaş var. Onlar başlamış olan bu sürecin bir an önce tamamlanmasından yana. Müsaade buyurursanız onlar gelsinler. Böylece SP’nin adım adım Cumhur İttifakı’na yöneldiği havası yerleşmiş olur...'

Saray’ın bu öneriye soğuk baktığı, şu yönde düşündüğü haberleri geliyor:

'Öyle şey olmaz. Saadet bir bütün olarak bize gelmeli. Geride başka bir kök kalmamalı. Bunun dışındaki ihtimalleri öne çıkaracak bir çalışma yapmayın. Muhterem Asiltürk’ün tam hâkim olduğu bir temel katılım olsun!'

***

Saray’daki hesabın dışardaki siyasete uymadığını görüyoruz. Milli Gazete’nin dünkü birinci sayfasını dolduran haberlerin başında iktidarın temel bir sorunu çözme iradesinin yüzde 10’un altında olduğu anketi yer alıyordu.

SP’nin üst kadroları ne derse desin Saray’ın kökten çözüm için zorlamaları sürdüreceği gündemin öteki konularından da anlaşılıyor.

SIRADAKİ HABER