Sezai Temelli: İstanbul'a kayyım atadılar süpürüp attık

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli

© AA
Sezai Temelli: İstanbul'a kayyım atadılar süpürüp attık

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli İstanbul seçimini değerlendirdi. Seçimi haksızlığa karşı bir referanduma çevirdiklerini belirten Temelli, "Bizde kayyım alerjisi var, kayyım atarsanız gelip süpürürüz dedik. Öyle de yaptık" şeklinde konuştu.

Partisinin grup toplantısında konuşan HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli İstanbul’da 23 Haziran’da yenilenen belediye başkanlığı seçimini değerlendirerek, “Arkadaşlarımızın mazbatalarını ellerinden aldılar. En sonunda gelip İstanbul’a da kayyım atadılar. Biz bunlara dedik ki bizde kayyım alerjisi var, kayyım atarsanız gelip süpürürüz. Öyle de yaptık” dedi.
 
“Sivas Katliamının yıl dönümü. Alevi katliamlarının hesabını soracağız; yüzleşmeyi başaramadığımız sürece toplumsal barışı sağlamak mümkün değildir” diyen Temelli’nin açıklamalarından satırbaşları şöyle:

ACİLEN HAKİKATLERİ ARAŞTIRMA KOMİSYONU KURULMALI: Bu katliamlarla yüzleşmemiz gerekiyor. Acilen hakikatleri araştırma komisyonu kurulmalı ve yüzleşme adına adımlar atılmalıdır. Yaraları sarabilmemiz açısından yüzleşme önemli. Halfeti’de insanlara nasıl işkence yapıldığını çok net hatırlıyoruz. Hala soruşturma başlatılmadı. Bu iktidar bir zulüm iktidarıdır. Halkı cendere içerisine alan bir iktidar anlayışı vardır. Şiddet sadece içeride değil, sınır ötesinde de devam ediyor. Sınır ötesi operasyonlar nasıl bir zulme yol açıyor, kimse bilmez. Irak’ta 4 köylü operasyon sırasında hayatını kaybetti. Giderek orada insanları yerinden eden bir zihniyet iş başında. Afrin’den Çukurca’ya kadar “Kürtsüzleştirme” politikası uygulanıyor. Nasıl ki, siz toprak bütünlüğünden bahsediyorsunuz sürekli, o zaman Irak ve Suriye’de de toprak bütünlüğüne saygı gösterin. Dış politika böyle inşa edilir.

AKP İKTİDARI ÇÖZÜMSÜZLÜKTEN BESLENİYOR: G20 Zirvesinde Trump, ‘Herkesin bildiği gibi Kürtlerle bir problemi var. IŞİD’e karşı bize yardım eden Kürtleri haritadan silecekti. Onu aradım ve bunu yapmamasını rica ettim. Sanırım Kürtler onun doğal düşmanı. Ve o bunu yapmadı. Bu yüzden ilişkimiz var’ dedi. Bu kirli ilişkiler zamanla teşhir olur işte böyle. Kürtler Türksüz, Türkler Kürtsiz olamaz. Bizi düşman edenlere en güzel yanıtı yine biz vereceğiz. Bugünkü iktidar çözümsüzlükten besleniyor. Ülkeye dayatılan tecridin nedeni de budur. 200 gün açlık grevi yapan arkadaşlarımız barışa yol açılması için önemli adım attı. Ancak bu yeterli değildir. Türkiye İmralı’nın sesiyle buluştuktan sonra barış daha sahici konuşulmaya başladı. Avukatlarıyla, ailesiyle başlayan görüşmelerin düzenli şekilde sağlanması gerekir. Bunun seçime malzeme yapılmaması gerekir.

BUNLAR AYAR TUTMAZ ARTIK: ‘AKP fabrika ayarlarına dönüyor’ diyorlar. Bunlar ayar tutmaz artık. Türkiye emekçileri, kadınlar artık bu köhne siyasete yüzünü dönmeyecek. Ekonomide de yeni bir mesele önümüze geliyor. AKP fabrika ayarlarına dönerse bu mesele çözülecekmiş. Bugün yaşadıklarımızın nedeni AKP döneminde yaşanan iktisat politikalarının sonucudur. Bit pazarından nimet üretmeye çalışmayın. Bugün yeni siyaset zamanıdır. Benzin 7 lirayı geçti. Ekonomide düzelme dedikleri bu. Yakında doğalgaza da zam gelir. Temmuzda doğalgaza zam yapıyor. Şimdi hissetmiyoruz; kışın kombi mi sizi ısıtıyor, siz mi kombiyi belli değil. Zam hükümetidir bu. Halka yoksulluk dayatarak kendileri şatafat içinde yaşıyorlar. Doğayı, tarihi yok ediyorlar. Emeğin sömürüsünü inşaatlarda görmeniz mümkün. 17 yıldır sorun ürettiler, şimdi artık bu sorunların üzerinden çözüm üretecekleri algısı yaratıyorlar. Bu mümkün değil.

TÜRKİYE’YE VERECEĞİ BİR ŞEY YOK: Merkez Bankası’nın ihtiyat akçesine göz koydular. Bütçe açığı 80 milyarı neredeyse yakalamış durumda. Merkez Bankası akçesiyle bu açığı kapatarak, taşıma suyla değirmeni çevirmeye çalışıyorlar ama değirmende buğday yok. Bunların Türkiye’ye vereceği bir şey yok. G20’de bir araya gelip silah ticareti konuştular. Sana bu silahları satıyorlar, sen de bunları almak zorunda kalıyorsun. Dış politikan yok, ekonomi politikan yok ve bunları emekçilere ödetiyorsun. Ekonomi o kadar kötüye gidiyor ki gelecekte G20 de bunları kabul etmeyecek. Etmesin, zaten bu G20 dağıtılsın. Dünya halklarının mağduriyetini yaratan işte bu G20. dünyada sömürüyü derinleştirmek istiyorlar. Bunun bedelini Ortadoğu halkları ödüyor. Bu G20 zihniyetine karşı Ortadoğu halklarıyla barış mücadelesini yükseltmeliyiz.

İSTANBUL’DA DA KAYYIMI SİLİP SÜPÜRDÜK: 23 Haziran’da İstanbul’da bir demokrasi referandumunu ortaya koyduk. Ortaya bir seçenek koyduk. Dedik ki bu barış ve demokrasi seçeneğidir. Başarılı olduk 31 Mart’ta. Bunu hazmedemeyenler her yerde bize adaletsizliği dayatmaya devam ettiler. Arkadaşlarımızın mazbatalarını ellerinden aldılar. En sonunda gelip İstanbul’a da kayyım atadılar. Biz bunlara dedik ki bizde kayyım alerjisi var, kayyım atarsanız gelip süpürürüz. Öyle de yaptık. İstanbul’da seçimi bir referanduma çevirdik.

SIRADAKİ HABER