Sezai Temelli: 'Kürt bile değil' diyerek Kürt halkına hakaret ediyor

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kendisine yönelik açıklamalarına yanıt verdi. Temelli, "Benden bahsederken 'Kürt bile değil' diyerek Kürt halkına hakaret ediyor, ikinci sınıf vatandaş muamelesi yapıyor" ifadelerini kullandı.

AA
Sezai Temelli: 'Kürt bile değil' diyerek Kürt halkına hakaret ediyor

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Mardin’in Artuklu ilçesinde halk buluşmasına katıldı.

Diyarbakır ve Mardin mitinglerinin aşırı yağış nedeniyle iptal edildiğini söyleyen Sezai Temelli, “Doğadan gelen doğal afete yapacak bir şey yok ama yapay afete yapacak bir şey var. Bu memleketin başına 17 yıldır çöreklenen bu yapay afete 31 Mart’ta gereğini yapacağız. Bize diyor ya defolun gidin, biz de diyoruz ki 31 Mart’ta sandığa gidiyoruz, bu ülkeyi bu yapay afetten hep birlikte kurtarıyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kendisi için “Bu adam Kürt bile değil” dediğini hatırlatan Temelli, “Tüm HDP’lilere, tüm muhalefete, o da yetmedi soğanlara bile terörist dedi. Her türlü hakareti etti. Benden bahsederken ‘Kürt bile değil’ diyerek Kürt halkına hakaret ediyor, ikinci sınıf vatandaş muamelesi yapıyor. İtirazımızı, öfkemizi sandıklara taşıyacağız” diye konuştu.

“Bizi sabah akşam GBT’ye tabi tutuyorlar” diyen Temelli, “Türkiye’de GBT rekoru kırdık. Bir trafik suçu bile bulamadı. Sonra diyor GBT makineleri bozuk. Makineler bozuk değil. Bizim bir suçumuz yok. Sen suçlu arıyorsan kendi çevrene bak bakalım. Makinen bozuk mu o zaman anlarız” ifadelerini kullandı.

‘AHMET TÜRK’ LAF SÖYLEYECEK KADAR ACZ İÇİNDELER’

HDP adaylarının tehdit edildiğini belirten Temelli, “Bizim adaylarımız halkın adaylarıdır. Ahmet Türk, Mardin halkının Kürt halkının adayıdır. 40 yıldan uzun bir süredir bu ülkede barış mücadelesi veren, halkların bir arada yaşam mücadelesine sahip çıkan Ahmet Türk’e laf söyleyecek kadar acz içindesiniz” dedi.

‘SEÇİMLE GELDİNİZ SEÇİMLE GİDECEKSİNİZ’

İktidarın toplumu kutuplaştırarak seçimi kazanmak istediğini söyleyen Sezai Temelli, “Biz bir strateji ortaya koyduk bütün kimyaları bozuldu, bütün oyunları bozuldu. Kamplaştırarak, kutuplaştırarak iktidara çöreklenen bu zihniyet şimdi kaygılı. Biz de diyoruz ki korkunun ecele faydası yok. Artık bu baskıya bu şiddete son verin. Seçimle geldiniz, seçimle de gideceksiniz” şeklinde konuştu.

‘BÜTÜN SORUNLARI HEP BİRLİKTE ÇÖZECEĞİZ’

“Yerel demokrasiyi inşa edeceğiz” diyen Temelli şöyle devam etti:

“Kadınların, emeğin, doğanın kentini hep birlikte var edeceğiz. Bütün sorunlarımızı hep birlikte çözeceğiz. Halkla birlikte çözeceğiz. Üreten biziz, yöneten de biz olacağız. 7/24 çalışarak bugüne geldik. Şimdi iki günümüz var. İki gün boyunca eksik bıraktıklarımızı tamamlayacağız. Seçim günü sandıklarımıza, oylarımıza sahip çıkacağız. Yerellerde iktidara gelerek, değişim umudunu hep birlikte hayata geçireceğiz.” (HABER MERKEZİ)

Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2019, 23:49
SIRADAKİ HABER