Soylu: Kars'ta özerkliği andıran bir öz yönetim kurma çabası söz konusu

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, HDP'li Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen'in tutuklanması ve yerine kayyım atanması ilişkin, "Kars'ta özerkliği andıran bir öz yönetim kurma çabası ve adımlarının söz konusu olduğunu" öne sürdü.

© IHA
Soylu: Kars'ta özerkliği andıran bir öz yönetim kurma çabası söz konusu

İHA'ya konuşan soylu, 'Kars'ta öz yönetim kurulmaya çalışıldığını' iddia ederken, istihbarat ve emniyetin bunu 'tespit ettiğini' söyledi. Soylu, konuya ilişkin şu ifadeleri kullandı:

"Kars'ta özerkliği andıran bir öz yönetim kurma çabası ve adımları söz konusu. Mahkemenin de tespit ettiği, daha doğrusu istihbarat ve emniyetin daha sonra da davanın gidişatından da bizim anladığımız böyle bir öz yönetim anlayışı var. Dağın talimatları ile verilen ihaleler ve buna yönelik adımlar var. Yine oradan gelen listelerle işe alınanlar ve istihdam edilenler mevcut. Terör örgütüyle ilişkili olanların bu konuda belediye ile irtibatının sürekli devam etmesi, aynı zamanda kendilerini mahkeme yerine koyup hüküm icra etmeye kadar giden yeni bir anlayış söz konusu. Bütün bunları devlet görmezden gelemez. Bu kendi öz yönetimlerini kurma çabalarıdır. Bunu açık söyleyeyim. Kendi öz yönetimlerini kurmalarına biz devlet olarak müsaade etmeyiz. Demokrasi de buna müsaade etmez. Hukuk devleti de buna müsaade etmez."

'Kobani Olayları' gerekçesiyle tutuklanmıştı
Kars Belediyesi eş başkanları HDP'li Ayhan Bilgen ve Şevin Alaca, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 2014'teki Kobani Olayları'yla ilgili olarak yürütülen soruşturma kapsamında tutuklanmıştı.

Kars Belediyesi'ne kayyım atanmasıyla HDP yerel seçimlerde kazandığı son il belediyesini de yitirmişti.

SIRADAKİ HABER