TBMM'de 4 partinin ABD yaptırımlarına karşı ortak bildirisini imzalamayan HDP'den açıklama

"Eleştirilerimizin yönünü yaptırımların asıl sorumlularına, Türkiye’yi bu duruma düşüren iktidara yöneltiyoruz"

© TWITTER
TBMM'de 4 partinin ABD yaptırımlarına karşı ortak bildirisini imzalamayan HDP'den açıklama

ABD'nin Türkiye'ye yönelik yaptırım kararına AKP, CHP, MHP ve İyi Parti'nin TBMM Genel Kurulu'nda okunan ortak açıklama ile tepki göstermesi üzerine HDP, bu bildiriyi neden imzalamadıklarına dair bir açıklama yayımladı. Açıklamada "Eleştirilerimizin yönünü yaptırımların asıl sorumlularına, Türkiye'yi bu duruma düşüren iktidara yöneltiyoruz" denilirken, 'bu tabloya sebep olanların büyük bir hicap duyması gerektiği' ifade edildi.

HDP'nin açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

"Rusya ile yapılan S-400 füze anlaşmasına HDP olarak karşı bir tutum almıştık. Diğer taraftan ABD ile diplomasiyi ve ikili ilişkileri ABD Başkanı Trump ile kurulan şahsi ilişkilere indirgeyen hükümetin tutarsız yaklaşımını da sürdürülemez olduğu yönünde eleştirmiştik. Suriye Savaşı ve Afrin pazarlıkları ile birlikte anılan S-400 anlaşması basit bir askeri ticaret anlaşması değildir. Rusya'dan askeri malzeme alan ülkelere 2017'den beri otomatik uygulanan CAATSA yaptırımlarının geleceği daha o zamandan biliniyorken, şimdi beklenmeyen bir gelişmeymiş gibi bir yaklaşım sergilemeyi hiç de samimi ve akılcı bulmuyoruz.

"Türkiye'ye karşı alınan yaptırım kararlarının sorumlusu bu hükümettir. Hükümetin anti-demokratik, hukuksuz ve saldırgan politikaları Türkiye'yi uluslararası alanda yalnızlaştırmış, itibarını yerle bir etmiştir…

"… Bu tabloya sebep olanların büyük bir hicap duyması gerekirken, sorumluluğu 'dış güçlere' atması iki yüzlü politikanın devamıdır. Bu oyuna ortak olmuyoruz ve eleştirilerimizin yönünü yaptırımların asıl sorumlularına, Türkiye'yi bu duruma düşüren iktidara yöneltiyoruz."

SIRADAKİ HABER