Türkiye ve Rusya Menbic'i görüştü

Rus ve Türk heyetleri Menbiç’i görüşmek üzere Moskova'da toplandı. Moskova'ya giden heyette Mevlüt Çavuşoğlu, Hulusi Akar, İbrahim Kalın ve Hakan Fidan da yer aldı.

© AA
Türkiye ve Rusya Menbic'i görüştü

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile Savunma Bakanı Sergey Şoygu, mevkidaşları Mevlüt Çavuşoğlu ve Hulusi Akar’la görüştü. Görüşme 1.5 saat sürdü. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve MİT Başkanı Hakan Fidan’ın da yer aldığı görüşme öncesinde konuşan Çavuşoğlu, Türkiye, Rusya ve İran arasında Astana formatında Suriye konusunda yakın iş birliğinin yürütüldüğünü belirterek, “Bu sayede siyasi sürece dahil birçok alanda önemli ilerlemeler kaydettik” dedi.

Suriye’deki son gelişmeleri değerlendirmek üzere Rusya’ya geldiklerine işaret eden Çavuşoğlu, “Bundan sonra da Rus ortaklarımızla Suriye’de neler yapabileceğimizi değerlendireceğiz. Özellikle Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Rusya ile ilişkilerimize bölgesel konularda çok önem verdiği için bizi gönderdi” diye konuştu. Bakan Çavuşoğlu toplantıdan sonra yaptığı açıklamada da, “Tüm terör örgütlerinin Suriye topraklarından temizlenmesi konusunda ortak irademiz var” dedi.

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ise, “İdlib’in yanı sıra İstanbul’da vardığımız anlaşmanın uygulanmasını değerlendireceğiz. Ayrıca ABD’nin Suriye’den çekilmesini ve Fırat’ın doğusundaki son gelişmeleri de ele alacağız” ifadelerini kullandı. (Kaynak: Sputnik)

Güncelleme Tarihi: 29 Aralık 2018, 13:40
SIRADAKİ HABER