Valiliğin ‘kayyım eylemi’ yasağına CHP’den tepki

Aydın Valiliği'nin kayyım eylemlerine getirdiği 1 aylık yasağa CHP Aydın Milletvekili Bülent Tezcan karşı çıktı. Bülent Tezcan

© AA
Valiliğin ‘kayyım eylemi’ yasağına CHP’den tepki

Aydın Valiliği'nin kayyım eylemlerine getirdiği 1 aylık yasağa CHP Aydın Milletvekili Bülent Tezcan karşı çıktı. Bülent Tezcan, "Seçimle gelen seçimle gider ancak alınan bu kararla saray eliyle sandığa darbe yapılmıştır" dedi.

ANKARA – Aydın Valiliği’nin, kayyım protestolarına yönelik 1 aylık yasak kararına tepki gösteren CHP Aydın Milletvekili Bülent Tezcan yasak kararının kaldırılmasını talep etti ve “Aydın Valisi, vatandaşların demokratik tepkisini yasaklamak yerine toplantının güvenli bir biçimde yapılabilmesi için gerekli tedbirleri almalıdır” dedi.

Aydın Valiliği’nin Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediyelerine kayyım atanmasıyla ilgili toplantı ve gösteri yürüyüşlerini 1 ay süreyle yasaklama kararına CHP Aydın Milletvekili Bülent Tezcan yaptığı açıklamayla tepki gösterdi.

‘MİLLETİN İRADESİ GASP EDİLMİŞTİR’

Valiliğin yasak kararının derhal kaldırılmasını talep eden ve kayyım atamalarını, “Milletin iradesi gasp edilmiştir” sözleriyle değerlendiren Tezcan şunları kaydetti:

“Diyarbakır, Van ve Mardin belediye başkanlarının görevden alınması bir parti meselesi değil, demokrasi utancıdır. Milletin iradesi gasp edilmiştir. Seçimle gelen seçimle gider ancak alınan bu kararla saray eliyle sandığa darbe yapılmıştır. Bu karar hukuki değil, siyasidir. Bu karara tepki gösterilmesi demokratik bir haktır. Protesto hakkı demokrasilerin vazgeçilmez unsurlarından biridir. Barışçıl toplantı ve gösteri yürüyüşleri anayasal güvence altına alınmıştır. Aydın Valisi, vatandaşların demokratik tepkisini yasaklamak yerine toplantının güvenli bir biçimde yapılabilmesi için gerekli tedbirleri almalıdır. Bu yasak derhal kaldırılmadır. Milletimizin seçme ve seçilme hakkına, dün olduğu gibi bugün de sahip çıkmaya devam  edeceğiz.”

SIRADAKİ HABER