Yıldırım: Zannediyorum YSK yarın karar verecek

Cumhur İttifakı'nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım,

© AA
Yıldırım: Zannediyorum YSK yarın karar verecek

Cumhur İttifakı'nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) kararına herkesin saygı duyması gerektiğini söyledi. Star yazarı Hüseyin Gülerce'nin "YSK mazbatayı ikinci adaya verebilir" yazısını da değerlendiren Yıldırım "Öyle bir şey yok" dedi.

 İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi için yapılan itirazlara yönelik incelemeler tamamlandı. YSK’nin yarın toplanarak, kararını vermesi bekleniyor. Son olarak AK Parti’nin yaklaşık 41 bin ‘kısıtlı seçmen’ iddiası da incelendi ve sonuçta 776 kişi tespit edildi.
 
Cumhur İttifakı’nın AK Partili adayı Binali Yıldırım da, sabah namazının ardından konuya ilişkin sorular üzerine, YSK’nin pazartesi günü kararını vermesini beklediklerini söyledi.

Yıldırım, gazetecilerin soruları üzerine şu açıklamada bulundu:

“Seçimler sonrası gelişen olaylar hukuki bir sürece girmiştir. Yüksek Seçim Kurulu da (YSK) İstanbul seçim sonuçlarına göre de partimizin ve MHP’nin şikayetlerini inceledi. Zannediyorum yarından itibaren bir karara varacak. Başından beri söylediğimiz birşey var, tek karar merci YSK’dır. Herkesin bu karara rıza göstermesi gerekir. Biz bunun sonucunu bekliyoruz. Bu seçim sonrası olaylar, yanlışlıklar, olaylarla ilgili her şeyi söyledik, bize düşen beklemektir. Zaman zaman çeşitli yorumlar yapılıyor, dün bir yazar iptal edilebilir, reddedilebilir veya İmamoğlu’ndan alınıp bir başkasına verilebilir diye. Öyle bir şey yok. Sonuçlar alınıp bir başkasına verilmesi gibi sonucu yok. Tamamen yanlıştır. Öyle bir talebi ne partimiz ne de biz yaptık. Milletin iradesi sandıkta tecelli etmiştir. Vatandaşların verdiği oyların hak edilen yere gidip gitmediğinin mücadelesini verdik, üzerimize düşeni yaptık. Karar YSK’nındır.”

Yıldırım, ramazan ayı ve Anneler Günü’nün hatırlatılması üzerine bu akşam ilk teravihin yapılacağını ve sahura kalkılacağını söyledi.
(HABER MERKEZİ)

SIRADAKİ HABER