Yunan Büyükelçi Lazaris Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı

Yunanistan Büyükelçisi Christodoulos Lazaris, 'Atina’daki Türk Büyükelçiliği civarında düzenlenen PKK gösterisi' gerekçesiyle Dışişleri Bakanlığına çağrıldı.

© AA
Yunan Büyükelçi Lazaris Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı

Diplomatik kaynaklara göre Bakanlığa çağrılan Lazaris'e Türkiye'nin konuya ilişkin görüşleri ve tepkileri iletildi.

Diplomatik kaynakların açıklamasında, "Lazaris'e adı geçen terör örgütlerinin Yunanistan'da propaganda, finansman ve eleman temini faaliyetlerini rahatlıkla yürüttüğü ve terörle iltisaklı çevreler için Yunanistan'ın güvenli liman kimliğinin arttığı aktarıldı." denildi. 

Ayrıca "Türkiye'nin güvenliğini tehdit eden teröristlerin her türlü lojistik ve eğitim imkanlarından yararlandıkları Lavrion kampı örneği" Lazaris'e gösterildi." ifadeleri kullanıldı. 

Aynı kaynaklar, "Lavrion kampının Irak ve Suriye'deki PKK kamplarıyla kıyaslanabilir ölçüde bir terör yuvası haline geldiği görüşü de aktarılan Lazaris'e, bu kamptan başlayıp Türkiye'nin Atina Büyükelçiliği civarında aleni PKK gösterisi haline gelen eylem dolayısıyla Türkiye'nin tepkisi ve konuya ilişkin görüşleri" iletildiğini belirtti. 

Görüşmede Yunanistan’daki Türk temsilciliklerinin ve vatandaşlarının güvenliğine yönelik kaygılar da dile getirildi, terörle mücadelede etkili iş birliği beklentisi tekraren ifade edildi.

Ayrıca Yunanistan’ın terörle mücadelede komşuluk ilişkilerinden ve uluslararası hukuktan kaynaklanan yükümlülüklerini yerine getirmesinin gerekliliği de vurgulandı.

SIRADAKİ HABER