Anne sütünün faydaları

Bebeğinizin hayatının ilk 1000 günü, hamileliğinizin ilk gününden 2 yaşına kadar, kritik bir büyüme ve gelişme dönemini temsil eder ve ebeveynlere yaşam boyu sağlığın desteklenmesine yardımcı olacak bir ortam sağlama fırsatı verir. Bu, bebeğin bu dönemde aldığı beslenmeyi de içerir; Bebekler için en eksiksiz beslenme şekli olan anne sütü, onlara sağlıklı büyüme, bağışıklık ve gelişim için çeşitli faydalar sunar. Şimdi, mucize besin anne sütünün faydalarına bir göz atalım…

© Getty Images
Anne sütünün faydaları

Anne sütü bebekler için en uygun beslenmeyi sağlar. Doğru miktarlarda besin içerir ve kolayca sindirilir. Anne sütü bebeğin sağlıklı olarak gelişimi için hayati bir besindir. Anne sütü, bebeğinizin virüs ve bakterilerle savaşmasına yardımcı olan antikorlar içerir. Emzirme bebeğinizin astım veya alerji olma riskini azaltır . Ayrıca, yalnızca ilk 6 ay boyunca anne sütü ile beslenen bebeklerde daha az kulak enfeksiyonu , solunum yolu hastalıkları ve ishal rahatsızlıkları görülür. Anne sütünün faydaları ile ilgili hazırladığımız haberi okumanızı tavsiye ediyoruz… İşte anne sütünün faydaları…

Anne sütü, bebeğinizin büyümesini ve gelişimini desteklemek için sindirimi kolay olan ve protein, yağ, karbonhidrat ve besin maddelerinin mükemmel dengesini sağlayan eşsiz bir besin kaynağıdır. Anne sütü, yüzlerce paha biçilmez madde içerir. Bunlardan bazıları:

– Antikorlar ve beyaz kan hücreleri
– Probiyotikler (en fazla 600 farklı tür!)
– Hormonlar
– Büyüme faktörleri
– Antibakteriyel özellikler
– Oligosakaritler (sindirim sistemindeki dost bakterilerin gelişimini teşvik eden özel karbonhidratlar)
– Uzun zincirli çoklu doymamış yağ asitleri (beyinlerinin, gözlerinin ve sinir sisteminin gelişimi için önemlidir)
– Sitokinler (hücre iletişimi ve immün sistem oluşumunda rol oynayan özel proteinler) ve çok daha fazlası.

BEBEK İÇİN EMZİRMENİN FAYDALARI

Bilimsel araştırma, emzirmeden önemli miktarda potansiyel sağlık yararı olduğunu göstermektedir. Bu avantajlar şunları içerir:

– Yaşamın ilk yılında ani bebek ölümü sendromu oranlarında azalma (emzirmenin özel olduğu durumlarda daha da güçlenen bir etki)

– Düşük postneonatal bebek ölüm oranları (ABD’de yaklaşık% 21’lik bir azalma)

– Bebeğin yaşamın ilerleyen dönemlerinde egzama, astım ve besin alerjisi gelişme riski azalmıştır.

– Bilişsel gelişim testlerinde biraz gelişmiş performans.

– Preterm bebeklerde ishal, zatürree, kulak enfeksiyonu, solunum yolu hastalığı bakteriyel menenjit, idrar yolu enfeksiyonu, bakteremi, nekrotizan enterokolit ve geç başlangıçlı sepsis gibi bulaşıcı hastalıkların görülme sıklığı.

– Daha az diş çürümesi riski ile iyileştirilmiş diş sağlığı.

– Sadece en az 4 ay boyunca emzirildiğinde yaşamın sonraki dönemlerinde obezite riskinin azaltılması.

– 2 yaşından daha büyük çocuklarda ve erişkinlerde Tip 1 ve Tip 2 diabetes mellitus, lenfoma, lösemi ve Hodgkin hastalığı oranlarında azalma.

EMZİRMENİN SAĞLIĞA FAYDALARI

Bebeğiniz emzirmeden faydalanan tek kişi değildir. Annenin sağlık yararları ayrıca önemlidir ve şunları içerir:

– Bebeğinizle aranızdaki benzersiz ve güçlü bir fiziksel ve duygusal bağlantı )emzirme sadece annenin yapabileceği ebeveynlik davranışıdır.)

– Bebeğinizle, yalnızca çok daha samimi ve zahmetsiz bir karşılıklı değişimi desteklemek için, özellikle çok fazla dokunma, konuşma, şarkı söyleme ve göz teması gibi sözsüz bir iletişim ve bağlanma.

– Bebeğinizin sağlıklı kalmasına veya hasta olması durumunda daha hızlı iyileşmesine yardımcı olan sütünüzde antikorlar üretmek için vücudunuzun uyarılması.

Enerji gereksinimlerinizi artırarak, yağ depolarının mobilizasyonunu teşvik ederek hamilelik öncesi kilonuza dönüşünüzde ve rahminizi hamilelik öncesi boyutuna geri dönmesine yardımcı olması

– Meme kanseri ve yumurtalık kanseri riskinde azalma.

– Menopoz sonrası dönemde muhtemel kalça kırığı ve osteoporoz riskinin azalması.

SIRADAKİ HABER