Araştırma: İnsanların günlük kalori ihtiyacı yüzde 80 artacak

Bilim insanları, 2100'ün sonuna gelindiğinde bir insanın günlük ortalama 253 kalori daha fazla alması gerekeceğini söyledi

© GETTY IMAGES AP
Araştırma: İnsanların günlük kalori ihtiyacı yüzde 80 artacak

Almanya'da bilim insanları, 2100'de insanların kalori ihtiyacının yaklaşık yüzde 80 artacağını ileri sürdü. Buna göre günlük yeme ihtiyacını karşılamak için bir kişinin öğünlerine 2 muz ya da bir porsiyon patates kızartması eklemesi gerekecek.

BBC'nin haberine göre, sonuçları PLOS One dergisinde yayımlanan araştırmanın sonuçlarına göre, bu yüzyılın sonunda dünya nüfusunun gıda ihtiyacının da yaklaşık yüzde 80 artacağı tahmin ediliyor. Almanya'da bulunan Gottingen Üniversitesinden Dr. Lutz Depenbusch, vücut kitle indeksindeki artış nedeniyle daha fazla kaloriye ihtiyacın olacağına işaret ederek, "2100'e kadar kişi başı ortalama günlük enerji ihtiyacının 253 kalori artacağını tahmin ediyoruz" dedi. Depenbusch, bir kişinin 253 kalori ihtiyacını karşılamak için öğününe 2 büyük muz veya bir porsiyon patates kızartması ekleyebileceğini söyledi.

Depenbusch ve Gottingen Üniversitesinden meslektaşı Prof. Dr. Stephan Klasen, hızlı nüfus artışı sebebiyle söz konusu kalori artışından en az Sahra Altı Afrikası ülkelerinin etkileneceğini belirtti. Araştırmacılar, artan gıda taleplerinin fiyat artışlarına yol açacağına dikkati çekerken, kalori ihtiyacını karşılayamamanın küresel eşitsizliğe yol açabileceği konusunda da uyarıda bulundu.
 
Birleşmiş Milletler (BM), dünya nüfusunun 2100'de 11 milyara çıkacağını tahmin ediyor.

SIRADAKİ HABER