Bel gevşekliği nedir? Bel gevşekliği (erken boşalma) nedenleri belirtileri ve tedavisi…

Halk arasında erken boşalma olarak bilinen bel gevşekliğinin tıptaki ismi ejakulasyondur. Ruhsal problemlerden kaynaklanan bel gevşekliği hakkında merak edilen tüm detaylar haberimizde... Bel gevşekliği nedir? Bel gevşekliği nedenleri, belirtileri ve tedavisi...

© Getty Images
Bel gevşekliği nedir? Bel gevşekliği (erken boşalma) nedenleri belirtileri ve tedavisi…

Bel gevşekliği yani erken boşalma yaygın bir cinsel şikayettir. Şikayetler farklılık gösterse bile her 3 erkekten 1’i bu problemi bir süre sonra yaşadıklarını söyler. Peki, bel gevşekliği nedir? Bel gevşekliği nedenleri belirtileri ve tedavisi ile ilgili bilinmesi gerekenleri haberimizde bulabilirsiniz…

BEL GEVŞEKLİĞİ (ERKEN BOŞALMA) NEDİR?

Erken boşalma, bir erkeğin cinsel ilişki sırasında eşinin istediği zamandan daha çabuk boşalmasıyla ortaya çıkar. Bel gevşekliği yani erken boşalma yaygın bir cinsel şikayettir. Şikayetler farklılık gösterse bile her 3 erkekten 1’i bu problemi bir süre sonra yaşadıklarını söyler. Ancak seyrek olduğu sürece, endişe edilecek bir durum değildir.

Erken boşalmada hem psikolojik hem de biyolojik faktörler rol oynayabilir. Birçok erkek bu konuda konuşmaktan utanıyor olsa da, erken boşalma yaygın ve tedavi edilebilir bir durumdur. Boşalmayı geciktiren ilaçlar, danışmanlık ve cinsel teknikler ya da bunların bir kombinasyonu, siz ve eşiniz için cinsel ilişkiyi geliştirmeye yardımcı olabilir.

BEL GEVŞEKLİĞİ BELİRTİLERİ

Erken boşalmanın ana belirtisi, penetrasyondan sonra bir dakikadan uzun bir süre boşalmayı geciktirememesidir. Bununla birlikte, sorun mastürbasyon sırasında bile tüm cinsel durumlarda ortaya çıkabilir.

Erken boşalma şu şekilde sınıflandırılabilir:

Hayat boyu (birincil). Yaşam boyu erken boşalma, ilk cinsel deneyimden başlayarak hemen hemen hayatınızın tüm dönemlerinde karşılaşabileceğiniz bir durumdur.

Kazanılmış (ikincil). Bu tip erken boşalma, ejakülatör problemleri yaşanmadan daha önceki cinsel deneyimlerden sonra gelişir.

Birçok erkek erken boşalma belirtilerine sahip olduğunu düşünür, ancak bu belirtiler bazen erken boşalma için tanı kriterlerini karşılamaktan uzaktır. Bunun yerine, bu erkekler normal boşalma dönemlerinin yanı sıra hızlı boşalma dönemlerini de içeren doğal değişken erken boşalmaya sahip olabilirler.


BEL GEVŞEKLİĞİ NEDENLERİ


Erken boşalmanın kesin nedeni bilinmemektedir. Bir zamanlar sadece psikolojik olduğu düşünülürken, doktorlar artık erken boşalmanın psikolojik ve biyolojik faktörlerin karmaşık bir etkileşimini içerdiğini biliyorlar.

Psikolojik nedenler

Bir rol oynayabilecek psikolojik faktörler şunlardır:

– Erken cinsel deneyimler
– Cinsel istismar
– Kötü vücut görüntüsü
– Depresyon
– Erken boşalma endişesi
– Cinsel ilişki sırasında acele etme eğiliminizi arttıran suçluluk duygusu.

Diğer faktörler şunlardır:

– Erektil disfonksiyon
– Anksiyete
– İlişki sorunları

Biyolojik nedenler

Aşağıdakiler dahil olmak üzere erken boşalmaya bazı biyolojik faktörler katkıda bulunabilir:

– Anormal hormon seviyeleri
– Nörotransmitter olarak adlandırılan anormal beyin kimyasal seviyeleri
– Enflamasyon ve prostat veya idrar yolu enfeksiyonu
– Kalıtsal özellikler
BEL GEVŞEKLİĞİ TEDAVİSİ

Erken boşalmanın ilaçla tedavisi


Erken boşalma tedavisi için en çok kullanılan yöntem ağızdan kullanılan ilaçlardır. Bu amaçla SSRI (Selektif Seratonin Reuptake İnhibitörü) olarak bilinen ilaçlar kullanılmaktadır ve bu ilaçların genel kullanımı her gün ağızdan bir tablet alınması şeklindedir. Bu tedavi yöntemi ile boşalmadaki gecikme tedavi başlanmasından 5-10 gün sonra gerçekleşmeye başlar ve ilaç kullanıldığı sürece devam eder. Yorgunluk, bulantı, terleme, esneme gibi yan etkiler görülebilir ve tedavi başlanmasından sonraki ilk bir haftada ortaya çıkar, 3-4 hafta içerisinde azalarak kaybolur. Bu tedavinin dezavantajları hasta tarafından her gün ilaç kullanma gereği ve ortaya çıkan yan etkilerdir.

SSRI türü ilaçların tedavideki etkisine rağmen günlük kullanım gereği ve yan etkiler sebebiyle hastaların tedaviye devam etme oranının düşük olmasının sonucu olarak aynı tür ilaçların yeni formu olan “dapoksetin” geliştirilmiştir. Bu ilaç ilişkiden 1-3 saat önce kullanılmakta, her gün kullanım zorunluluğunun olmaması ve bu sayede yan etkilerin daha az görülmesi hasta memnuniyetini ve tedavi başarısını artırmaktadır.

Erken boşalma için “dapoksetin” tedavisi yanında ayrıca sertleşme problemi olan erkeklerde bir PDE-5 inhibitörü tedaviye eklenebilir. Genellikle SSRI inhibitörleri ile birlikte kullanılabilen PDE-5 inhibitörlerinin sertleşme düzeyini arttırarak, boşalma sonrası tekrar sertleşme için gereken zamanı kısaltma ve bu sayede performans endişesini azaltarak etki gösterdiği düşünülmektedir.

Tedavide lokal anestezik kremlerin kullanımı

Erken boşalma tedavisinde kullanılan diğer bir yöntem lokal anestezik içeren kremlerin kullanımıdır. İlişki öncesi penise uygulanan krem/jel/spreyler peniste duyu kaybı oluşturarak boşalmayı geciktirmektedir.

Erken boşalmada psikolojik tedavi

Erken boşalmanın nedenleri arasında sayılan psikolojik problemlerin tedavisi hastalığın gerilemesini sağlayabilmektedir. Genellikle görülen psikolojik problemler hastanın eşi ile olan seksüel sorunları veya ilişkideki geçimsizliklerdir.

Davranışsal tedaviler


Bu tedavi metodunda uygulanan yöntemler hastaların cinsel ilişki sırasında erken boşalmayı önleyecek bazı manevralar yapmasında dayanmaktadır. Bu manevralar “dur-başla” (stop-start) ve “sıkma” teknikleridir.

Dur-başla tekniği aşamalı bir tekniktir ve her aşama ortalama 2 hafta sürmekte ve her hafta en az üç kez önerilen manevraların yapılması gerekmektedir. Bu manevralar penis uyarılmasının azaltılmasını ve bu sayede boşalmanın geciktirilmesini amaçlamaktadır.

Sıkma tekniği ise ilişki sırasında boşalma hissedildiğinde ilişkinin durdurularak penis uç kısmının boşalma hissi geçene kadar sıkılması ve bu sayede boşalmanın geciktirilmesidir.

Cerrahi tedaviler

Erken boşalmada cerrahi tedavi mantığı penisin bu hastalarda aşırı duyarlı olması varsayımına dayanmakta penise giden sinirlerin çeşitli yollarla kesilmesiyle bu aşırı duyarlılığın azaltılması hedeflenmektedir. Ancak bu yöntem geriye dönüşsüz bir yöntem olup nadiren uygulanmaktadır.

SIRADAKİ HABER