Coronavirus bağırsakları da etkiliyor

'Ortaya çıkan durum bağırsak çeperine daha fazla zarar verir.'

© GETTY IMAGES
Coronavirus bağırsakları da etkiliyor

İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Osman Erk, Covid-19’un da ‘geçirgen bağırsak sendromu’na yol açtığına dikkat çekerek "Covid-19 hastalarının kanında çok fazla iltihap görülür. Bu durum da bağırsak bariyerinin daha da kötü hale gelmesine neden olur. Geçirgen bağırsak sendromu ayrıca birçok sindirim sistemi ile ilgili şikayete; vitamin ve mineral eksikliklerine yol açabilir." dedi.

Sözcü'den Nazan Doğaner Halıcı'nın haberine göre, bugünlerde ‘geçirgen bağırsak sendromu' gündemde… Hastalığın, stres, sindirim sistemi problemleri ve yanlış beslenme nedeniyle yaygınlaştığına dikkat çeken İç Hastalıkları Uzmanı Osman Erk, bu konuda merak edilenleri şöyle anlattı:

Sindirim sisteminin savunma bariyerini oluşturan mikrobiyota, mukus tabakası, sağlıklı epitel hücre tabakası ve aralarındaki sıkı bağlantıların herhangi birinde veya birkaçında ortaya çıkacak olan değişiklikler geçirgen bağırsak sendromunun tetiklenmesine yol açar. Ortaya çıkan durum bağırsak çeperine daha fazla zarar verir ve vücutta inflamasyon (iltihap) ortaya çıkar. İnflamasyon vücudun yağ biriktirmesi anlamına gelir. Sonuçta gıda ve besin duyarlılıkları, kronik inflamatuar ve otoimmün hastalıkların ortaya çıkmasına neden olabilir. Covid-19 hastalarının kanında çok fazla iltihap görülür. Bu durum da bağırsak bariyerinin daha da kötü hale gelmesine neden olur. Geçirgen bağırsak sendromu ayrıca birçok sindirim sistemi ile ilgili şikayete; vitamin ve mineral eksikliklerine yol açabilir.

SIRADAKİ HABER