Fibromiyalji için hangi bölüme/doktora gidilir?

Fibromiyalji, kemiklerinizi ve kaslarınızı etkileyen ikinci en sık görülen durumdur. Yine de çoğu zaman yanlış tanı konur. Klasik belirtileri yaygın kas ve eklem ağrısı ve de yorgunluktur. Peki, Fibromiyalji için hangi bölüme gidilir? Merak edilenler haberimizde...

© IMAGES
Fibromiyalji için hangi bölüme/doktora gidilir?

Toplumun yüzde 3’ünde görülen erkeklere oranla kadınlarda daha sık rastlanan fibromiyalji tam olarak nedeni bilinmeyen genel kas ağrıları ve vücuttaki belirli noktalarda kronik ağrı ile karakterize bir rahatsızlıktır. Fibromiyalji hakkında bilinmesi gerekenleri haberimizde bulabilirsiniz… Fibromiyalji için hangi bölüme gidilir? İşte cevabı…

FİBROMİYALJİ NEDİR?

Fibromiyalji, uzun süreli veya kronik bir hastalıktır. Kas ve kemiklerdeki yaygın ağrı, hassasiyet alanları ve genel yorgunluk ile ilişkilidir. Bunun gibi semptomlar subjektif olarak kabul edilir, yani testlerle tespit edilemez veya ölçülemez. Semptomları subjektif olduğu ve net bir bilinen nedeni olmadığı için fibromiyalji sıklıkla başka bir hastalık olarak yanlış teşhis edilir.

Fibromiyaljide sıklıkla tetik noktalar veya hassas noktalar olarak adlandırılan vücut alanları bulunur. Bilinen 18 tetikleme noktasının en az 11’inde yaygın ağrı ve hassasiyet varsa, bir kişiye fibromiyalji teşhisi konur. Tetikleme noktalarından bazıları şunlardır:

– Başın arkası
– Omuz üstleri
– Üst göğüs
– Kalçalar
– Dizler
– Dış dirsekler

FİBROMİYALJİ BELİRTİLERİ

– Yorgunluk
– Uyku problemleri
– Uzun süre uykuya rağmen dinlenmiş hissetmemek ve yataktan kalkmakta zorlanmak
– Baş ağrısı
– Depresif ruh hali
– Kaygı
– Odaklanmada veya dikkat vermede zorluk
– Alt karın bölgesinde ağrı
– Nefes almada zorlanma
– Kulaklarda çınlama
– Egzersize karşı dirençsizlik ve çabuk yorulma

FİBROMİYALJİ İÇİN HANGİ DOKTORA GİDİLİR?

Fibromiyalji tedavisinin amacı ağrıyı yönetmek ve yaşam kalitesini arttırmaktır. Belirtilerinize bağlı olarak doktorunuz ağrı kesiciler, antidepresanlar, kas gevşeticiler ve uyumanıza yardımcı olacak ilaçlar önerebilir. Fibromiyaljide tam bir tedavi için hastalık birkaç farklı bölümün çalışmalarını gerektirmektedir. Fibromiyalji rahatsızlığı olan kişi öncelikle Romatoloji bölümüne başvurmalıdır. Bu bölümde yapılacak tetkikler sonrasında hastalığın teşhisi ile birlikte tedaviye geçilebilmektedir. Tedavi ise Fizik Tedavi bölümünde sürdürülmektedir. Bu bölümde Fibromiyalji sendromuna yönelik olarak gerekli tedavi işlemleri başlatılır.

SIRADAKİ HABER