Su diyeti nedir? Su diyeti nasıl yapılır? İşte gün gün yapılışı...

Hem sağlığını korumak hem de zararsız bir şekilde kilo vermek isteyen kişilerin tercihleri arasında yer alan su diyeti, özellikle son zamanlarda sosyal medyanın gündeminde. Peki kilo verme hızında artış yaratan su diyeti nedir, nasıl yapılır? İşte detaylar...

© shutter
Su diyeti nedir? Su diyeti nasıl yapılır? İşte gün gün yapılışı...

Sağlıklı bir bedene sahip olmak için gün içerisinde 2,5-3 litre civarında sıvı tüketmesi gerektiği biliniyor, su içmek sağlıklı bir yaşamın en önemli faktörlerinden biri. İnsan bedenine faydaları oldukça fazla olan su ile kilo vermek de mümkün. 

Peki su diyeti nedir, nasıl yapılır? Su diyeti kaç kilo verdirir ve nasıl yapılır? 

SU DİYETİ NEDİR?
Su diyeti, gün içerisinde bol miktarda su ve sıvı içecek dışında herhangi bir gıda alınmamasına dayanıyor. İnsan biyolojisine dair bilgilerden beslenen, bunun üzerine yapılan araştırmalara göre, soğuk su içildiğinde suyun sıcaklığının vücut sıcaklığına denk getirilmesi için vücut ekstra kalori harcıyor. Bu da, kilo verme süresini hızlandırıyor.

Günlük hayatta ihmal edilen su tüketimini geride bırakmaya ve yeterli miktarda su alınmasına yardımcı olan bu diyet ile böbrekler daha fazla çalışıyor ve vücuttan toksinlerin atılma süreci hızlanıyor.

SU DİYETİ NASIL YAPILIR?
Vücudu yoğun bir detoks etkisi altına alıp kilo verme hızında artış yaratan su diyeti, günde en az 2 – 2.5 litre su ya da sıvı tüketimi ile uygulanmakta. Su diyeti yaparken tokluk hissini koruyabilmek için su tüketmenin yanı sıra vücudun ihtiyaç duyduğu besin ögelerinin alınabilmesi için ihtiyaçlarınızı karşılayacak diğer sıvıların tüketilmesi de oldukça önemli.

Birçok uzman, su diyetini sadece su tüketerek gerçekleştirmenin vücut üzerinde çok büyük olumsuz etkileri olabileceğini söyleyerek, bol su tüketiminin yanı sıra besin değeri yüksek gıdaların ve vitamin – mineral bakımından zengin sıvıların da diyet listesine eklenmesini tavsiye ediyor.

Kısa süreli uygulanan su diyetlerinde sabah güne başlamadan önce bir bardak ılık ve limonlı su içmenin güne enerjik başlamayı kolaylaştırdığı ve metabolizmayı çalıştırdığı söyleniyot. Limon, içeriğindeki yoğun C vitamini sayesinde hem metabolizmayı hızlandırıyor hem de kalp ve damar hastalıklarını önlüyor.

Su içerek zayıflama birçok insan için hayal gibi görünse de, hem sağlıklı olduğu hem de hızlı kilo vermeye yardımcı olduğu için su diyeti günümüzde kilo vermek isteyen birçok kişi tarafından tercih ediliyor. 7 günlük su orucu insanların aklına su diyeti 1 haftada kaç kilo verdirir sorusunu getiriyor. Eğer doğru bir şekilde yapılır ve egzersiz ile desteklenirse su diyeti 1 haftalık sürede 7 kilo vermeye yardımcı oluyor. 

SU ORUCU DİYETİ İLE NASIL KİLO VERİLİR?
Bu süreçte diyetin doğru uygulanması önemli ve dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var. Tarçınlı su diyeti ya da limonlu su diyeti olarak da uygulanabilen su orucunda dikkat edilmesi gereken etmenler şunlar olarak karşımıza çıkıyor:

İLK GÜN
Orucun ilk günü vücudu alıştırabilmek için pişmemiş, ham sebze ve meyveler tüketilir. İlk günün akşamı ise bağırsaklarda biriken toksinleri atabilmek ve bağırsakları temizleyebilmek için 1 litre ılık suya 1 tatlı kaşığı ingiliz karbonatı atılır, bir süre beklenir ve sonrasında bu karışım tüketilir.

İKİNCİ GÜN
Diyetin ikinci gününde 1 litre ılık suya 2 adet limon sıkılır ve 2 – 3 kaşık da doğal bal eklenir. Bu karışım, güne başlamadan önce tüketilmelidir. Sonrasında gün içerisinde her saat başı bir bardak su içmeye devam edilir.

ÜÇÜNCÜ GÜN
Artık vücut diyete tamamen ayak uydurmaya başlamıştır. Bugünden itibaren her sabah güne başlamadan önce ikinci günde hazırladığınız karışımın aynısından tüketiyorsunuz. Yine her saat 1 bardak su içerek günü geçiriyorsunuz.

DÖRDÜNCÜ GÜN
Üçüncü günden farklı olarak dördüncü günde aynı birinci günde olduğu gibi ingiliz karbonatı ve ılık su karışımı tüketilerek bağırsaklar temizlenmelidir. Oruç süresinin devamında herhangi bir sağlık problemi ortaya çıkarsa hemen bir uzmana başvurulmalıdır.

Editör notu: Bu içerik yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Doğru ve kesin tedavi için mutlaka bir doktora başvurulmalı ve uzman görüşü alınmalıdır.

SIRADAKİ HABER