Uzmanlar uyardı: Estetik de cerrahi bir işlem, tecrübesiz ellere güvenmeyin

"Uzun süre anestezi gerektiren estetik ameliyatlarda risk daha yüksek"

© IMAGES
Uzmanlar uyardı: Estetik de cerrahi bir işlem, tecrübesiz ellere güvenmeyin

Adana’da 23 yaşındaki Leyla Sönmez adlı genç kızın burun ameliyatının ardından yaşamını yitirmesi, dikkatleri estetik ameliyatlara çevirdi. "Hatalı yapılan basit bir dolgu işlemi kangren de edebilir kör de," diyen uzmanlar, “Çok tecrübesi olmayan kişilerin estetik cerrahi ameliyatlarını fütursuzca yapmaya başlaması komplikasyon oranını ciddi oranda artırabilir bir durum.Estetik ameliyatlar da cerrahi işlem. Diğer ameliyatlarda olan tüm riskler estetik ameliyatlarda da var” diye uyardı.

Cumhuriyet'ten Sibel Bahçetepe'nin haberine göre, Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği (TPRECD) İkinci Başkanı Prof. Dr. Selahattin Özmen, estetik ameliyatların donanımlı bir hastanede tecrübeli anestezi ve anestezi teknikerleri ile tecrübeli cerrahlar tarafından yapılması gerektiğini vurguluyor. Özmen, “Hiçbir sorunu yok gibi görünmesine rağmen her insanda altta yatan ve normal check-up (genel sağlık taraması) prosedürleri ile saptanamayan bazı sorunlar mevcut olabilir. Bu çeşitli kalp hastalıkları, kanama bozuklukları şeklinde rutin prosedürlerle ortaya çıkmayan bazı sorunlar olabilir” diye konuştu.

Özmen, bazı estetik ameliyatların daha uzun süre anestezi gerektirdiği için riskinin bir miktar daha yüksek olduğunu kaydederek “Bu ameliyatlar büyük hacimli karın germe ameliyatları, büyük hacimli liposuction (yağ aldırma) ameliyatları, çok büyük memelerin küçültülmesi olabilir” ifadelerini kullandı.

SIRADAKİ HABER