2030 Dünya Kupası'na 4 balkan ülkesinden ortak adaylık

Bulgaristan, Romanya, Sırbistan ve Yunanistan, Balkan İşbirliği Konseyi'nde ortak açıklamada bulundu

© REUTERS
2030 Dünya Kupası'na 4 balkan ülkesinden ortak adaylık

Bulgaristan, Romanya, Sırbistan ve Yunanistan, 2030'da düzenlenecek Dünya Futbol Kupası'na ortak ev sahipliği yapmak istiyor.

Bulgaristan'ın Varna şehrine yakın Euxinograde Rezidansı'nda Romanya, Yunanistan ve Sırbistan'ın katılımıyla "Balkan İşbirliği Konseyi" olarak adlandırılan zirvenin 5. toplantısı düzenlendi.

Toplantının ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ve Romanya Başbakanı Viorica Dancila, 4 ülkenin 2030 Dünya Futbol Kupası için ortak adaylık başvurusunda bulunacağını açıkladı.

"2030 Dünya Futbol Kupasına ev sahipliği yapmak istiyoruz"
Çipras, 4'lü iş birliğinin stratejik bir derinliğe sahip olduğuna dikkati çekerek, "Bu mesajla Balkanları bir gerginlik değil, bir iş birliği ve dostluk bölgesi olarak tanıtmak istiyoruz. Dördümüz, 2030'daki Dünya Futbol Kupası'na ev sahipliği yapmak istiyoruz" diye konuştu.

Romanya Başbakanı Dancila da Tuna Nehri'nin Batı ile Doğu arasında önemli bir ulaşım koridoru olmasını istediklerini, bu alandaki iş birliğini hızlandıracaklarını dile getirdi.

Tuna'da Bulgaristan ile Romanya arasında yeni karayolu ve köprü bağlantısının kurulmasını planladıklarını aktaran Dancila, Çipras ile Yunanistan'daki 55 bin kişilik Romen azınlığın durumunu görüştüklerini de sözlerine ekledi.

Başbakan Borisov ise 4'lü iş birliğinin hiçbir ülkeyi hedef almadığının altını çizerek, "Sırbistan'ın Avrupa Birliği'ne (AB) katılması AB'yi daha güçlü kılacak" ifadelerini kullandı.

Borisov, Bulgaristan'da yapılması planlanan "Balkan" ismini verdikleri doğal gaz dağıtım merkezine ilişkin de bilgi vererek, amaçlarının enerji kaynaklarını çeşitlendirmek olduğunu dile getirdi.

Öte yandan Bulgaristan, Romanya, Sırbistan, Yunanistan formatındaki bir sonraki toplantının aralık ayında Belgrad'da düzenleneceği ve bu zirveye Avusturya'nın da davet edileceği açıklandı.

SIRADAKİ HABER