206 ülke, 11 binden fazla sporcu, 339 madalya, 110 vaka: Dünyanın en büyük spor şöleni başlıyor

2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları'nda 206 ülke adına 11 binden fazla sporcu madalya için ter dökecek.

© REUTERS
206 ülke, 11 binden fazla sporcu, 339 madalya, 110 vaka: Dünyanın en büyük spor şöleni başlıyor

Dünyanın en büyük spor organizasyonu 32. Yaz Olimpiyat Oyunları, Covid-19 salgını nedeniyle bir yıl geçikmeli olarak bugün Japonya'nın başkenti Tokyo'da gerçekleştirilecek.

"Discover Tomorrow (Yarını Keşfet)" sloganıyla gerçekleştirilecek 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları'nın resmi açılışı bugün TSİ ile saat 14:00'te Japonya Ulusal Stadı'ndaki törenle yapılacak. 8 Ağustos'taki kapanış törenine kadar sporcular, birçok branşta büyük bir mücadelenin içinde olacak.

Oyunların başlamasına saatler kala ise Tokyo'ya gelen sporcu kafilesindeki vakalar artmaya devam ediyor. Dün 79 kişide Covid-19 vakası tespit edilirken bu sayı sabah itibariyle 110'a yükseldi. 

Oyunlarda 206 ülke adına 11 binden fazla sporcu madalya için ter dökecek.

Sporseverler, Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları'nı Trt Spor ve Trt Spor Yıldız ile Eurosport 1, Eurosport 2'den izleyebilecek.

TÜRKİYE'DEN 109 SPORCU

2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları'nda Türkiye'yi 50'si kadın, 58'i erkek toplam 108 sporcu 18 branşta temsil edecek.

Oyunlara atletizmde 25 sporcuyla katılacak Türkiye, yüzmede 11, güreşte 9, yelkende 8, karatede 7, boks ve judoda altışar, tekvando ile artistik cimnastikte beşer, atıcılıkta 4, bisiklet, halter ve okçulukta 2, badminton, eskrim, kürek ve modern pentatlonda ise birer sporcuyla başarı kovalayacak.

Takım sporlarında Türkiye adına sadece A Milli Voleybol Takımı (12) oyunlarda mücadele edecek.

2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları'nın açılış seremonisinde Türkiye bayrağını, milli yüzücüler Merve Tuncel ile Berke Saka'nın taşıyacak.

Organizasyonda 200 metre sırtüstünde havuza girecek 18 yaşındaki Berke Saka ile 400, 800, 1500 metre serbest stilde yüzecek 16 yaşındaki MerveTuncel, açılış töreninde kafilenin en önünde yer alacak.

Önceki olimpiyatlarda 1 kişi tarafından taşınan bayrak, bu yıl cinsiyet eşitliğine vurgu yapmak için birer erkek ve kadın sporcuya emanet edilecek.

MÜLTECİ TAKIMI

Mülteci Olimpiyat Takımı oyuncuları da, Tokyo Olimpiyat Oyunları için Japonya'da yerini aldı. İlk olarak 2016 Rio Olimpiyatları'nda yarışan mülteci takımını bu yıl 29 sporcu temsil edecek. 

Mülteci takımında yer alan 29 sporcu, Afganistan, Kamerun, Kongo, Kongo Cumhuriyeti, Eritre, Irak, Güney Sudan, Sudan, Suriye ve Venezuelalı isimlerden oluşuyor. Sporcular, yüzme, atletizm, badminton, boks, kano, bisiklet, judo, karate, atıcılık, tekvando, halter ve güreş dallarında mücadele edecek.

Mülteci takımının bayrağı, açık turuncu renginde ve üzerinden siyah bir bant geçiyor. Bu renkler ve bayrak, mültecilerin daha güvenli bir yaşama kaçmak için kullandıkları can yeleklerinden esinlenerek yaratıldı.    

41 FARKLI TESİS

Organizasyonda 41 farklı tesis farklı branşlara ev sahipliği yapacak.

Açılış ve kapanış törenlerinin yapılacağı Olimpiyat Stadı aynı zamanda atletizm ve futbola da ev sahipliği yapacak.

TARİHTE İLK

Tokyo 2020, 32. Yaz Olimpiyat Oyunları tarihinde ilk kez seyircisiz gerçekleştirilecek.

Covid-19 nedeniyle Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC), oyunlara yurt dışı seyirci kabul edilmemesi yönünde karar almıştı.

Organizasyon Komitesi, Tokyo Valiliği, Japonya hükümeti ile IOC üyeleri arasında yapılan toplantının ardından Japonya içinde de seyircinin alınmamasına karar verildi.

Müsabakalar sırasında geçmiş olimpiyat oyunlarına ait ses efektlerinin kullanılacağı açıklanmıştı.

4 BRANŞTA İLK KEZ MADALYA MÜCADELESİ

Tokyo 2020'de sporcular 4 branşta ilk kez madalya mücadelesi verecek.

Sportif tırmanış, karate, kaykay ve dalga sörfü Tokyo 2020 programında ilk kez yer alacak. En son 2008 Pekin Olimpiyatları'nda yer alan beyzbol/softbol ise yeniden oyunlara dahil edildi.

MASKOTU ÇOCUKLAR SEÇTİ

2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları'nın maskotu okul çağındaki çocuklar tarafından seçildi.

Oyunları maskotu, Tokyo'da 16 bin 769 okul ve 205 bin 755 sınıfın katılımıyla 3 farklı set oylandı. Oylama, Tokyo okullarının geleninde bulunan "Hazır ol" isimli bir eğitim programı üzerinden gerçekleştirildi. Öğrenciler, sınıflarda konuyla alakalı tartışarak bir karara vardı.

Oyunların maskotunun ismi, Japonca'da "Gelecek" anlamına gelen "Mirai" ve "Sonsuzluk" anlamına gelen "Towa" kelimelerinin bir araya gelmesiyle oluştu.

"Miraitowa" olarak belirlenen isim, tüm insanlığın kalbinde bulunan geleceğe karşı duyulan sonsuz umudu temsil ediyor.

MADALYALAR GERİ DÖNÜŞÜM İLE ÜRETİLDİ

Tokyo Olimpiyat Oyunları ve Paralimpik Oyunları'nda verilecek madalyalar, geri dönüşüm sayesinde üretildi.

Madalyalar, 60 milimetre çapında ve 3 milimetre kalınlığında hazırlandı. 1928 yılından bu yana bir yüzünde İtalyan sanatçı Gassoili tarafından çizilen, elinde çelenk tutan "Zafer Tanrıçası Nike"nin kabartması yer alıyor. Madalyanın arka yüzünde ise olimpiyatı düzenleyen ülkenin amblemi bulunuyor.

Tokyo Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları Düzenleme Komitesi, Tokyo 2020'de madalyaları üretmek için ülkenin her yanında "Tokyo 2020 Madalya Projesi" adı altında bir dönüşüm hareketi başlattı.

Nisan 2017 ile Mart 2019 arasındaki 2 yılda yaklaşık altın, gümüş ve bronz madalya üretmek için gereken metaller, insanlardan gelen küçük elektronik cihazlardan elde edildi.

36 BRANŞ 339 MADALYA

Tokyo 2020'de 36 branşta 339 altın madalya mücadelesi yapılacak.

206 ülkeden 11 binin üzerinde sporcu, atıcılık, atletizm, badminton, basketbol, binicilik, bisiklet, boks, cimnastik, eskrim, futbol, golf, güreş, halter, hentbol, hokey, judo, kano, kürek, masa tenisi, modern pentatlon, okçuluk, plaj voleybolu, ragbi, su topu, tekvando, tenis, triatlon, voleybol, yelken, yüzme, beyzbol/softbol, dalga sörfü, 3x3 basketbol, karate, kaykay ve sportif tırmanış branşlarında mücadele edecek.

EN FAZLA MADALYA ATLETİZMDE

Verilecek 339 madalyadan en fazla payı atletizm branşı alacak.

Erkeklerde 166, kadınlarda 155, karışık takımlarda ise 18 altın madalya sahibini bulacak. Atletizmde, erkeklerde 24, kadınlar 23 ve karışıkta 1 olmak üzere toplamda 48 altın madalya dağıtılacak.

Atletizmi 35 altın madalyayla yüzme takip edecek.

SIRADAKİ HABER