Ali Koç: Bir Galatasaraylı 500 bin lira bağış yaptı

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Koç

© AA
Ali Koç: Bir Galatasaraylı 500 bin lira bağış yaptı

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Koç, Olağan Yüksek Divan Kurulu Toplantısı'nda konuştu. Koç, ismini vermediği bir Galatasaraylı'nın 'Fener Ol' kampanyasına 500 bin lira bağışta bulunduğunu söyledi.

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Koç, Divan Kurulu Toplantısı’nda açıklamalarda bulundu. Koç, ‘Fener Ol’ kampanyasına ismini vermek istemediği bir Galatasaray taraftarının 500 bin lira bağış yaptığını duyurdu. Ayrıca Koç, Fenerbahçe’ye Türkiye tarihinde görülmemiş bir hibe yapıldığını ve kulübe 122 milyon Euro’luk girdi sağladıklarını açıkladı.
 
‘BİZİ ENKAZ EDEBİYATI YAPMAKLA SUÇLUYORLAR’

Göreve geldiklerinde finansal durumun kötü olduğunu bildiklerini dile getiren Koç, şunları kaydetti: “Görevi devraldıktan sonra beklediğimizden daha kötü tabloyla karşı karşıya kaldık. Bizi enkaz edebiyatı yapmakla suçluyorlar bazen. Bunu şiddetle reddediyorum. Bizim sizlere olan sorumluluğumuz, her şeyi olduğu gibi, en şeffaf haliyle aktarmak. Size bunları anlatırken, kol kırılır yen içinde kalır felsefesiyle aktarmaya gayret gösterdik. Üzülerek görüyorum ki hem camiamızda hem dışarıda kulübümüzün içinde bulunduğu durumun ciddiyetini hafife alıyorlar. Fedakarlıkların kıymetini anlamak istemiyorlar. Demek ki hata yapmışız. Gerçekleri iyi anlatamamışız. İşleri bu noktaya getirmek istemiyordum ama sizlerin daha fazla bilmesi gerekiyor. Dışarıdan atıp tutmak, ahkam kesmek gayet kolay. ‘Keşke seçim 6 ay sonra olsaydı da camianın ne halde olduğunu görseydiniz.’ diyorum. Seçim tam zamanında olmuş.”

Göreve 4 ayaklı hedefle başladıklarını hatırlatan Koç, “Türkiye tarihinde derneğimize yapılmamış hibe yapıldı. Dernek sermaye artışı yaptı. Bu zamana kadar 122 milyon avroluk bir giriş sağladık kulübümüze. Artık alttan almayacağım. Biz geldiğimizde 97 milyon liralık, 100 gün içinde ödenecek, faktoring şirketlerine borçlar vardı. İş o kadar bitmiş. 52 lira harcamak için 48 lira maliyeti olan faktoringler yapılmış” diye konuştu.

‘HER AY 75-100 MİLYON LİRA AÇIĞIMIZ VAR’

Koç, eski yönetim kurulu üyelerinin yapmış olduğu açıklamalara da tepki göstererek sözlerini şöyle sürdürdü: “Eski yönetici, ‘Haciz işlemleri yolladılar’ diyor ya… Onlar bize de geldi. Biz bunları savaşarak, kavga ederek, 1 seneye yaydık. Faizi yüzde 22 ye indirdik. Eski yönetimin davalarını da kaldırdık. Bir de çıkıp konuşuyor. Böyle arkadan olmaz. İstediği zaman kamuoyuna açık yerde konuşmaya hazırım. Her ay 75-100 milyon lira açığımız var. Gelir görünen rakamların çoğu bankaya gidiyor. ‘Mart ayından sonrasını göremiyoruz.’ dedik ve öyle oldu. Biz geldiğimiz zaman sağladığımız sıcak paranın bir kısmı eski yükümlülüklere gitti. Bizden önce 14.5 milyon avro ödenmemiş futbolcu maaşı vardı. Amatöre 8.5 milyon avro borç vardı. Biz gelir gelmez 23 milyon avro ödedik. Vergisiydi, menajeriydi 42 milyon avro geçmiş dönemden kalan yükümlülükleri yerine getirmek zorunda kaldık. Keşke gelip buraya konuşsalar, yalan olduğunu söyleseler.”

Ali Koç, kulübün başlattığı ‘Fener Ol’ kampanyası hakkında da detaylar verdi. Projeyi çok titiz bir çalışmayla hazırladıklarını söyleyen Koç, “Bu büyük bir planın küçük bir adımıdır. Hedefe ulaşırız, ulaşamayız, başka bir konu. Ulaşsak bile kısa vadede nefes aldırır. Rahatlamak için süre gerekiyor. Önceden planlanmış, detaylıca kurgulanmış bir kampanyadır. Başka kulüplere baksaydık buna kesinlikle girmememiz gerekiyordu. Biz Fenerbahçe’yiz. Söz konusu Fenerbahçe olduğunda, Fenerbahçelilerin sadece maddi değil, manevi fedakarlıkları da cömertlikleri de hiçbir camiayla kıyaslanamaz” diye konuştu.
 
‘BİR GALATASARAYLI 500 BİN TL BAĞIŞ YAPTI’

Ali Koç, ‘Fener Ol’ kampanyasına ismini vermek istemediği bir Galatasaray taraftarının 500 bin lira bağış yaptığını duyurdu. Kampanyanın 22. gününde olduklarını hatırlatan Koç, sözlerine şöyle devam etti: “Bir Galatasaraylı kulübe 500 bin lira bağış yaptı. Katılım ve miktar olarak bizi motive eden seviyelere geldik. Miktar olarak şu aşamada rakam vermeyeceğim. 12 Mayıs Pazar-13 Mayıs Pazartesi iftar ile sahur arası önemli bir program yapılacak. Kampanyamıza katılan herkese buradan teşekkür etmek istiyorum. Belirlediğimiz hedef hiçbir kampanyada hayal dahi edilmemiş rakamlar olduğu için, gidecek daha çok yolumuz var. Katılım sayısı çok önemli. SMS, kredi kartı ve banka havale yoluyla 500 bin kişiye varmak üzereyiz. Mali kurtuluş savaşı olarak adlandırdığımız kampanyamıza destek olmanız gerekiyor. Olamayanların da etrafına bunu yayması, anlatması lazım.” (İSTANBUL/AA)

SIRADAKİ HABER