Avrupa Süper Ligi girişiminin çöküşü: Atletico Madrid ve Inter de çekildiklerini açıkladı

İspanya'nın Atletico Madrid ve İtalya'nın Inter kulüpleri, Avrupa Süper Ligi'ne katılmama kararı aldıklarını duyurdu.

© REUTERS / DADO RUVIC
Avrupa Süper Ligi girişiminin çöküşü: Atletico Madrid ve Inter de çekildiklerini açıkladı

Ayrılıkçı elit ligi girişiminin kurucularından Juventus Kulübü Başkanı Andrea Agnelli, 6 Premier Lig takımının çekilmesinin ardından "Onlarsız Avrupa Süper Ligi gerçekleşemez" açıklamasını yaparken, yeni ayrılıklar geldi. İspanya'nın Atletico Madrid ve İtalya'nın Inter kulüpleri, Avrupa Süper Ligi'nden çekilme kararı aldıklarını duyurdu.

Premier Lig'in kaymak tabakasından 6 kulübün (Manchester United, Liverpool, Arsenal, Manchester City, Chelsea, Tottenham Hotspur) içinde olduğu 12 kulübün Avrupa Süper Ligi girişimindeki dağılma durdurulamıyor.

Son olarak İspanya'nın Atletico Madrid ve İtalya'nın Inter kulüpleri, Avrupa Süper Ligi'nden çekilme kararı aldıklarını teyit etti.

Arsenal, Chelsea, Liverpool, Manchester United, Manchester City, Tottenham'ın dünkü çekilme açıklamalarını, Atletico Madrid ve Inter'in bugünkü açıklamaları takip etti.

İlk duyuru, girişimin elebaşısı Real Madrid'in İspanyol başkentindeki rakibinden geldi.

Atletico Madrid, "Kulüp için kırmızı beyazlı aileyi oluşturan tüm gruplar, özellikle de taraftarlarımız arasında uyum çok önemli" diyerek ekledi:

"A takım kadrosu ile teknik direktörü, sportif değerlerin diğer kriterlerin önüne geçmesi gerektiğini anladıklarından kulübün kararından duydukları memnuniyeti dile getirdi."

Ardından İtalya'nın Milano kentinin en büyük iki kulübünden biri olan Inter, halihazırdaki haliyle Avrupa Süper Ligi'nin artık kulübün çıkarları ve ilgisi dahilinde olmadığını duyurdu.

Açıklamada şöyle denildi:

"Taraftarlara en iyi futbol tecrübesini yaşatmaya daima bağlıyız; yenilik ve kapsayıcılık kuruluşumuzdan beri DNA'mızda vardır. Futbol sanayinin ilerlemesi ve düzelmesi için tüm paydaşlarla muhataplığımız asla değişmeyecek." 

"Inter, finansal sürdürülebilirlik çerçevesinde her yaştan taraftarı heyecanlandırmaya devam etmek için herhangi bir faaliyet sektörü gibi futbolun da sürekli olarak rekabeti geliştirmeye ilgi duyması gerektiğine inanıyor."

"Bu vizyonla hepimizin sevdiği sporun geleceği için kurumlar ve tüm paydaşlarımızla birlikte çalışmaya devam edeceğiz."

Şimdiki halde geriye sadece İspanya ve İtalya'dan 4 kulüp kaldı: Real Madrid, Barcelona, Juventus ve Milan.

Ancak Inter'in kırmızı-siyahlı rakibi Milan'ın da Avrupa Süper Ligi'nde kalıp kalmayı değerlendirdiği haberleri geldi.

Güncelleme Tarihi: 21 Nisan 2021, 13:16
SIRADAKİ HABER