Erdoğan, tüm maçları anbean telefonuyla izliyor

Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Hamza Yerlikaya, "Eleştirmek kolay ama biz doğruyu yapacağız. Siz maçı yönetiyorsunuz, bir de Cumhurbaşkanımız an be an elinde cep telefonu ile izliyor. Her anı, pozisyonu böyle tek tek inceliyor. Cumhurbaşkanımızın önderliğinde bu şikayetleri hep birlikte engelleyeceğiz. Birlikte Türk futbolunu daha iyi yerlere getireceğiz" dedi.

© AA
Erdoğan, tüm maçları anbean telefonuyla izliyor

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) 2018-2019 Sezonu MHK Kış Semineri kapanış ve kokart töreni, Antalya Belek’teki Calista Luxury Resort Otel’de yapıldı. Törende konuşan MHK Başkanı Yusuf Namoğlu, konuşmasında daha çok sezonda uygulanmaya başlanan VAR sistemi ile ilgili bilgi verdi. 2017 yılında VAR ile ilgili bilgilendirilme yapıldığını belirten Namoğlu, 2017’de teorik dersler verildiğini ve 22 hakem ile deneme yapıldığını söyledi. VAR’ın, Türkiye’de ilk kez 2018’de Spor Toto 1’inci Lig Play-Off maçları finalinde uygulandığını kaydeden Namoğlu, “VAR resmen 2018-2019 sezonunda başladı. 18 kulübün ayağına giderek VAR eğitimi verildi. Medya kuruluşlarına talep üzerine gidip bilgi verildi. Eğer VAR ile ilgili herhangi bir eğitimde eksiklik varsa gidip tekrar anlatırız. Medyadaki kuruluşlara tekrar anlatma imkanını yaratabiliriz” dedi.
 
’47 POZİSYON İNCELENDİ’

Eleştiri konularından birinin VAR’da bazı isimlerin sürekli görev alması olduğunu belirten Namoğlu, Dünya Kupası’nda 13 hakemin görev yaptığını, İtalyan ve Hollandalı iki hakemin maçların yüzde 40’ını yönettiğini anlattı. Bu konuda başarılı olanların sürekli maç alacağını aktaran Namoğlu, Türkiye’de ilk yarıda VAR ile 47 kez sahada inceleme yapıldığını aktardı. İlk yarıda 24’ünde penaltılar 12’sinde kırmızı kart, 11’inde de gol incelemesi yapıldığını söyleyen Namoğlu, “23 kez sadece VAR ile karar değiştirildi. İlk devre 153 müsabaka oynandı, 70 kez karar değiştirildi. 23 kez hakem kararını değiştirmedi” diye konuştu.

VAR’LA DEĞİŞEN SÜRELER

2017- 2018 sezonunun ilk yarısı ile bu sezonunun ilk yarısındaki rakamları paylaşan Namoğlu, şu bilgileri verdi, “2017-2018 sezonunda sarı kart 716 iken, bu sezon 674’e düştü. İtirazdan dolayı sarı kart 104 iken, bu sayı 65’e düştü. Kırmızı kart sayısı 46’dan 43’e düştü. Faullerde 4 bin 505 iken bu sene 4 bin 230’a düştü. Penaltıda geçen sezon 61 olan sayı bu sene 66’ya çıktı. Penaltı oranları VAR sayesinde yakalandı. Düzeltilen karar inceleme süresi 1.33 dakika iken monitörde inceleme süresi 34 saniye olarak kayda geçti.”

BAL HAKEMLERİNİN EKSİKLİKLERİ

Türkiye’de bir ilki başlattıklarını dile getiren Yusuf Namoğlu, Bölgesel Amatör Ligler’de (BAL) görev yapan hakemlerin 12’nci kuralda büyük eksikliklerini fark ettiklerini aktardı. Bu hakemlerin tabandan doğru bir eğitimden gelmediklerini belirten Namoğlu, “2,5 günde hakem kurslarından çıkılıyordu. Bunu minimum 9 güne çıkardık. Bir seferberlik olarak Türkiye’yi 13 bölgeye aktararak hakemlere ve gözlemcilere eğitimler verildi” şeklinde konuştu.

 
YERLİKAYA: AĞACIN KURDU İÇERİDEDİR

Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Hamza Yerlikaya ise yaptığı açıklamada, 6222 sayılı yasada yeni bir düzenlemede değişim ve dönüşüm söz konusu olduğunu söyledi. TFF Başkanı Yıldırım Demirören’in ‘Bizim hakemlerimize hakaretten dolayı disipline gönderdiğimiz o kişileri savcılığa veriniz’ sözlerini de değerlendiren Yerlikaya, “Göğsünde albayrağı taşıyan, milleti için hizmet veren o inanca küfretmek saygısızlıktır, bunu kabul etmiyoruz. Futbolu seven bir kardeşinizim, ben de futbolla spora başladım. Hakem sahada görevini yapar, gördüğünü çalar. Başka bir hakem, düdüğü çalan hakem hakkında vermiş olduğu kararı yanlış olduğunu savunur. Bu da toplumu infiale sürükler. Birbirimizi eleştirmeyelim. Ağacın kurdu içeridedir” dedi.

‘CUMHURBAŞKANI MAÇLARI TEK TEK İNCELİYOR’

Hakemliğin adalet demek olduğunu belirten Yerlikaya, şöyle konuştu, “Hakemin tarafı ve kulübü yoktur. Birbirimize karşı adil olacağız. Herkes oynar, maçtan bir zaifiyet olduğunu mutlaka kusurlu hakemdir. İşiniz zor, göreviniz zor ama güzel. Adalete teslim olabilmek anlamında işiniz güzel. Allah yolunuzu açık etsin. Büyük başarılara imza etsin, Cüneyt Çakır gibi başarılara imza atmak size nasip olsun. İnşallah dünya sıralamasında ilklerin yerinde olursunuz. Eleştirmek kolay, ama biz doğruyu yapacağız. Siz maçı yönetiyorsunuz, bir de Cumhurbaşkanımız an be an elinde cep telefonu ile izliyor. Her anı, pozisyonu böyle tek tek inceliyor. Cumhurbaşkanımızın önderliğinde bu şikayetleri hep birlikte engelleyeceğiz. Birlikte Türk futbolunu daha iyi yerlere getireceğiz.”

Törende konuşmaların ardından bu sene ilk defa listede yer alan Ümit Öztürk’e FIFA kokartını Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Hamza Yerlikaya taktı. TFF Başkanı Yıldırım Demirören ile Yerlikaya, FIFA hakemleri Cüneyt Çakır, Hüseyin Göçek, Halis Özkahya, Mete Kalkavan, Ali Palabıyık, Halil Umut Meler, Ümit Öztürk’a kokart taktı. Tören 2019 yılında FIFA kokartı takılan hakemlerin fotoğraf çekimiyle sona erdi. (DHA)

2019 yılında FIFA kokartı takacak hakemler 

FIFA hakemleri: Cüneyt Çakır, Hüseyin Göçek, Halis Özkahya, Mete Kalkavan, Ali Palabıyık, Halil Umut Meler, Ümit Öztürk.

FIFA yardımcı hakemleri: Bahattin Duran, Tarık Ongun, Mustafa Emre Eyisoy, Kemal Yılmaz, Ceyhun Sesigüzel, Esat Sancaktar, Kerem Ersoy, Serkan Olguncan, İbrahim Çağlar Uyarcan, Cevdet Kömürcüoğlu, Kadın FIFA hakemleri: Meliz Özçiğdem, Neslihan Muratdağı, Cansu Tiryak.
Kadın FIFA yardımcı hakemleri: Betül Nur Yılmaz, Deybet Gök, Sedef Aktan, Mürvet Yavuztürk.
FIFA plaj futbolu hakemleri: Bülent Kökten, Özcan Sultanoğlu, Murat Ergin Gözütok, Mustafa Teker.
FIFA futsal hakemleri: Kamil Çetin, Ozan Soykan, Uğur Çakmak, Murat Çolak.
Kadın FIFA futsal hakemi: Fatma Özlem Tursun

Güncelleme Tarihi: 07 Ocak 2019, 16:22
SIRADAKİ HABER