Galatasaray 1 milyar 100 milyon liralık borcu yapılandırdı

Galatasaray Kulübü Başkan Yardımcısı Kaan Kançal, kulübün 1 milyar 100 milyon liralık borcu için yapılandırma sözleşmesi imzaladıklarını ifade etti.

© Twitter
Galatasaray 1 milyar 100 milyon liralık borcu yapılandırdı

Galatasaray Kulübü Başkan Yardımcısı Kaan Kançal, kulübün 1 milyar 100 milyon liralık borcu için yapılandırma sözleşmesi imzaladıklarını ifade ederek "Sözleşme imzalandı ama süreç henüz tamamlanmadı" dedi. 

Galatasaray Kulübünün eksi nakit akışına sahip olduğunu vurgulayan Kançal, "Nakit girişlerimiz, vadesinde ödemeleri karşılamıyor. Bunun sebebi, kulübümüzün uzun yıllar yüksek miktarda zarar etmesi. Nakit akışında artık faaliyetimizi sürdüremez bir hale gelmişiz. Uzun yıllar zararlarımızdan daha fazlasını kar ederek bunu düzeltebiliriz. Böyle bir şey yakın gelecekte mümkün gözükmüyor. Dolayısıyla kulübümüz bir yapılandırma ihtiyacı hissetmiştir. Toplam 1 milyar 100 milyon lira gibi bir borç, yapılandırma sürecindedir. Sözleşme imzalandı ama süreç henüz tamamlanmadı." şeklinde görüş belirtti. 

"İki yıl ana para ödemesi yok. Üçüncü yıl ana paranın yüzde 5'i, dördüncü yıl yüzde 15'i, beşinci yıl da yüzde 80'i ödenecek. Faizler 6 ayda bir ödeniyor. Bu yapılandırma sözleşmesiyle bir kere temerrüt riskimiz azalıyor. Faiz yükümüz yüzde 30'lardan yüzde 13 küsürlere geliyor. 7 milyon avro dışında tüm borçlarımız liraya döndü. Galatasaray için kur riski bertaraf oldu. Yakın bir gelecekte inşallah Galatasaray'ın döviz borcu hiç kalmayacak. Tüm gelirlerimiz temlikliydi, bu yapılandırmayla şu andaki temlikler kalkıyor. Nakit akışımız rahatlıyor. Biz fazladan hiçbir şey vermedik. Bizden bütçe uygunluğu bekleniyor. Türkiye Futbol Federasyonu talimatnamesine uymamız isteniyor. Bir de artık matematiğe uygun olmayan, popülist hiçbir harcama yapmayacağız." 

Kaan Kançal, Galatasaray Sportif AŞ'nin uzun yıllar sonra ilk kez kar açıkladığını belirterek, "30,5 milyon lira kar ettik. Bu elbette yeterli değil ama yönetim olarak en azından faaliyetimizi kara geçirdik. Her şey tozpembe değil ama en azından bu kötü gidişi bir an olsun frenledik." diye konuştu. 

Kançal, UEFA'nın finansal fair play kriterlerini tutturamama gibi bir endişelerinin olmadığını da sözlerine ekledi. 

Yönetim kurulu üyesi Dorukhan Acar ise pazarlama, sponsorluk ve digital alanda yaptıkları çalışmalar hakkında bir sunum gerçekleştirdi. 

Toplantıda söz alan bazı divan kurulu üyeleri, güncel gelişmelerle ilgili görüşlerini aktardı. 

SIRADAKİ HABER