Yunan Bakan Yardımcısı Chardalias: Galatasaray kafilesi ülkeye benim talimatımla alınmadı

Yunanistan Sivil Savunma ve Kriz Yönetim Bakan Yardımcısı Nikos Chardalias, Galatasaray kafilesinin ülkeye kendi talimatıyla alınmadığını söyledi.

© IHA
Yunan Bakan Yardımcısı Chardalias: Galatasaray kafilesi ülkeye benim talimatımla alınmadı

Galatasaray'ın Yunanistan'daki sağlık protokolüne uymadığını iddia eden Chardalias, Yunanistan mevzuatına göre Galatasaray kafilesinin hızlı teste girmesi gerektiğini ancak kabul etmediğini öne sürdü.

Chardalias, "Galatasaray'la yaşanan hadisede PLF formunun (Yunanistan'a seyahat etmeden önce doldurulan elektronik Yolcu Tanımlama Formu) karekodu, gelen herkes için zorunlu bir hızlı test gösterdi. Sivil Savunma Kurumu, Türk ekibinin bekleme konusunda endişelenmemesi için ilave ekipler oluşturmak için mekanizmasını harekete geçirdi ancak kafile, mevcut Yunan mevzuatının hükümlerine uygun olarak hızlı testten geçmeyi reddetti" dedi.

Türk tarafından ret cevabı gelmesi üzerine talimat vererek kafilenin ülkeye girişini engellediğini belirten Chardalias, Yunanistan'da toplum sağlığıyla ilgili konularda esneklik bulunmadığını kaydetti.

Chardalias, Avrupa Birliği üyesi olan Yunanistan'da hem vatandaşların hem de ziyaretçilerin insan haklarına saygı gösterildiğini savundu.

SIRADAKİ HABER