6 yıldır beklenen Messenger özelliği sonunda geliyor

Yüz milyonlarca insanın aktif olarak kullandığı Messenger, 6 yıldır beklenen güvenlik özelliğini önümüzdeki birkaç gün içinde yayınlayacak.

© Flickr
6 yıldır beklenen Messenger özelliği sonunda geliyor

Pek çok iletişim uygulamasında uçtan uca şifreleme özelliği olsa da Messenger da yıllardır bu özellik görülmüyorudu. Messenger ile aynı çatı altında gelişen WhatsApp, bu özelliği çok uzun zamandır sunuyor olsa da Facebook’un Messenger servisinde bu özelliğin olmaması kullanıcıları tedirgin ediyordu.

Konuşmaların sadece gönderici ve alıcı tarafından görülebilmesini sağlayan uçtan uca şifreleme artık Messenger'a da geldi.

Platforma uçtan uca şifrelemenin eklenmesi ilk olarak 2016 yılında gündeme gelmişti. Şirket, düzenlediği etkinlikte bu özelliğin geleceği mesajını vermişti. Ancak aradan 6 yıl geçti. Bir süredir küçük bir kullanıcı kitlesinin test ettiği özellik, önümüzdeki birkaç gün içinde herkese açık hale gelecek.

shiftdelete'nin haberine göre, uçtan uca şifrelemeye dahil olan tek şey mesajlar olmayacak, çıkartmalar ve GIF’ler de bu özelliğe dahil. Böylece konuşmalar tümüyle gizli kalmış olabilecek.

UÇTAN UCA ŞİFRELEME NEDİR?

Messenger’da bugüne kadar gönderdiğiniz mesajlar, kötü niyetli kişilerin ağınıza sızmasıyla görüntülenebiliyordu. Bu da sizde kalmasını istediğiniz pek çok şeyi başkalarının görmesi anlamına geliyordu. Uçtan uca şifreleme ile mesajlarınız yazdığınız gibi değil, bir şifre gibi karmaşık şekilde gönderiliyor. Ardından alıcı tarafın uygulamasında bu kod, bir algoritmaya göre çözülüp gösteriliyor.

Messenger’da uçtan uca şifreleme aktif hale geldiğinde internet sağlayıcınız dahil kimse tarafından mesajlarınız görüntülenemiyor olacak.

SIRADAKİ HABER