Apple, Amazon, IKEA ve Google akıllı ev standartlarını belirliyor

Akıllı aydınlatma, panjurlar, prizler ve termostatlar gibi cihazların standartlarını belirlemek üzere Apple, Amazon, IKEA, Google’ın da aralarında bulunduğu 300 şirket bir araya geldi.

© Shutterstock
Apple, Amazon, IKEA ve Google akıllı ev standartlarını belirliyor

Apple, Amazon, IKEA, Google’ın da aralarında bulunduğu 300 şirket akıllı ev ürünlerinde yeni bir dönemin kapılarını açmaya hazırlanıyor. “Matter” adı verilen tek bir açık standart etrafında toplanan markalar, tüketicilerin herhangi bir uzman desteği olmadan (yeni bir tablo alır gibi) akıllı cihaz satın alabilmeleri ve standart adımlarla kurulum yapabilmelerini hedefliyor.

The Connectivity Standards Alliance (CSA), yeni akıllı ev ürünlerinde birlikte çalışma standartlarını duyurmak için bir lansman düzenledi. “Matter” adı verilen bu yeni standart için sertifika alan ya da sertifika alma sürecinde olan toplam 190 cihaz var. Söz konusu standart, her altı ayda bir yeni cihaz türlerini ve özelliklerini içerecek şekilde güncellenecek…

Matter standardı çok çeşitli akıllı ev ürünlerini kapsayacak. Buna akıllı aydınlatma, akıllı panjurlar, akıllı prizler, akıllı termostatlar gibi pek çok ürün dahil.

Samsung, Amazon, Google, Apple ve diğer birçok akıllı ev teknolojileri geliştiren şirketle ortaklaşa geliştirilen Matter, akıllı ev cihazları arasında ortak bir dil oluşturarak birlikte çalışmalarını kolaylaştıracak. CSA’e göre akıllı ev eşyaları satın almak, ev için başka herhangi bir eşya satın almak kadar kolay olmalı. Herhangi bir uzmana danışmadan da satın alınabilmeli ve kurulumdaki karmaşık prosedürler kaldırılmalı. Çünkü birçok akıllı ev cihazı başarılı bir şekilde kurulamadığı için iade ediliyor. Nihayetinde herkesin teknisyen bir komşusu yok…

Bu standart markaların da ürün geliştirme süreçlerini kolaylaştıracak. Google Home, Amazon Alexa, Samsung SmartThings, Apple Home Kit ve diğer tüm akıllı ev ürünleri üreten markaların hepsinin farklı protokolü vardı. Cihazların farklı dilde konuşması gerekiyor ki bu ürün geliştiricilerin de çok fazla zaman harcaması anlamına geliyor. Artık cihazların birbiriyle konuşmasını sağlayan tek bir standart dil var. Yani hem tüketiciyle hem de diğer markaların ürünleriyle daha kolay bir iletişim kurabilecekler ve markalar için de inovasyon ve büyümenin önündeki engeller azalacak.

Bu standart sadece teknoloji devleri tarafından değil yaklaşık 300 şirket tarafından geliştirildi. Etkinlikte pek çok marka “Matter” destekli ürünlerini duyurdu.

SIRADAKİ HABER