Apple, iOS 13'ü Yayınladı: İşte Yeni Gelen Tüm Özellikler

Apple, mobil işletim sisteminin yeni sürümü iOS 13'ü bugün itibarıyla yayınladı. Yeni işletim sistemi birçok yeni özelliğin yanı sıra farklı performans geliştirmelerini de beraberinde getirdi. Biz de yeni gelen özellikleri sizler için derledik.

© APPLE
Apple, iOS 13'ü Yayınladı: İşte Yeni Gelen Tüm Özellikler

Teknoloji devi Apple, yeni işletim sistemini belirli telefonları için yayınladı. Performans geliştirmesinin yanı sıra birçok yeni özelliği de beraberinde getiren yeni yazılım güncellemesi, bağlantıda belirttiğimiz telefonlar için indirilebilir durumda.

Google'ın Android 10'u yayınlamasından kısa bir süre sonra iOS 13'ü yayınlayan Apple, iPhone 11 ailesini tanıttığı lansmanında iOS 13'ten hiç bahsetmeyerek kullanıcıları merakta bırakmıştı. Güncellemenin bugün yayınlanmasıyla birlikte tüm bu özellikler ortaya çıktı.

Gelen özelliklerin başında bizleri uzun bir süredir beklenen karanlık mod karşılıyor. Üçüncü parti uygulamaların da yararlanabileceği bu özellik sayesinde iOS 13'e sahip olan kullanıcılar karanlık modu istedikleri gibi kontrol edebilecek. Kontrol Merkezi'nden ayarlanabilecek olan bu özellik, zaman ayarlamasıyla da kullanılabilecek. Başka bir deyişle telefonunuzu gün içerisinde normal haliyle, gece saatlerindeyse karanlık modda kullanabileceksiniz.

Tüm bunların yanı sıra iOS 13'ün içerisinde Haritalar, Fotoğraflar ve Hatırlatıcılar uygulamaları için belirli geliştirmeler de bulunuyor. Haritalar'da artık toplu taşımalara dair tahmini geliş saatleri ve Google Street benzeri bir görüntüleme modu bulunacak.

Fotoğraflar kısmına gelecek olursak video düzenleme üzerine ciddi bir geliştirmeyle karşılaştığımızı söyleyebiliriz. Videolarınızda kırpma işleminin yanı sıra birçok düzenlemeyi telefonunuz üzerinden gerçekleştirebileceksiniz. Tüm bunların yanı sıra Hatırlatıcı uygulamasının da yenilendiğini belirtmekte fayda var.

iOS 13 güncellemesi daha bugün gelmiş olsa bile Apple'ın 30 Eylül tarihinde iOS 13.1 güncellemesini yayınlayacağı biliniyor. iOS 13.1 güncellemesiyse içerisinde Siri'nin gelen mesajları sesli bir şekilde okuması, Siri kısayollarının HomeKit otomasyonlarına eklenebilmesi ve tahmini varış zamanınızı arkadaşlarınızla paylaşabilmeniz gibi; normalde iOS 13'te çıkması planlanan özellikleri kullanıcılara sunacak. 30 Eylül tarihinde yalnızca iOS 13.1 değil, aynı zamanda iPadOS 13.1 güncellemesini de getirebileceğinizi söyleyelim.

Siz de bu ve bunun gibi birçok özelliği telefonunuza indirmek istiyorsanız telefonunuzda Ayarlar > Yazılım Güncellemesi kısmını kontrol edebilirsiniz. Yine de hatırlatmakta fayda var: Talep yoğun olacağı için güncellemenin inmesi biraz vakit alabilir.

Son olarak telefonunuzun iOS 13 için uyumlu olup olmadığına haberimizden bakabilirsiniz.
webtekno

SIRADAKİ HABER