Facebook nefret söylemi yayan kişilere yasak getirdi

Facebook, nefret söylemi yayan bir dizi isme yasak getirdi. Açıklamada, "Nefret yayan veya diğer kişilerin sadece kim olduğuna bakarak dışlama ya da saldırı çağrısı yapan birey ve kuruluşların Facebook'ta yeri yoktur" denildi.

AFP
Facebook nefret söylemi yayan kişilere yasak getirdi

Facebook, platformunu kullanarak düşüncelerini yayan ve sürekli tartışma yaratan bazı isimleri ‘nefret söylemi’ yaydıkları gerekçesiyle yasakladı. Bu isimler arasında komplo teorisyeni Alex Jones ve İslam Ulusu örgütü lideri Louis Farrakhan da bulunuyor.

Facebook’tan yapılan açıklamada “Şiddet ve nefret çağrısı ile övgüsü yapan kişi ve kuruluşları ideolojilerine bakmaksızın her zaman yasakladık” ifadeleri kullanıldı.

Yasaklanan kişiler arasında bulunan Alex Jones, 11 Eylül saldırılarının Amerikan derin devletinin icraatı olduğunu savunuyor. Jones, ABD’de 2012 yılında bir okulda 28 kişinin ölümüyle sonuçlanan Sandy Hook katliamının hiçbir zaman yaşanmadığını da iddia ediyor. Jones’un sahibi olduğu Infowars internet sitesi de yasaklanırken, komplo teorisyeni ve düşüncelerini yaydığı platform daha önce Twitter tarafından da yasaklanmıştı.

Facebook tarafından yasaklanan bir diğer isim de siyah ırkın üstünlüğünü savunan düşünceleriyle bilinen, antisemitist olmakla suçlanan, İslam Ulusu isimli siyasi ve dini örgütün lideri Louis Farrakhan oldu. Diğer isimler arasında beyaz ırkın üstünlüğünü savunan görüşleriyle bilinen ABD’li siyasetçi Paul Nehlen, Neonazi söylemleri yayan Milo Yiannopoulos ve komplo teorisyenleri Paul Joseph Watson ve Laura Loomer bulunuyor. Bu isimlere aynı zamanda Facebook’un sahibi olduğu Instagram resim paylaşım uygulamasında da yasak getirildi.

Facebook sözcüsü yasakla ilgili bir açıklama yaparak “Nefret yayan veya diğer kişilerin sadece kim olduğuna bakarak dışlama ya da saldırı çağrısı yapan birey ve kuruluşların Facebook’ta yeri yoktur” dedi.

Facebook sosyal medyada popüler olan ve aşırıcı ideolojileri kendi platformu üzerinden yaymaya gayret eden kişi ve kuruluşları dönem dönem yasaklıyor. Benzer bir şekilde aşırı sağcı English Defence League (İngiliz Savunma Ligi), Knights Templar International (Uluslararası Tapınak Şövalyeleri), Britain First (Önce Britanya), British National Party (Britanya Ulusal Partisi) ve National Front (Ulusal Cephe) gibi gruplar geçen ay yasaklanmıştı. (Deutsche Welle Türkçe)

SIRADAKİ HABER