YouTube uygulamasının artık bir açılış sesi ve animasyonu var

YouTube, uygulama açılış sesini TV uygulamasında güncellemeyle birlikte kullanıcılara göstermeye başladı

© Flickr
YouTube uygulamasının artık bir açılış sesi ve animasyonu var

Dünyanın en popüler çevrimiçi video platformu YouTube'un akıllı TV'ler için geliştirilen sürümüne dikkat çeken bir yenilik geldi. Kullanıcılar artık, televizyonlarından YouTube'u açtıklarında bir animasyon ve bu animasyona eşlik eden bir açılış sesi duyuyorlar.

Teknoblog'un haberine göre YouTube tarafından yapılan resmî açıklamada canlı, ilgi çekici ve kolayca tanınabilir bir şeye sahip olmak için böyle bir çalışma yapıldığı ifade ediliyor. İnsan, bağlantı, etkileyici ve hikâye odaklı terimlerinin tümünü kapsayan bir çalışma başlatan YouTube, birkaç denemeden sonra nihai sonuca ulaşmış. 

Google’ın blog yazısında, sesi “sonik markalama” stüdyosu Antfood ile birlikte nasıl tasarladığı hakkında kapsamlı ayrıntılara giriyor. Google, sesi tasarlarken aşağıdaki unsurların fark edilmesini istediğini belirtiyor:

''İnsancıl: İnsanlığın duygu, doku ve organik kusurlarını aktaran bir ses.

Bağlantılı: İlgi alanlarını, insanları ve kültürleri birbirine bağlama fikrini yansıtan melodi, uyum ve modülasyon gibi müzikal hareketlere sahip bir ses.

Etkileyici: Küçükten büyüğe, yakından uzağa ve samimiden kalına değişen dinamik dokulara ve parlak melodilere sahip bir ses.

Hikâye odaklı: Kısa olmasına rağmen, net bir başlangıcı ve sonu olan bir anlatı akışı hissi veren bir ses.''

Ayrıca Google, kreatif tasarım şirketi Buck ile, aşağıdaki GIF animasyonda görülen, başlangıç sesine eşlik eden animasyonun geliştirilmesi hakkında da detaylar veriyor.

SIRADAKİ HABER