100 yaşında meclise seçildi

Almanya'da 100 yaşındaki eski öğretmen Lisel Heise, belediye meclisine seçildi. Heise, kasabadaki kapanan yüzme havuzunu tekrar açmak için siyasete girdiğini söyledi.

© DPA
100 yaşında meclise seçildi

Almanya’nın küçük bir kasabasında yaşayan 100 yaşındaki Lisel Heise, belediye meclis üyesi olarak seçildi. Heise, kasabadaki yüzme havuzunun tekrar açılması için siyasete atılmaya karar verdiğini söylüyor.
 
Siyasete atılmak için hiçbir zaman geç olmadığını söyleyen 100 yaşındaki eski öğretmen Lisel Heise, Almanya’nın Rheinland-Pfalz eyaletindeki 8 bin nüfuslu Kirchheimbolanden kasabasında belediye meclisine seçildi. Heise’nin üyesi olduğu “Hepimiz Kirchheimbolanden İçin” isimli siyasi hareket Pazar günkü yerel seçimde en çok oyu aldı. 100 yaşındaki eski öğretmen ise grubun belediye meclisindeki sözcülüğünü üstlendi.

SİYASETE GİRME NEDENİ KAPANAN YÜZME HAVUZUNU TEKRAR AÇMAK

Kirchheimbolanden’daki yerel seçim öncesinde konuşan Heise siyasi değişimin yaş ile bir ilgisi olmadığını vurgularken, mevcut siyasi ortama eleştirisini “Siyaset hümanizmden kapitalizme doğru gelişim gösterdi” sözleriyle ifade etti. Aynı zamanda Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği’nden çıkma sürecine (Brexit) karşı bir tutum takınan Heise, AB bütünleşmesinin derinleşmesi için çaba gösteren Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a da hayranlığını gizlemedi.

Yüzme tutkunu olan 100 yaşındaki eski öğretmeni siyasete atılmaya iten ise kasabanın 2011 yılında kapatılan yüzme havuzunu tekrar açma düşüncesi olmuş. Heise yüzmenin kendisi için “hayat iksiri” olduğunu ifade ediyor.

Ayrıca çocukların oyun oynayabileceği, müzikal ve eğlence etkinliklerinde yer alabileceği bir gençlik kulübü oluşturmayı hedefleyen Almanya’nın en yaşlı siyasetçisi, ikincil plana itilen çocuklar için çalışmak istediğini kaydetti. (Kaynak: DW)

SIRADAKİ HABER