Antioksidan deposu! Bir bardak içerseniz...

Nar suyu içerdiği yüksek antioksidan içeriğiyle, her mevsimi sağlıklı geçirmek için uzmanlar tarafından harika bir destek olarak kabul ediliyor. 100 ml. nar suyunun yetişkin bir insanın günlük C vitamini gereksiniminin yüzde 16’sını karşıladığını belirtiliyor.

© Shutterstock
Antioksidan deposu! Bir bardak içerseniz...

Nar suyu ile sağlıklı kalın Nar suyu içerdiği bileşenler sebebi ile uzmanlar tarafından öneriliyor. Birçok faydası olduğu bilinen nar suyu, aynı zamanda içerdiği C vitaminiyle de ön plana çıkıyor. 

Yüksek antioksidan içeriğiyle nar suyunun, her mevsimi sağlıklı geçirmek için harika bir destek olduğunu belirten uzmanlar, 100 ml. nar suyunun yetişkin bir insanın günlük C vitamini gereksiniminin yüzde 16’sını karşıladığını belirtiyor. 

Yüksek besin değeri ve lezzeti ile insan sağlığına faydada çok özel bir yeri olan nar, suyu ile de tam bir şifa deposu. 

Uzmanlar, narın içeriğinde yer alan birçok yararlı biyoaktif bileşen sayesinde çok güçlü bir antioksidan olduğuna, nar meyvesinin ve suyunun mutlaka tüketilmesi gerektiğine dikkat çekiyor. 

100 ml. nar suyunun yetişkin bir insanın günlük C vitamini gereksiniminin yüzde 16’sını karşılıyor. 

Üstelik nar suyunda yoğun olarak B vitamini ve potasyum da bulunuyor. 

Nar suyu özellikle içerdiği antioksidanlar sayesinde bağışıklık sistemini güçlendiriyor 

Son yıllarda, hastalıklara karşı kullanılan ilaçlara gelişen direnç, bilim insanlarını doğal anti-viral moleküller üzerinde araştırma yapmaya teşvik etmiştir. 

Bu doğal moleküllerden en önemlisi de içerdiği antioksidanlar nedeniyle nar ve nar suyudur. 

Nar polifenol özütünün etkisini incelemek amacıyla yürütülen bir çalışmada, narda bulunan antioksidan özellikli polifenollerin, virüslerin kırmızı kan hücrelerinde kümeleşmesini önlediği gösterilmiştir. 

Sonuç olarak, her mevsim yeterli ve dengeli beslenmenin yanı sıra, hastalıklardan korunmak için nar suyu tüketiminin yararlı olabileceğini unutmamak gerekiyor. 

SIRADAKİ HABER