Dünyada kaç dolar milyarderi var?

Yapılan bir araştırmaya göre dünyada 2 bin 604 kişi dolar milyarderi olarak adlandırılıyor.

© IMAGES
Dünyada kaç dolar milyarderi var?

Araştırma şirketi Wealth-X, dünya üzerinde kaç kişinin bir milyar dolar veya daha fazla servete sahip olduğunu araştırdı.

Dünya üzerinde 2 bin 604 kişi dolar milyarderi olarak adlandırılıyor. Bu kişilerin sayısında geçen yıla kıyasla azalma var, geçen yıl bu kişilerin sayısı 150 kişi fazlaydı. Milyarderlerin toplam serveti de azalmış durumda. Geçen yıl toplamda 9.2 trilyon dolar serveti bulunan dolar milyarderlerinin toplam zenginliği bu yıl 8.6 trilyona geriledi.

EN ÇOK HANGİ ŞEHİRLERDE MİLYARDER VAR?

Dünya genelinde en çok milyarderin yaşadığı şehirler de açıklandı.

Listenin en üstünde New York var. New York’ta ikamet eden milyarder sayısı 105. ABD’nin bu ünlü şehrindeki milyarder nüfusu geçen yıldan bu yana iki kişi arttı. New York, 100’den fazla milyarderin yaşadığı tek şehir oldu.

İkinci sırayı ise Hong Kong aldı. Çin’in bu özerk bölgesinde yaşayan milyarder sayısı ise 87. Hong Kong’da geçen yıl 93 milyarder bulunuyordu.

Üçüncü sırada ise San Francisco yer alıyor. 75 milyardere ev sahipliği yapan şehirde geçen yıldan bu yana milyarder nüfusu 1 kişi artış gösterdi.

İlk 10 sırayı tamamlayan diğer şehirler (ve milyarder sayıları) ise şöyle oldu:

Moskova (70)

Londra (65)

Pekin (55)

Singapur (39)

Los Angeles (39)

Dubai (38)

Mumbai (38)

Bu listeye Shenzen (37), Sao Paulo (33), İstanbul (32), Hangzhou (31) ve Tokyo (28) de dahil edildiğinde dünya üzerindeki dolar milyarderlerinin yüzde 30’unun yaşadığı yerler ortaya çıkmış oluyor.

SIRADAKİ HABER