İçeceğiniz saatleri dikkatli seçin! Bir fincan kahvenin 40 yıl hatırı var ama...

Sabahları kalkar kalmaz uyanmak için kahve içiyorsanız bir kere daha düşünmeniz gerekiyor. Çünkü uzmanlar, vücudun biyolojik saatine göre kahve tüketilmesi gerektiğini belirtiyor. Özellikle 08.00-09.00, 12.00-13.00 ve 17.30-18.30 saatleri arasında kahve içilmemesi gerektiğini belirttiler.

© APA
İçeceğiniz saatleri dikkatli seçin! Bir fincan kahvenin 40 yıl hatırı var ama...

Ne yazık ki sakinleşmek adına veya keyif adına saat farketmeden sürekli kahve içer hale geldik. Adım başı açılan kahve mekanları sokaklara eklenen kahve makineleri evimize aldığımız kahve makineleri derken kahve kuşkusuz hayatımızın her alanında var. Sağlık açısından bir çok faydası bulunan kahveyi dikkatlice tüketmemiz gerekiyor.  

Kuşkusuz misafirliklerin ofislerin kafelerin vazgeçilmezi olan kahve her zaman hayatımızda olmaya devam edecek. Ama bu uyarılara kulak verirseniz çok daha sağlıklı tüketmiş ve kahve keyfinizi zehre çevirmemiş olacaksınız. 

Kahveyle ilgili bundan böyle sizlerde saatinizi kontrol edecek ve yerli yersiz zamanlarda kahve içmeyeceksiniz. Karar yinede sizin araştırmalar bu sonucu ortaya çıkarmış. 

AsapScience' adlı internet sitesine göre, en iyi saatler (08.00-09.00), (12.00-13.00) ve (17.30-18.30) dışındaki saatler. Siteye göre, hepimizin "sirkadiyen saat" olarak bilinen biyolojik saati var. Bu saat, vücudumuzdaki bir çok süreci düzenliyor.  

Buna gün içinde ne kadar uykulu olduğumuz da dahil. Kortizol adlı hormonun salgılanmasından da bu saat sorumlu. Buna stres hormonu da deniyor. Zira bu hormon, vücudun "savaş ya da kaç" hallerinde bolca salgılanıyor. Kortizol, gün içindeki uyanıklık haliyle de bağlantılı. 

Sabah 08.00'le 09.00 arasında vücuttaki kortizol seviyesi zirveye çıkıyor. Bu vücudunuzun sizi uyandırmak için doğal bir mekanizması olması anlamına geliyor. Ve kafeinin bu mekanizmayı tamamlayıcı bir işlevi olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz.

KORTİZOL ZİRVEYE YAPIYOR

Zira uzmanlar kortizol üretiminin en üst seviyeye çıktığı zamanlarda kahve ya da enerji içeceği tüketmenin kafeinin etkisini önemli ölçüde azalttığı ve uzun vadede bu maddeye karşı bağışıklık geliştirdiği uyarısında bulunuyor. Yani hem daha az canlanıyorsunuz hem de gelecekte daha fazla kahve içmeniz gerekiyor. 

Bu nedenle, kahve içmek için muhtemelen en iyi zaman kortizol "kabarmasından" sonra, saat sabah dokuz. Bilim insanlarına göre, kortizol günün değişik saatlerinde yeniden zirveye çıkıyor. 

Bunlar, 12.00-13.00 ve 17.30-18.30 arası. Bu nedenle kahve içmek için en iyi zamanlar bunların dışındaki saatler. Bilim insanlarına göre, kortizol seviyesi uyandıktan hemen sonra yüzde 50 oranında artıyor. Bu nedenle uzmanların tavsiyesi kahve içmek için bir saat beklemek. Milliyet - pembenar 

SIRADAKİ HABER