İngiliz hükümetinden cinsel taciz araştırması: Mağdurlar hikayelerini bizimle paylaşsın, işyerinde tacizi bitirelim

Britanya hükümetine bağlı Eşitlikler Dairesi, özellikle işyerlerine odaklanan şekilde cinsel taciz konusunda bugüne değinki en büyük araştırmalardan birini yürüteceğini duyurdu. Taciz mağdurlarına başlarına gelenleri kendileriyle paylaşma çağrısı yapan Kadın Bakanı Atkins, mağdurları teşvik için kendisinin de geçmişte tacize uğradığını açıkladı.

İngiliz hükümetinden cinsel taciz araştırması: Mağdurlar hikayelerini bizimle paylaşsın, işyerinde tacizi bitirelim

Britanya'da Brexit'in damga vurduğu erken seçimlerde gücünü daha da artırarak iktidarını koruyan Boris Johnson liderliğindeki İngiliz Muhafazakar Partisi, sosyal refah ve adaletle ilgili seçim vaatlerini tutma yolunda bir adım attı. 

Hükümet Eşitlikler Dairesi (GEO), çalışanların korunmasını güçlendirme adına cinsel taciz konusunda bugüne değinki en büyük araştırmalardan birini yürüteceğini duyurdu.

Araştırmanın mağdurlara hükümet politikalarını etkileme ve bu politikaların doğru yerde devreye girmesini sağlama imkanı vereceği açıklandı.

Bu amaçla 12 bin 200 kişiyle görüşeceklerini belirten GEO, cinsel taciz mağdurlarına başlarına gelenleri kendileriyle paylaşma çağrısı yaptı. 

GEO'dan sorumlu yetkililerden biri olan Kadın İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Victoria Atkins, mağdurları konuşmaya teşvik için kendisinin de geçmişte tacize uğradığını açıkladı.

Londra'da iktidardaki İngiliz Muhafazakar Partisi'nin kadın milletvekili, araştırmayı tanıtmak için bir dizi medya organına mülakat verdi.

"Cinsel taciz yanlıştır ve mağdurlar hikayelerini paylaşabilmelidir. Bu araştırma, cinsel tacizden kimin etkilendiği ve nerede etkilendiğine dair daha net bir resim çizmemize yardımcı olacak. İş alemiyle birlikte çalışarak kökünü kazıyabiliriz" dedi. 

Cinsel tacizi, 'cinsel doğası olan bir davranış yöneltilen kişiye gözdağı vermek, onda rahatsızlık yaratmak ya da onu aşağılamak' diye tanımlayan Atkins,  BBC'nin Kahvaltı programında şöyle konuştu:

"Ben de cinsel tacize uğradım. Ayrıntılara girmeyeceğim, çünkü bana böyle davranan erkeklerin pis davranışlarıyla tanımlanmak istemiyorum."

"Bu araştırmanın büyük faydası ise anonim olması, gizli olması. Bu sayede insanlar kendilerini güvende hissederek hikayelerini paylaşabilir ve verinin sadece hükümetin politikalarına yardımcı olmak için kullanılacağından emin olabilir."

LBC'ye demecinde işyerinde neyin cinsel taciz olduğunun belirlenmesinde sağduyunun rolüne değinen Atkins, "Dün renkli bir etek giydim, herkes ne kadar şahane olduğunu söyledi, bunu cinsel taciz olarak almadım. Ama kamuoyu karşısına çıktığım bir faaliyetin ardından ayakkabımla ilgili bireysel bir e-posta aldım, ayakkabıma çok büyük ilgi gösteren tarzdaydı ve bu beni rahatsız etti" diyerek ekledi:

"Bence bu konuda sağduyu galip gelecektir ve biz de farklı türde davranışlara insanların nasıl tepki verdiğini görmek için kanıt toplamak istiyoruz." 

GEO, ComRes tarafından 2017'de yapılan bir araştırmayı da paylaştı. Buna göre kadınların yüzde 40'ı, erkeklerin yüzde 18'i işyerinde bir noktada istemedikleri cinsel davranışa maruz kaldıklarını söyledi. 

Eşitlik ve İnsan Hakları Komisyonu bu hafta işverenlere işyerlerini cinsel tacize karşı daha güvenlikli hale getirmenin yollarına dair tavsiyelerde bulunan tüzük taslağı da yayımladı. 

Britanya'daki en büyük sendika federasyonu olan TUC'un Genel Sekreteri Frances O’Grady, araştırmaya destek açıklayarak "Çok önemli bir çalışma, işyerlerimizdeki cinsel tacizin çapını hepimizin anlamsına yardımcı olacak" dedi:

Sendika lideri "Sonraki adım yasayı değiştimek olmalı ki, cinsel tacizi engelleme sorumluğu mağdurlarda değil işverenlerde olsun" vurgusu yaptı.

SIRADAKİ HABER